Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Dluhopisy » Americké banky prodávají dluhopisy za rekordní částky, snaží se využít mimořádně nízkých sazeb

Americké banky prodávají dluhopisy za rekordní částky, snaží se využít mimořádně nízkých sazeb

Americké banky prodávají dluhopisy za rekordní částky, snaží se využít mimořádně nízkých sazeb
Zdroj: dailymotion.com

Minulý týden padaly na americkém dluhopisovém trhu rekordní sumy. Ve čtvrtek 15. dubna americká banka JPMorgan Chase prodala dluhopisy za rekordních 13 miliard dolarů, což byla tou dobou nejvyšší částka, jakou kdy získala americká banka prodejem svých dluhopisů. Banka JPMorgan Chase se tak snažila využít rekordně nízkých úrokových sazeb v souvislosti se stimulačními balíčky pro posílení svého kapitálu.

Zmíněný obchod zastihl trh v situaci, kdy institucionální půjčovatelé kapitálu projevují neutuchající poptávku po jakémkoli dluhopisu, který by poskytoval alespoň o něco slušnější zisk v porovnání se státními dluhopisy. Díky tomu, že poptávka po dluhopisech daleko převyšovala nabídku, se bance JPMorgan podařilo stlačit úrokovou míru na minimum, jak agenturu Bloomberg informovala osoba se znalostí této záležitosti.

Podle analytika agentury Bloomberg Intelligence Arnolda Kakudy souvisí zmíněný prodej dluhopisů s nedávnou změnou regulatorních pravidel. Před necelým měsícem pozbyla na platnosti výjimka, podle které se vlastnění státních dluhopisů nemuselo zohledňovat při výpočtu pákových poměrů, které bance říkají, kolik vlastního kapitálu je nutno odložit pro krytí vlastních pozic.

Aby banky splňovaly pravidla kapitálové přiměřenosti, musely buďto odprodat státní dluhopisy anebo navýšit vlastní kapitál.

Rekord, který trval jediný den – Bank of America vydala dluhopisy za 15 miliard dolarů

Rekordní prodej dluhopisů banky JPMorgan Chase držel pomyslné prvenství pouze jeden den.

Logo Bank of AmericaHned v pátek 16. dubna konkurenční banka Bank of America prodala dluhopisy za rekordních 15 miliard dolarů, což je nyní nejvyšší částka, získaná americkou bankou při prodeji svých dluhopisů.

I při tomto obchodě se podařilo stlačit úrokovou míru na nižší úroveň než bylo původně bankou předpokládáno, a to konkrétně ze 125 na 110 bazických bodů nad bezrizikovými státními dluhopisy.

Oba rekordní úpisy dluhopisů mají mít podle regulatorních žádostí obecné firemní účely. V případě Bank of America to může například zahrnovat financování zpětného odkupu svých akcií v hodnotě až 25 miliard dolarů, který byl oznámen počátkem minulého týdne.

Podle analytiků ze společnosti CreditSights v tomto případě bance Bank of America nemá jít o výše zmíněnou změnu pravidel poměru kapitálu. Podle jejich zprávy Bank of Amerika již tak oplývá takovými kapitálovými přebytky, že nové regulatorní požadavky pro ně nejsou žádným problémem.

Všechny velké americké banky v těchto dnech prožívají velmi úspěšné časy. Například právě banka JPMorgan Chase toto čtvrtletí oznámila výsledky, které byly lepší než bylo předpovídáno těmi nejoptimističtějšími analytiky. Výnosy z obchodování dluhopisů, měn a komodit vzrostly meziročně o 15 % a výnosy z akcií až o 47 %.

Úspěšné časy amerického bankovního sektoru souvisí s celkově se zlepšujícími podmínkami v americké ekonomice. Bankovnictví je typicky cyklický sektor, tedy sektor, kterému se daří hlavně v časech hospodářského růstu.

Investoři jsou obecně přesvědčeni, že kombinace stimulačních balíčků a případného konce pandemie bude vést k dlouhodobému a robustnímu růstu, z kterého budou i nadále profitovat (nejenom) americké banky.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo