Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

7 dividendových akcií s více jak 8% dividendovým výnosem a velkým potenciálem k růstu

Publikováno
7 dividendových akcií s více jak 8% dividendovým výnosem a velkým potenciálem k růstu
Zdroj: depositphotos.com

Dividendové akcie by neměly chybět v portfoliu žádného investora, a to především v dobách, kdy situace akciovým trhům zrovna nepřeje. Podle analytiků se právě brzy v jednom z takových období ocitneme, a to nejen kvůli pandemii koronaviru, ale především kvůli politickému vývoji v USA.

Schvalování objemných stimulačních balíků a nová daňová politika bude mít nepochybně negativní vliv na akciové trhy, což pocítí především vlastníci růstových akcií. Naopak dividendové akcie mohou investoři považovat za pomyslný bezpečný přístav, který jim i při klesajících cenách dokáže nabídnout stabilní pasivní příjem.

Právě proto jsme pro vás vybrali 7 dividendových akcií s více než 8 % dividendovým výnosem a velkým potenciálem k růstu.

Když se podíváte na dlouhodobý vývoj ceny uvedených akcií, jde vidět, že se aktuálně nacházejí pod svým dlouhodobým průměrem. Vesměs je to způsobeno pandemií coronaviru anebo propadem ceny ropy. To ale znamená zajímavý potenciál pro růst! Určitě neočekávejte trojmístný růst akcie ročně, ale dohromady s dividendou to může být velmi zajímavé zhodnocení investice.

1. Enterprise Products Partners (EPD)

Enterprise Products Partners (EPD)
Zdroj: Google.com

Logo Entrerprise Products PartnersEnterprise Products Partners (NYSE: EPD) se řadí mezi jedny z největších ropných a plynárenských společností v Severní Americe. Již od svého založení v roce 1968 působí v odvětví označovaném jako takzvaný midstream, který se zaměřuje na zpracování, skladování a přepravu ropy a zemního plynu. V současnosti vlastní široké portfolio infrastrukturních aktiv, které jsou ve své podstatě nenahraditelné.

I když rok 2020 energetickému sektoru zrovna nepřál, EPD se podařilo i přesto udržet svoje postavení. Pandemie koronaviru tedy nějak zásadně nenarušila výdělky společnosti, což potvrzuje i pouhý 3% pokles cash flow z předloňských 6,6 miliard dolarů.

Společnost zvyšuje své dividendy již déle než 20 let a momentálně nabízí i atraktivní 8% dividendový výnos. EPD navíc očekává velký růst během následujících několika let, kdy bude profitovat ze zvýšené poptávky po ropě a zemním plynu.

Poznámka

Dividendový výnos: 8 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti:  49,91 miliardy dolarů

2. Phillips 66 Partners (PSXP)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PSX Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo Phillips 66 PartnersPhillips 66 Partners (NYSE: PSXP) vlastní a spravuje aktiva v ropném a plynárenském odvětví na území Spojených států. PSXP se řadí mezi takzvané MLP společnosti, které musí odvádět většinu svých příjmů svým akcionářům. Ve výsledku se tedy investoři mohou těšit z 10,6% dividendového výnosu spolu s navyšováním dividend, ve kterém společnost pokračuje již 7 let po sobě.

I přes nepříznivý minulý rok má PSXP stále dostatek financí na pokrytí výplaty dividend, a to i v případě pomalejšího uzdravování ekonomiky. Problém by však mohl nastat při uzavření společnosti Dakota Access Pipeline (DAPL), ve které je spoluvlastníkem. V takovém případě by byla společnost nucena snížit náklady na dividendy.

Poznámka

Dividendový výnos: 10,65 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti:  7,3 miliardy dolarů

3. MPLX LP (MPLX)

MPLX LP (MPLX)
Zdroj: Google.com

Logo MPLXAmerická společnost MPLX (NYSE: MPLX) se (podobně jako předešlá společnost) řadí mezi MLP společnosti a působí i ve stejném odvětví, kde se zaměřuje především na přepravu a skladování ropy, zemního plynu a rafinovaných produktů.

Ve čtvrtém čtvrtletí společnost reportovala překvapivě nízký pokles distribuce, která klesla pouze o 8 %. V návaznosti na to zaznamenaly její výnosy ve stejném čtvrtletí pokles o 3 %, přičemž celkové výnosy za minulý fiskální rok klesly meziročně o 16,28 % na 7,57 miliard dolarů.

Společnost letos počítá se snížením investic o více než 800 milionů dolarů, což ji ale i tak nebrání vyplácet dividendy, které momentálně disponují dividendovým výnosem okolo 10,4 %. MPLX navíc není přímo závislá na ceně ropy, ale na objemu přepravy, která by se měla s uvolňováním opatření a uzdravováním ekonomiky postupně zvyšovat.

Poznámka

Dividendový výnos: 10,4 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 27 miliard dolarů

4. Sixth Street Specialty Lending (TSLX)

Sixth Street Specialty Lending (TSLX)
Zdroj: Google.com

Logo Sixth Street Specialty LendingSixth Street Specialty Lending (NYSE: TSLX) se řadí mezi takzvané BDC společnosti neboli společnosti pro rozvoj podnikání. TSLX tedy poskytuje půjčky malým a středním společnostem, kterým by se jinak nepodařilo uspět u běžných bank.

BDC společnosti podobně jako REIT a MPL musí podle zákona vyplácet většinu svých příjmů svým akcionářům.

Vzhledem ke svému dobře diverzifikovanému portfoliu, které zahrnuje společnosti napříč všemi odvětvími, nabízí TSLX svým investorům atraktivní 8,41% dividendový výnos bez obav z rizika, které často BDC společnosti přináší. Společnost navíc zvyšuje svoji dividendu již 6 let, přičemž s vysokou pravděpodobností bude v tomto trendu i nadále pokračovat.

Poznámka

Dividendový výnos: 8,41 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 1,6 miliardy dolarů

5. Mobile Telesystems (MBT)

Mobile Telesystems (MBT)
Zdroj: Google.com

Logo Mobile TelesystemsNejvětší ruský mobilní operátor Mobile Telesystems (NYSE: MBT) působí kromě své rodné země i v Bělorusku a Arménii, kde nabízí řadu služeb včetně širokopásmového připojení. Mimo jiné se snaží podílet i na vývoji umělé inteligence prostřednictvím svého podílu ve společnosti Kneron, která pracuje na vývoji AI čipů.

Výnosy společnosti v minulém roce meziročně vzrostly o 5,2 % na 6,5 miliardy dolarů. MBT vyplácí své dividendy dvakrát ročně a pokaždé se je snaží upravit tak, aby odpovídaly ziskům. V současnosti disponuje dividendovým výnosem okolo 9,79 %. Dobrou zprávou je i prudký růst poptávky po službách MTS, který by měl pokračovat i v tomto roce.

Poznámka

Dividendový výnos: 9,79 %

Výplata dividend: pololetně

Tržní hodnota společnosti: 7 miliard dolarů

6. Arbor Realty Trust (ABR)

Arbor Realty Trust (ABR)
Zdroj: Google.com

Logo Arbor Realty TrustArbor Realty Trust (NYSE: ABR) je americkým poskytovatelem půjček v oblasti nemovitostí. V současnosti financuje půjčky například pro společnosti Fannie Mae a Freddie Mac. Jen ve čtvrtém čtvrtletí společnost poskytla svým klientům finance v hodnotě 2,7 miliard dolarů. Následně na to ABR vykázal výnosy v hodnotě 125,6 milionu dolarů, což představuje 54% meziroční růst.

Akcie ABR jen za posledních 12 měsíců vzrostly o 211 %.

Společnost již dva roky vyplácí pravidelné a stabilní dividendy, které za stejné období zvýšila již sedmkrát. Dividendový výnos se aktuálně pohybuje okolo 8,31 %, čímž značně převyšuje nabídku konkurenčních společností, které v průměru nabízí pouze 1,78% dividendový výnos. ABR je navíc rychle rostoucí společností, o jejíž služby by měl být zvýšený zájem i v následujících letech.

Poznámka

Dividendový výnos: 8,31 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 2,1 miliardy dolarů

7. Two Harbors Investment (TWO)

Two Harbors Investment (TWO)
Zdroj: Google.com

Logo Two Harbors InvestmentTwo Harbors Investment (NYSE: TWO) je jednou z mREIT společností, které investují do hypoték či cenných papíru krytých hypotékami (MBS) a vydělávají na úrocích z nich. Pandemie koronaviru měla na společnost vliv po celý minulý rok, což potvrzuje i pokles výnosů z 1,9 miliard dolarů na 862 milionů v minulém roce. I přesto analytikové předpokládají v tomto roce růst ceny akcií.

TWO nabízí podobně jako většina REIT společností spolehlivou dividendu. Začátkem minulého roku byla ale společnost nucena kvůli dopadům pandemie dividendu snížit, přičemž ji již od té doby dvakrát zvýšila. Dividendový výnos se momentálně pohybuje okolo 9,3 %.

Poznámka

Dividendový výnos: 9,3 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 2 miliardy dolarů

Shrnutí

Většina zkušených investorů varuje před investováním do titulů s nadprůměrnými dividendovými výnosy, které jsou často vysoce rizikové. V tomto případě se však jedná o společnosti s dobrým postavením na trhu a velkým potenciálem k budoucímu růstu, čímž se rizikem mohou vyrovnat běžným dividendovým akciím.

Hned tři ze zmíněných společností působí v energetickém průmyslu, který by při postupném uvolňování opatření mohl možná již v tomto roce zaznamenat mírné oživení. Pokud tedy chcete diverzifikovat vaše portfolio a získat přístup k solidním dividendám s potenciálem růstu není od věci inspirovat se naším výběrem.

Líbil se vám tento článek?
22
2

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (7 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Libor

Muzete kupovat primo v Revolut

jakub

Dobrý den,
můžete mi doporučit na jaké burze tyto akcie obchodovat? Mám XTB brokera a žádnou z akcií jsem tam nenašel.
Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Jakube. Právě jsme to kontrolovali a tyto akcie by měly být k dispozici např. u LYNX nebo Interactive Brokers. :-)

medabzuk

Na Revolut jich většina je. Pak můžete zkusit etoro a nejlepší bude Lynx, ale tam si připravte větší počáteční vklad.

Jan

To by me taky zajímalo….

colas

Tak povetsinou se jedna o limited partnership firmy, ktere nedani zisk vymenou za vyplaceni 90% zisku akcionarum a tem to pak stat (USA) zkrouhne 40% dani, aby byl na svym?! To by bylo myslim vhodne uvest, razem jste na 5-6% dividende. A nehovorim o menovem riziku.
To si kupte o2 nebo tabak… A nevim, jak je to s papirovanim, “skutecny” broker Patria tyto firmy radeji ani neobchoduje a odkazuje se na “slozitou pravni upravu”. Jinak jsem neco z techto titulu nasel treba u FIO brokera. To slavne XTB je na dividendove akcie velmi nevhodne! Zdani Vam je 30-35%, i ceske, protoze nevede evidenci, ze jste fyzicka osoba nekde v CR, takze se dividendy dani tou nejvyssi sazbou, ktera v tom kterem state je. Clovek se necha nalakat na 0% komisi, ale pokud to myslite na koupi dividendovych titulu, tak je to velmi spatne…

Lukas

já vycházím z toho, že dividenda je kapitálový výnos a ten je zdaněn v zemi, kde jsem daňový rezident. To je např CZ…… ono to u dividend v případě firem s daňovým domicilem v USA nefunguje. Nemám s tím zatím zkušenost. Uvažuju něco koupit…….

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎