Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 věcí, co dělat, pakliže se blíží bear market na kryptoměnách

Pozvolné, několikaměsíční klesání Bitcoinu a krvavá lázeň na altcoinech vnukuje mnoha investorům myšlenky, že býčí trh roku 2024 již skončil. Pokud tomu tak je, co nyní dělat?

5 věcí, co dělat, pakliže se blíží bear market na kryptoměnách
Zdroj: depositphotos.com

Ačkoli kryptoměnový trh od svého počátku dlouhodobě “jen roste”, je také známý svou cykličností, kdy období neuvěřitelných růstů střídají období nemilosrdných propadů. Rok 2024 si investoři do kryptoměn zatím užívají, a to zejména díky schválení a uvedení historicky prvních spotových ETFs na Bitcoin (BTC) v USA.

I tento býčí trh ale dříve či později vystřídá mírnější nebo hlubší trh medvědí. Někteří si kvůli nevalné výkonnosti odvětví v posledních měsících myslí, že už je dokonce tady. Pakliže ano, jakých 5 věcí je rozumné podniknout?

1) HODLujte / Používejte stop loss

Nechat se vystrašit propady cen a prodat na dně je mnohokrát zmiňovaná začátečnická chyba. Při investování a obchodování byste měli mít vytyčenou jasnou strategii, které byste se měli primárně držet a zároveň ji sekundárně podrobovat analýze, zdali váš plán stále platí nebo se podmínky změnily a byl invalidován.

Pakliže investujete do kvalitních mincí jako do Bitcoinu či Etherea, historie ukazuje, že se tyto mince vyplatí držet a na bear market nehledět, tzv. hodlovat.

U riskantnějších projektů, které do příštího bull marketu nemusí vydržet, ať už kvůli neudržitelné inflační tokenomice nebo kvůli tomu, že zájem o ně zmizí (Slyšeli jste tento rok někdo o Axie Infinity?), je však lepší jít opačnou cestou, stanovit si stop-loss a utrpět menší a přijatelnou ztrátu než prodávat po 95% poklesu.

Zdroj: binance.com
Graf Axie Infinity, jednoho z lídrů bull makretu 2021
Graf Axie Infinity, jednoho z lídrů bull makretu 2021, se již nevzpamatoval

2) Aplikujte DCA

Pakliže jste provedli fundamentální analýzu vašich vybraných kryptoměn, je na čase je nakoupit a čekat na býčí trh. Ale kdy nakoupit?

I profesionálním obchodníkům majícím technickou analýzu, makroekonomický vývoj a tržní sentiment v malíčku dělá problém dno bear marketu přesně odhadnout. A co teprve amatérovi.

Vstupte proto do pozice pomocí investiční metody DCA neboli dollar-cost averaging. Ta spočívá v opakovaných, pravidelných nákupech aktiva za stejné částky. V případě větších propadů je možné investovanou částku zvýšit. Díky tomu se vaše nákupní cena v čase krásně zprůměruje. Stejným způsobem můžete z trhu i vystoupit.

Investování pomocí DCA podporuje většina burz i českých směnáren např. nastavením trvalého příkazu. Díky pravidelnému nakupování vám také odpadne řada starostí, rozhodování a koukání na graf, jestli by přeci jen ještě nebylo lepší chviličku počkat a podobně.

Zdroj: stosuj.cz
Ukázka zhodnocení při aplikaci DCA při investování do BTC
Ukázka zhodnocení při aplikaci DCA při investování do BTC

3) Diverzifikujte své portfolio

Pokud dění ve světě kryptoměn nesledujete denně, pravděpodobně zaregistrujete nové trendy a narativy jako např. metaverse či umělou inteligenci (AI) pozdě.

Proto v bear marketu rozložte své portfolio a pokryjte svými prostředky většinu možných sektorů. Až přijde nákupní horečka, v ideálním případě pak bude stačit postupně prodávat jedno odvětví po druhém dle toho, jak jim komunita a sociální sítě budou věnovat pozornost.

Kryptoměny ze stejných odvětví jsou totiž, co se týče cenových pohybů, velmi provázané –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jako příklad si připomeňme úspěch společnosti OpenAI a jejího ChatGPT a sesterského Worldcoinu (WLD), jenž zapříčinil několikanásobné zhodnocení téměř na všech AI altcoinech, i na těch, které s ničím novým nepřišly.

A diverzifikace má ještě jednu výhodu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pokud se s jedním z vašich altcoinů něco stane a vy ho nestihnete včas, tzn. v rámci minut, max. hodin od události prodat (vzpomeňme na krach LUNY nebo FTX tokenu), zbytek vašeho portfolia tuto ztrátu pokryje.

4) Shortujte

Další známá obchodní poučka zní, že “nemá smysl chytat padající nůž”. To znamená, že když se graf sype a rýsuje jednu červenou svíčku za druhou, nemá smysl do trhu vstupovat a je lepší si počkat, až se trend začne otáčet.

V bear marketu je červených svíček opravdu hodně, co tedy dělat, když není doporučeno nakupovat a jít proti proudu? Vydělávat lze na derivátových burzách, např. na Binance Futures nebo na Bybitu otevíráním krátkých pozic (shortů).

Při shortování zjednodušeně vyděláváte, když jde cena dolů. Ale pozor, na rozdíl od klasických nákupů a longování, kde můžete ztratit “jen” 100 % své pozice, ztráta při shortování není omezená, pakliže tedy mince vyroste dvakrát, již jste v mínusu dvojnásobek vaší pozice a to může snadno spálit účet.

Otevírání shortů na tokenech s malou kapitalizací a malým objemem obchodů bez stop lossu je proto čistý hazard. Snadno se totiž můžete stát obětí rychlé manipulace, pump and dumpu, která bleskurychle spálí váš účet.

Zdroj: poems.com
Pozice long a short znázorněné na grafu
Pozice long a short znázorněné na grafu

5) Zahedgujte se

Pakliže shortovat nechcete, protože vám nedává smysl sázet proti trhu, který jde, jak už jsme si řekli, dlouhodobě historicky jenom výše, je lepší toho v bear marketu kromě DCA investování příliš nedělat.

Máte-li k dispozici větší sumu prostředků, může být jednou z možností, jak vydělávat bez ohledu na padající trh, jejich převedení do stablecoinů a následné úročení na centralizovaných burzách nebo v DeFi. I poskytování likvidity a kryptoměnových půjček jsou oblíbené možnosti pasivního příjmu.

Nespoléhejte ale jen na kryptoměny a využijte čas v bear marketu k získání dalšího zdroje příjmu. Investor a obchodník je závislý na svém kapitálu, pokud o něm přijde, nemá nic a z nuly je začít opravdu těžké. Hraní s kryptoměnami je mnohem snadnější, pokud vám záda kryje stabilní příjem z práce nebo podnikání.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.