Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

7 kontroverzních investičních teorií – Neovlivňuje některá z nich vaše investiční rozhodování?

7 kontroverzních investičních teorií – Neovlivňuje některá z nich vaše investiční rozhodování?
Zdroj: depositphotos.com

V investování není nouze o teorie o tom, co způsobuje volatilitu trhů nebo co znamená určitý pohyb na trhu. Dvě největší skupiny investorů jsou rozděleny na zastánce teorie efektivních trhů a ty, kteří věří, že trh lze porazit. Toto rozdělení je zcela zásadní a může výrazně ovlivnit vaši investiční strategii. Přestože se jedná o základní rozdělení investorské obce, existuje také mnoho dalších teorií, které se snaží vysvětlit a ovlivnit trh i jednání investorů na trzích.

1. Teorie efektivních trhů

Teorie efektivních trhů je stále předmětem diskusí, ačkoliv za její rozpracování obdržel Nobelovu cenu Eugene Fama. Tvrdí, že tržní cena akcie zahrnuje všechny známé informace o dané akcii. To znamená, že akcie je přesně oceněna, dokud budoucí událost toto ocenění nezmění. Protože budoucnost je nejistá, je pro zastánce teorie efektivních trhů mnohem výhodnější vlastnit širokou škálu akcií a profitovat z celkového růstu trhu. Buď v něj věříte a držíte se pasivní strategie investování do širokého trhu, nebo s touto teorií nesouhlasíte a zaměřujete se na výběr akcií na základě růstového potenciálu titulu, podhodnocení apod.

Odpůrci teorie efektivních trhů poukazují na Warrena Buffetta a další aktivní investory, kteří trvale porážejí trh tím, že nacházejí iracionálně oceněné akcie v rámci celkového trhu.

2. Princip padesáti procent

Princip padesáti procent předpokládá, že (před pokračováním) pozorovaný trend projde cenovou korekcí ve výši poloviny původní změny ceny. To znamená, že pokud akcie vykazovala rostoucí trend a získala 20 %, před pokračováním růstu klesne o 10 %. To je však extrémní příklad, protože většinou se toto pravidlo uplatňuje na krátkodobé trendy, podle kterých vyznavači technické analýzy a obchodníci nakupují a prodávají sledované investice.

Tato korekce je považována za přirozenou součást trendu, protože je obvykle způsobena tím, že opatrní investoři vybírají zisky dříve, aby je později nezastihl skutečný obrat trendu. Pokud korekce přesáhne 50 % změny ceny, je považována za známku toho, že trend selhal a nastal obrat.

3. Teorie většího blázna

Teorie většího blázna patří k těm humornějším. Hovoří o tom, že na investici můžete vydělat, pokud se najde větší blázen, než jste vy, který investici koupí za vyšší cenu.

To znamená, že na předražené akcii můžete vydělat, pokud je někdo jiný ochoten zaplatit více, aby ji od vás koupil.

Nakonec vám blázni dojdou, protože rostoucí trh – nebo jakákoliv jiná investice – se přehřívá. Investovat podle teorie většího blázna znamená ignorovat ocenění, zprávy o hospodaření a všechny ostatní informace. Ignorování fundamentální analýzy je však z dlouhodobého hlediska velmi riskantní. Obchodníci, kteří se hlásí k teorii většího blázna, se tak pravděpodobně s dlouhodobým úspěchem nesetkají.

Zdroj: marklittler.com
Teorie většího blázna
Teorie většího blázna

4. Teorie lichého lotu

Tato teorie využívá prodeje lichých lotů – malých bloků akcií v držení jednotlivých investorů – jako ukazatele, kdy nastoupit do akcií. Investoři, kteří se řídí teorií lichých lotů, nakupují, když drobní investoři akcie prodávají. Vycházejí z předpokladu, že je možné překonat výkonnost akciového trhu tím, že budete investovat proti méně informovaným “amatérským” investorům.

Teorie lichých lotů je opět založena na jednoduché formě technické analýzy. To, jak úspěšný bude investor nebo obchodník řídící se touto teorií, však závisí do značné míry na tom, zda si ověřuje fundamenty společností, které drobní investoři prodávají, nebo zda prostě nakupuje naslepo. Drobní investoři se nebudou vždy mýlit, mohou mít pravdu. Proto je důležité rozlišovat prodeje lichých lotů, které se objevují z důvodu nízké tolerance k riziku, od prodejů, které jsou způsobeny většími problémy.

Individuální investoři jsou mobilnější než velké fondy, a proto mohou rychleji reagovat na závažné zprávy, takže mohou být ve skutečnosti jejich prodeje předzvěstí širšího výprodeje akcií, kterým se nedaří, a nejen chybou drobných investorů.

5. Prospektová teorie

Prospektovou teorii, kterou představil nobelista Daniel Kahneman se svým kolegou Amosem Tverskym lze také označit jako teorii averze ke ztrátě. Prospektová teorie uvádí, že lidé vnímají zisk a ztrátu zkresleně. To znamená, že se lidé více obávají ztráty, než je povzbuzuje zisk. Pokud mají na výběr ze dvou různých perspektiv, vyberou si tu, o které si myslí, že má menší šanci skončit ztrátou než tu, která nabízí největší zisk.

Pokud například nabídnete člověku dvě investice, jednu, která každý rok přinesla výnos 5 %, a druhou, která přinesla výnos 12 %, ztrátu 2,5 % a výnos 6 % ve stejných letech, vybere si člověk investici s výnosem 5 %, protože přikládá iracionální význam jediné ztrátě, zatímco zisky, které jsou většího rozsahu, ignoruje. Ve výše uvedeném příkladu však přinášejí obě alternativy po třech letech čistý celkový výnos.

Prospektová teorie je důležitá pro finanční odborníky a investory. Kompromis mezi rizikem a návratností dává jasnou představu o výši rizika, kterou musí investor podstoupit, aby dosáhl požadovaných výnosů. Prospektová teorie nám však říká, že jen velmi málo lidí chápe emocionálně to, co si uvědomuje intelektuálně.

Zdroj: muni.cz
Prospektová teorie – užitek jaký pociťujeme ze zisku vnímáme méně pozitivně, než negativní emoci následkem ztráty
Prospektová teorie – užitek jaký pociťujeme ze zisku vnímáme méně pozitivně, než negativní emoci následkem ztráty

6. Teorie racionálních očekávání

Teorie racionálních očekávání tvrdí, že aktéři v ekonomice budou jednat způsobem, který odpovídá tomu, co lze logicky očekávat v budoucnosti. To znamená, že člověk bude investovat, utrácet atd. podle toho, čemu racionálně věří, že se v budoucnu stane. Tím tato osoba vytváří sebenaplňující se proroctví, které napomáhá vzniku budoucí události.

Ačkoli se tato teorie stala pro ekonomii zcela zásadní, její užitečnost v praxi je pochybná. Investor si například myslí, že akcie půjde nahoru, a tím, že ji koupí, tento akt skutečně způsobí její růst. Stejnou transakci však lze zasadit i mimo teorii racionálních očekávání. Jiný investor si všimne, že akcie je podhodnocená, koupí ji a sleduje, jak si toho samého všimnou i ostatní investoři, čímž se cena zvýší na správnou tržní hodnotu.

To poukazuje na hlavní problém teorie racionálních očekávání – Lze ji vyložit tak, aby vysvětlovala vše, ale nic nám neříká.

7. Teorie shortovaných akcií

Teorie shortovaných akcií předpokládá, že vysoký počet investorů spekulujících na pokles akcie je předzvěstí růstu ceny, a na první pohled se zdá být neopodstatněná. Zdravý rozum napovídá, že akcie, kterou mnoho investorů prodává nakrátko čeká korekce.

Úvaha říká, že všichni ti obchodníci, tisíce profesionálů a jednotlivci, kteří pečlivě zkoumají každý střípek tržních dat, se jistě nemohou mýlit. Mohou mít do jisté míry pravdu, ale cena akcie může ve skutečnosti růst díky tomu, že je silně shortovaná. Short-selleři musí nakonec při uzavření své spekulace pokrýt své pozice nákupem akcií, které prodali nakrátko. Následný nákupní tlak vytvořený tím, že prodejci nakrátko pokryjí své pozice, bude tlačit cenu akcie nahoru. Tato teorie se však málokdy osvědčí – vzpomínáte však ještě na akcie Gamestop a akcie AMC?

Slovo závěrem

Věnovali jsme se široké škále teorií, od technických teorií obchodování, jako je teorie shortovaných akcií a teorie lichých lotů, až po ekonomické teorie, jako jsou racionální očekávání a prospektová teorie. Každá teorie je pokusem vnutit milionům nákupních a prodejních rozhodnutí, díky nimž trh denně roste a klesá, nějaký typ konzistence nebo rámec.

I když je užitečné tyto teorie znát, je také důležité si uvědomit, že žádná jednotná teorie nedokáže vysvětlit finanční svět. V určitých časových obdobích se zdá, že má jedna teorie navrch, aby byla brzy poté vyvrácena. Ve finančním světě je změna jedinou skutečnou konstantou.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.