Poslední roky byly těžké nejen pro nás, ale i akciové trhy, které se v jednu chvíli ocitly takřka na houpačce. Minulý rok se nesl podobně jako ten předešlý v duchu pandemie koronaviru a jejích dopadech, které přinesly ve většině zemí zejména prudký růst inflace.
Při pohledu na výsledky tak bylo možné mezi jednotlivými akciovými tituly obchodovanými na burzách v USA najít jednoznačné výherce, ale i poražené, kterým se za celých 12 měsíců nepodařilo dostat do zelených čísel.
Dnes se podíváme na 5 nejúspěšnějších a 5 nejhorších amerických akcií, a zároveň se pokusíme odhadnout, jak by na tom mohly být v blízké budoucnosti.
GameStop se jako společnost věnuje zábavnímu průmyslu, a to hlavně videohrám, které nabízí nejen v USA a Kanadě, ale i Evropě a Austrálii. Ve své nabídce má kromě videoher i příslušenství, software či sběratelské předměty. V minulém roce se zapsala do historie jako meme akcie, díky které se do investování ve velkém angažovaly i sociální sítě, a to konkrétně Reddit.
Jeho uživatelé přesvědčili velkou část retailových investorů, aby zatlačili na shortaře, kteří následně začali uzavírat své pozice. Tím cena akcií GameStopuvzrostla raketou rychlostí a během roku si připsaly o 815 %. Rostly i její výnosy a to o 25,6 % na 111,3 milionů dolarů, přičemž čistá ztráta dosáhla na 61,6 milionu dolarů.
I když si GameStop vysloužil plno titulků v nejrůznějších mediích, nelze říci, že by se jednalo o zaručenou investici. Naopak je stále lepší na něj nahlížet jako na meme akcii, která prozatím nemá moc, co nabídnout. Pokud se však novému vedení společnosti podaří naplnit plány ohledně inovací a změny obchodního modelu, mohlo by se v průběhu let jednat o zajímavou investici.
Upstart je vedoucí AI platformou, která využívá k hodnocení bonity žadatelů o půjčku umělou inteligenci. Díky ní dokáže efektivně prověřit vysoký počet dat a nabídnout bankám více vyhovujících a zároveň méně rizikových kandidátů, kterým mohou poskytnout úvěr.
Společnost si svým IPO prošla v prosinci 2020 a úspěchu se těšila již od prvního dne, když se začala obchodovat na americké burze Nasdaq. Dařilo se jí i v minulém roce, kdy vygenerovala čistý zisk ve výši 29,1 milionů dolarů, přičemž výnosy vzrostly o 249 % na 228 milionů dolarů.
Růst akcií je připisován hlavně výsledkům z minulých let, díky kterým se řadí mezi jedny z nejrychleji rostoucích společností ve svém odvětví. Některým investorům však imponuje i její napojení na AI, do kterého se v budoucnu vkládají velké naděje.
Biotechnologická firma Moderna se v minulých letech proslavila zejména ve spojitosti s pandemií koronaviru, kdy se stala jednou ze společností vyvíjející vakcínu proti Covid-19. Kromě toho se zabývá výzkumem a výrobou dalších vakcín a léčiv v oblasti imunoonkologie, srdečních onemocnění, infekčních onemocnění či autoimunitních onemocnění. V současnosti tedy pracuje na více než 23 projektech, z nichž již 15 je ve fázi klinických studií.
Ve třetím čtvrtletí minulého roku se společnosti podařilo vygenerovat zisk ve výši 3,3 miliard dolarů, což byl velký pokrok od 233 milionové ztráty z předminulého roku. Samotné výnosy v hodnotě 5 miliard dolarů vzrostly meziročně zhruba 32krát.
Společnost se občas potýká s menšími poklesy, ale i růsty, které jsou však z dlouhodobého hlediska zanedbatelné. Naopak dlouhodobým investorům dokáže nabídnout poměrně stabilní výnosy, přičemž není vyloučeno, že bude i nadále profitovat z pokračující pandemie.
Devon Energy se řadí mezi jedny z největších amerických ropných a energetických společností. Ve svém portfoliu má tak hned několik nemovitostí a lokací na území USA, jejichž prostřednictvím obstarává průzkum, těžbu a produkci ropy, zemního plynu a zkapalněného zemního plynu.
V minulém roce se mu podařilo dosáhnout 224,8% růstu u výnosů, které se vyšplhaly až na 3,5 miliardy dolarů. V souvislosti s tím vzrostl i čistý příjem na 839 milionů dolarů, čímž si výrazně polepšil oproti ztrátě 91 milionů dolarů v roce 2020.
Akcie společnosti v minulém roce profitovaly zejména z rostoucího optimismu ze strany investorů, kteří se radovali z uzdravující se ekonomiky. Jelikož se řadí mezi jedny z největších energetických společností, a navíc vše napovídá tomu, že ceny ropy i zemního plynu nadále porostou, bude se jí pravděpodobně dařit i v budoucnu.
5. Continental Resources (CLR)
Poznámka
Burza: NYSE
Tržní hodnota společnosti: 19 miliardy dolarů
Návratnost v roce 2021: 167,1 %
Continental Resources je další energetická společnost, která staví svůj business na průzkumu a produkci ropy a zemního plynu. V průběhu let se jí podařilo vypracovat v největšího producenta ropy v Severní Dakotě a Montaně, přičemž operuje jak v jižní, tak i východní části USA.
Společnosti se podařilo ve třetím čtvrtletí roku 2021 vyprodukovat čisté příjmy ve výši 369,3 milionů dolarů, což bylo příjemné překvapení, poté co v předminulém roce vykázala čistou ztrátu ve výši 79,4 milionů dolarů. Samotné výnosy pak vzrostly o 93,7 % na 1,3 miliardy dolarů.
Podobně jako Devon benefituje především na rostoucí ceně ropy a zemního plynu, která se začala projevovat již v minulém roce během postupného uzdravování ekonomiky. Kromě toho v následujících dvou letech plánuje investovat do největšího projektu spojeného s uskladněním a sekvestrací CO2 na světě. Pokud tedy půjde vše tak, jak má a energetické odvětví se bude ubírat stejným směrem, má Continental Resources stále co nabídnout.
Nejhorším akciovým titulem se v minulém roce stala brazilská fintechová společnost StoneCo, která pracuje na vývoji platebního řešení a e-commerce. I když se již delší dobu řadí mezi brazilské fintechové naděje, nepodařilo se jí ve třetím čtvrtletí dostat do zelených čísel a vykázala čistou ztrátu 1,3 miliardy dolarů. Jen pro porovnání v předminulém roce dosáhla čistá ztráta 249 milionů dolarů.
Do karet ji nehrál především brazilský trh, kde e-commerce tvoří pouze 3,2 % ze všech prodejů. Právě to se ukázalo jako velký problém během pandemie, kdy se většina obchodů uzavřela a lidé neutráceli tolik, jako za běžné situace. Společnost se navíc prala i s tím, jak ufinancovat své provozní a ostatní náklady, kvůli čemuž v sáhla i po několika nevýhodných půjčkách.
Právě proto je tento titul často hodnocen jako velmi rizikový, což potvrzuje i loňský téměř 80% pokles akcií. Na druhou stranu se rozhodl zakročit managment společnosti, který slibuje svým investorům, že se letos vyplatí jeho četné investice a projeví se i jeho výhoda, kdy se snaží stát největším poskytovatelem platebních řešení v oblasti menších a středních podnikatelů.
2. C3.ai (AI)
Poznámka
Burza: NYSE
Tržní hodnota společnosti: 2,5 miliardy dolarů
Návratnost v roce 2021:-78,6 %
C3.ai je dalším hráčem v odvětví umělé inteligence. V předminulém roce se o něm mluvilo především ve spojitosti s jeho IPO, od kterého se očekávali téměř zázraky. V první den obchodování se jeho akciím podařilo vzrůst o více než 120 %. Bohužel se mu tento trend nepodařilo udržet a postupem času si odepisoval čím dál tím více procent.
V souvislosti s tím vykázal v posledním čtvrtletí roku 2021 čistou ztrátu ve výši 56,7 milionů dolarů při výnosech v hodnotě 58,3 milionu dolarů. Ve výsledku tak byla čistá ztráta meziročně vyšší téměř o 280 %. Takové výsledky samozřejmě měly vliv i na samotnou cenu akcií, která v průběhu roku klesla o více než 78 %. Většina investorů totiž nebyla s výkonem společnosti spokojena a pomalu se k ní začali obracet zády.
I přesto podle některých analytiků má tento titul potenciál do budoucna, kterého mohou investoři využít. V jeho prospěch svědčí nejen jeho zaměření na umělou inteligenci, ale i partnerství s velkými jmény v technologickém odvětví, jako je Alphabet či Microsoft.
Paysafe je britská platební platforma, která má ve své nabídce kromě efektivního zpracování plateb i digitální peněženku. Aktuálně zpracovává platby ve 40 měnách napříč světem, ale ani to ji v minulém roce nepomohlo k uspokojujícím výsledkům.
Naopak ve třetím čtvrtletí vykázala ztrátu ve výši 147,2 milionů dolarů, což bylo o 280 % více než v minulém roce. Na rozdíl od C3.ai se společnost potýkala s problémy již od svého SPAC, které proběhlo v březnu minulého roku. I přes všechny předpovědi se jí nepodařilo naplnit očekávání většiny investorů a cena jejich akcí začala rychle stagnovat.
V návaznosti na to v minulém roce ztratily její akcie více než 77 %. Navíc nic nenapovídá tomu, že by se situace měla v průběhu několika měsíců změnit. Naopak většina analytiků odhaduje, že Paysafe opět nedokáže naplnit očekávání investorů a místo růstu jim nabídne další pokles.
4. GoHealth (GOCO)
Poznámka
Burza: NASDAQ
Tržní hodnota společnosti: 299,6 milionu dolarů
Návratnost v roce 2021:-74,9 %
GoHealth, jak už název napovídá, se pohybuje v odvětví zdravotnictví, a to konkrétně pojišťovnictví. Svým klientům nabízí platformu a specializované algoritmy, díky kterým si mohou sjednat pojištění na míru. Ve třetím čtvrtletí však zaregistrovala ztrátu přesahující 20 milionů dolarů, což bylo zhruba o 30 milionů méně než v předchozím roce.
I přesto část svých investorů nepřesvědčila a hodnota akcií začala klesat. Většina investorů totiž očekávala, že se jí konečně podaří naplnit slíbené cíle a dosáhne výrazného růstu. To se nestalo a cena jejích akcií nakonec klesla o téměř 75 %. U tohoto titulu se analytikové ve většině shodují na tom, že se do akcií GoHealth prozatím nevyplatí investovat, ale v případě, že v nich již nějaké prostředky máte vložené, určitě byste je neměli prodávat.
V posledních dvou letech se v souvislosti s fitness často mluvilo o interaktivní platformě Peloton, která má v současnosti přes 5,9 milionu uživatelů. Ve své nabídce má i vlastní cvičební stroje, včetně rotopedů či běžících pásů, které je možné propojit s již zmíněnou platformou.
I přesto třetí čtvrtletí zakončil ve ztrátě, která dosáhla 376 milionu dolarů. Překvapivě společnosti neublížilo propuknutí pandemie koronaviru, ale naopak postupné uvolňování zavedených opatření. Během lockdownu totiž raketově vzrostla poptávka po jejích produktech a službách.
Po otevření obchodů a fitness center však Peloton zaznamenal velký odliv uživatelů, což vyústilo ve zpomalení prodeje. V souvislosti s tím se rozhodl osekat své provozní náklady a začal hledat cesty, jak posílit svoji profitabilitu. Proto je tak velmi složité určit, jaký směrem se budou jeho akcie v budoucnu vyvíjet.
Shrnutí
Jak je možné vidět, absolutním vítězem minulého roku je nepochybně meme akcie GameStop, kterou se podařilo uživatelům Redditu vyšvihnout na přední příčky jen během pár dní. V souvislosti s tím se ukázala i síla samotných sociálních sítí, které pravděpodobně budou hrát nejen v investování stále větší roli. Ostatně o tom, jak jeden tweet dokáže ovlivnit cenu aktiva, jsme se přesvědčili i v případě Elona Muska a meme kryptoměny Dogecoin.
Naopak nejhorším titulem roku 2021 se stala brazilská fintechová společnost StoneCo, která doplatila na nedostatky trhu, kde působí. Každopádně je nutné uznat, že některé akciové tituly nepohořely pouze svojí vinou, ale i kvůli pandemii koronaviru, která ochromila většinu odvětví.
Z prvního seznamu 5 nejlepších akcií roku 2021 lze vyčíst, že se nejvíce dařilo zejména sektoru zdravotnictví, technologií a energií. Některé firmy jako Devon či Continental navíc ukázaly svoji sílu, když se jim podařilo svést na vlně rychle se uzdravující ekonomiky. U nejhorších akcií poté stojí za zmínku C3.ai a GoHealth, které sice disponují vysokým potenciálem do budoucna, ale prozatím se jim nedaří uspokojit očekávání svých investorů.
Každopádně s ohledem na současnou politickou i ekonomickou situaci, která se mění i v rámci několika hodin, je poměrně těžké odhadnout, jakým směrem se některá odvětví budou v budoucnu ubírat. Pokud tedy chcete začít investovat do akcií, vždy si ověřte, jakému riziku se vystavujete, nebo raději vybírejte mezi méně rizikovými tituly, kde najdete například dividendové akcie.
Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.
Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.