Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie 5 amerických bank: Vyplatí se do nich investovat? Jaká je budoucnost sektoru?

Publikováno
Akcie 5 amerických bank: Vyplatí se do nich investovat? Jaká je budoucnost sektoru?

Nakoupit akcie amerických bankovních společností může být zajímavou investicí. Začátkem roku 2021 by totiž tyto akcie mohly být znatelně silnější, než jsou dnes. 

Čím to je? Tyto akcie byly stlačeny na svá minima kvůli tomu, že se úrokové sazby v ekonomice pohybovaly kolem nuly. Zároveň přišel v březnu úder covidu. Protože se situace pozvolna zlepšuje, akcie velkých amerických bank už od jara trochu posílily. Stále to však není žádná sláva. Je možné, že toto posilování ještě bude pokračovat… ale nejspíš až ve chvíli, kdy se nastartuje pocovidový ekonomický růst.

V rámci tohoto článku si představíme specifika bankovního odvětví a podíváme se na pět akciových titulů, jež stojí za pozornost.

Covid přinutil banky omezit výplatu kapitálu

Je pravda, že v březnu hned 8 největších amerických bank oznámilo, že na nějaký čas přeruší zpětné odkupy akcií – což je vedle výplaty dividendy další forma výplaty kapitálu akcionářům.

Podle prohlášení bank je k tomuto kroku vedla snaha udržet stabilní kapitál, aby se produktivním entitám ekonomiky dostalo pomoci ve formě úvěrů a dalších služeb.

Dnes je však situace trochu jiná. Banky a jejich akcie na tom nejsou úplně nejhůř, i když jsou na tom pořád celkem špatně. Jejich aktuální ceny jsou totiž už o trochu vyšší, než byly úrovně, na které se začátkem jara propadly. Jenže stále zatím nedosahují úrovní, na kterých byly předtím. A právě proto se zdá, že je zde prostor k jejich dalšímu růstu.

Jakmile se země otřepe z covidu a celá ekonomika se bude opět pozvolna rozbíhat, akcie amerických bank patrně zamíří ještě o něco výš. Podle nás jsou zde přesvědčivé důvody domnívat se, že americké banky mají v dohledné době dobré důvody pro růstpokud samozřejmě přijde ekonomické oživení.

Na druhou stranu jsou banky takovou sázkou do rulety. Obzvláště v dnešní době. Nikdy nevíte, zda to daná banka ustojí nebo ne. Pojďme se teď společně podívat na některé klíčové americké banky.

Akcie JPMorgan Chase & Company

Načítání
Načítání
Kupte si akcie JPM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Banka JPMorgan Chase začala svou činnost už v roce 1799. Je tak jednou z nejstarších amerických bank. Působí globálně jak v komerčním, tak investičním bankovnictví. Také poskytuje služby v oblasti správy majetku. Existence této firmy se během staletí zformovala postupným spojováním více než tisíce různých subjektů.

Tato banka je používána jako benchmark pro ostatní velké banky. Protože je skutečně obrovská a důležitá, byly její akcie mnoho let obchodovány na vyšších úrovních než akcie ostatních bank.

Kurz akcií této benchmarkové banky vypadá velice podobně jako kurzy několika následujících bank. Je vidět, že vývoj na americkém bankovním trhu na banky dopadá vlastně celkem stejně. Ovšem na rozdíl od některých jiných, u JPMorgan Chase se akcie dnes nepohybují na polovině předcovidových úrovní – udržely se a jsou tak stále relativně vysoko, pokles tedy nebyl tak hluboký jako u jiných velkých bankovních hráčů.

Akcie CitiGroup

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Citigroup Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

CitiGroup je také tradiční banka – vznikla roku 1812. Postupem času se nakonec i z této banky stal globální hráč a dnes má tisíce poboček po celém světě. Její akcie aktuálně moc radosti akcionářům nedělají, protože opět míří zhruba k polovině hodnoty, kterou měly před březnovým propadem. Vypadá to jako další příležitost k nákupu?

Akcie Banco Santander

Načítání
Načítání
Kupte si akcie SAN Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie této banky sídlící v USA, která však má španělsky znějící jméno, jsou na úrovních až o více než 50 % nižších, než kde se pohybovaly před velkým covidovým propadem v březnu. Akcie Banco Santander se z propadu zatím moc nevzpamatovaly.

Akcie Bank of America

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BAC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Banka Bank of America vznikla v roce 1904 a i z ní je dnes globálním titán bankovnictví. Primárně se zaměřuje hlavně na USA, i tak však jde o jednu z největších bank světa. Její akcie se sice vzchopily, ale stále ani zdaleka nejsou na úrovních před propadem v březnu 2020. Vypadá to, že příležitost k nákupu za dobré ceny ještě není ztracena.

Akcie Wells Fargo

Načítání
Načítání
Kupte si akcie WFC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Banka Wells Fargo vznikla roku 1852. Dnes má na 8 000 poboček po mnoha zemích světa. Situace společnosti není dobrá. Ceny akcií jsou dokonce ještě kus pod polovinou toho, kde byly před covidem. Což sice není dobrá zpráva, ale možná je to šance nakoupit si akcie této velké americké banky za slušnou cenu.

Banky čekají na oživení – Budete čekat také s jejich akciemi ve svém portfoliu?

Očekává se, že americké megabanky notně posílí ve chvíli, kdy se naplno rozjede ekonomický růst po odeznění covidové situace. V takovém případě totiž mohou realizovat obrovské zisky.

V krátkodobém období je sice jejich vývoj nejistý, v dlouhodobějším výhledu se však zdá, že zhodnocení těchto akcií je něco velice pravděpodobného.

Investoři totiž zatím stále nejsou přesvědčeni o tom, že finanční sektor prochází oživením – jinak by patrně už akcie těchto velkých bank byly o dost výše.

Dokud nebude jasné, že opět nastaly lepší časy a hrozba covidu bude zažehnána, budou akcie těchto bank nadále celkem volatilní. Až však přijde jasné ekonomické oživení, budou to právě tyto banky, které na tom získají. Pokud věříte, že v roce 2021 už bude vše lepší a ekonomika se rozjede, potom je čas nakoupit akcie bank co nejdříve. Pokud si rychlým zotavením nejste jisti, nebojte – nejste sami. Sentiment mezi investory je dnes ještě stále ovládán nejistotou a obavami.

Co si o investici do amerických bank myslíte vy? Myslíte si, že se tento sektor rychle vzpamatuje a opět poroste? Nebo máte pocit, že vám banky nemají co nabídnout a jedná se o riskantní investici? Podělte se s námi o váš názor níže v komentářích.

Další zajímavé akciové sektory:

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Dlouhodobě se zajímám o podnikání, osobní finance a investice. Při studiu jsem pracoval na různých komunikačních pozicích ve finančnictví, bankovnictví a IT. Aktuálně působím už několik let jako freelancer, píšu především o financích. Kromě investic a financí se zajímám také o právo, mediaci, vyjednávání a marketing.

Psaní pro Finex mě nutí být stále v obraze ohledně témat, které se týkají finančního světa – a to je moc dobře.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎