Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Jednou z hlavních výhod nové aktualizace Dencun mělo být významné snížení transakčních poplatků. Jak to s nimi vypadá téměř dva týdny po nasazení upgradu?
Aktualizace Dencun běží na mainnetu Etherea (ETH) od 13. března. Její hlavní předností mělo být snížení transakčních poplatků (gas) na sítích druhé vrstvy. Dále měla zlepšit škálovatelnost Etherea.
To celé za pomoci mechanismu proto-danksharding. Ten slouží ke krátkodobému ukládání a přístupu uzlů k datům, která se nachází mimo blockchain. Využívá k tomu tzv. datové “bloby” sloužící jako dočasné úložiště mimo řetězec.
Cílem vývojářů Etherea, ke kterému má pomoci i aktualizace Dencun, je mít co nejlevnější transakce. Tím se také zvýší dostupnost celého ekosystému. Jak se transakční poplatky vyvíjí skoro dva týdny po upgradu?
Dencun splňuje přesně to, co slíbil. Na sítích druhé vrstvy, které již tento upgrade integrovaly, se gas propadl na rekordní minima. Na některých dokonce o více než 90 %.
This is huge
Reducing transaction fees and confirmation times on Layer 2 will open up so many more use cases for crypto.
We're finally getting scalability. https://t.co/X7K3TzkMno
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) March 14, 2024
Pojďme se podívat na konkrétní sítě a konkrétní data.
Na síti Optimism (OP) se za gas u všech transakcí zaplatilo 13. března přes 316 tisíc USD. O den později to bylo jen pouhých 1,5 tisíce USD.
Další známá síť Arbitrum (ARB) evidovala 13. března poplatky za 575 tisíc USD a následující den se propadly o polovinu na 282 tisíc USD. Když se však podíváme, co se dělo v následujících dnech, tak 20. března bychom na grafu evidovali gas ze všech transakcí v hodnotě 7,5 tisíc USD a 24. března už jen za 3,4 tisíce USD.
To znamená mezi 13. březnem a 24. březnem propad o 99,4 %!
Podobné grafy bychom našli i u dalších sítí jako je Starknet (STRK) nebo také u řešení založených na Optimism – sítí Base a Zora.
Snížené poplatky navíc vedou k nárůstu aktivity. Graf 7denního klouzavého průměru počtu transakcí po datu aktualizace to dokazuje. Na Base narostl počet transakcí téměř trojnásobně, Arbitrum zaznamenalo dvojnásobný nárůst.
Některým sítím druhé vrstvy trvá zavedení aktualizace Dencun o něco déle, což se propisuje do jejich transakčních poplatků, které zůstávají na stejně vysoké úrovni nebo jen o něco málo nižší než před 13. březnem.
Například produktový viceprezident Polygonu (MATIC), David Silverman, řekl, že očekává, že jejich síť bude plně integrovat Dencun do měsíce nebo dvou.
Existuje však i jeden negativní aspekt, který zatím můžeme pozorovat. Tím je propad ceny tokenů sítí druhé vrstvy. Ať už se podíváme na OP, ARB nebo STRK, tak můžeme pozorovat pokles ceny, který následoval po 13. březnu.
OP do 17. března ztratilo skoro 20 % své hodnoty, následně došlo k určité stabilizaci. Část se dá připsat snižujícím se poplatkům. Kritici Dencunu navíc poznamenávají, že transakční náklady porostou s rostoucím síťovým provozem.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.