Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Binance spustí index zahrnující Top 10 největších kryptoměn. DOGE v něm však nenajdete

Publikováno
Binance spustí index zahrnující Top 10 největších kryptoměn. DOGE v něm však nenajdete
Zdroj: binance.com/blog

Kryptoměnová burza Binance oznámila na svém blogu spuštění Top 10 Equal-Weighted Indexu. Produkt sleduje výkon 10 největších kryptoměn dle tržní kapitalizace a čerpá data z kryptoměnového agregátoru CoinMarketCap, který Binance v dubnu 2020 odkoupila.

Zatím je možné se na index “pouze koukat”, k investování bude zpřístupněn až v listopadu. Binance pomocí něj také plánuje propagovat funkci Auto-Invest umožňující uživatelům pravidelné nákupy kryptoměn třeba každý měsíc, týden nebo den.

Zdroj: binance.com/blog
Top 10 Equal-Weighted Index
Index byl spuštěn, investovat do něj půjde ale až od příštího měsíce

Všech 10 aktiv je v indexu zastoupeno stejnou váhou, každé jej tedy tvoří z 10 %. To je poněkud neobvyklé – například akcie v legendárních burzovních indexech S&P500 nebo NASDAQ-100 jsou zastoupeny poměrně právě podle velikosti jejich tržní kapitalizace. Stejně tak známý kryptoměnový fond Digital Large Cap Fund od GrayScale pro institucionální investory přikládá virtuálním aktivům různé váhy (pro srovnání Bitcoin v něm zaujímá celých 65 %).

Poznámka

Poznámka: Ačkoli je Top 10 Equal-Weighted Index prvním equal-weighted indexem, který největší kryptoměnová burza světa nabídne, pár poměrně složených indexů na ní již najdete.
 
Na derivátové platformě Binance Futures se v současné době obchodují 3 indexy – BTCDOM sledující vývoj bitcoinové dominance, DEFI zahrnující portfolio decentralizovaných aplikací a FOOTBALL obsahující fan tokeny fotbalových klubů.

Zdroj: binance.com/futures

Indexy Binance

Na své derivátové platformě nabízí Binance k obchodování 3 indexy

Jaké bude složení Top 10 Equal-Weighted Indexu?

Dle Binance by digitální měny obsažené v jejím novém indexu měly reprezentovat více než 4/5 celkové tržní kapitalizace kryptoměnového trhu. Z Top 10 Equal-Weighted Indexu jsou logicky vyloučeny stablecoiny, wrapped tokeny, ale také meme coiny. Psí kryptoměny DOGE a SHIB, které by se jinak do indexu dostaly, tak musely přenechat místo kryptoměnám inovativních Web3 projektů s větším potenciálem do budoucna, na které má být index koneckonců zaměřen.

Zdroj: binance.com/blog
Složení Binance Top 10 indexu
Kryptoměny zastoupené v Top 10 Equal-Weighted Indexu

V Top 10 Equal-Weighted Indexu se tak nachází král všech kryptoměn BTC, jednička mezi platformami pro smart kontrakty ETH, burzovní mince BNB, bankovní mince s nepříliš dobrou pověstí XRP, nativní kryptoměny tzv. Layer 1 blockchainů ADA, SOL, TRX a AVAX, token populárního sidechainu Etherea MATIC a token cross-chainového protokolu DOT.

Závěrem

Binance včera představila na kryptoměnový svět poměrně konzervativní produkt, který umožní jednoduché, dlouhodobé a pravidelné investování do diverzifikovaného portfolia největších a doufejme, že nejspolehlivějších digitálních měn. Burza tak chce svým uživatelům mj. nabídnout možnost nákupu kryptoměn s využitím oblíbené investiční strategie DCA (Dollar Cost Averaging).

Cílem Top 10 Equal-Weighted Indexu je investice do decentralizované budoucnosti, tzv. Webu3. Možná proto v něm dostávají celkově větší zastoupení inovativní projekty a zastoupení Bitcoinu je zde omezeno na rovnocenných 10 %. To nemusí vyhovovat každému, přeci jen v průměrném kryptoměnovém portfoliu zaujímá Bitcoin kolem 50 %. Je pak už na každém, zda dá přednost poskytovaným variantám, nebo si sestaví kryptoměnové portfolio dle své vlastní chuti.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.