Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 ETF, která mohou být základem vašeho penzijního portfolia

Publikováno
4 ETF, která mohou být základem vašeho penzijního portfolia
Zdroj: depositphotos.com

Velmi podceňovanou součástí investování je to, do kolika společností můžete investovat prostřednictvím realizace jen několika investic. Díky burzovně obchodovaným fondům (ETF) – což jsou fondy, které zahrnují mnoho akcií v jedné investici – mohou investoři jedním nákupem získat přístup ke stovkám, nebo dokonce tisícům společností.

Vzhledem k tomu, že investujete na důchod, nepotřebujete nakupovat mnoho cenných papírů, abyste měli dobře diverzifikované a produktivní portfolio – stačí vám několik ETF. V tomto článku se podíváme na čtyři typy ETF, které mohou být základem vašeho důchodového portfolia. Jen několik ETF vám může pomoci pokročit dále na cestě k vašim důchodovým cílům.

1. S&P 500

Americký akciový trh má tři hlavní indexyS&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones – ale S&P 500 kraluje v popularitě. Tento index sleduje svým složením 500 největších amerických veřejně obchodovaných společností, je nejsledovanějším indexem na akciovém trhu. Jeho výkonnost se přitom často zaměňuje s výkonností celého amerického akciového trhu.

ETF, jako je SPDR S&P 500 ETF Trust, je skvělou volbou, protože reprezentuje kombinaci: Nízkých nákladů, okamžité diverzifikace a blue-chip akcií. Má nákladový poměr 0,09 % (9 dolarů na 10 000 investovaných dolarů) a obsahuje společnosti ze všech hlavních akciových sektorů. A co je možná ještě důležitější, tyto společnosti jsou povětšinou lídry ve svých oborech, kteří obstáli ve zkoušce času.

Protože ETF kopírující index S&P 500 obsahují pouze akcie velkých společností, poskytuje obvykle větší stabilitu než burzovně obchodované fondy s malými společnostmi. Možná zde neuvidíte takový růst jako u akcií s menší kapitalizací, ale S&P 500 historicky poskytuje dobré dlouhodobé výnosy. Minulé výsledky sice nezaručují budoucí výkonnost, ale není důvod se domnívat, že index S&P 500 nebude dobrou dlouhodobou investicí.

2. Akcie s malou tržní kapitalizací

Akcie s malou tržní kapitalizací jsou společnosti o hodnotě mezi 300 miliony a 2 miliardami dolarů. Vzhledem ke své relativně malé velikosti jsou společnosti s malou kapitalizací obvykle rizikovější a volatilnější než akcie s větší kapitalizací. Tyto malé společnosti však také charakterizuje značně vysoký růstový potenciál, který má tendenci klesat, jakmile dosáhnou určité velikosti.

Některá rizika akcií s malou tržní kapitalizací můžete kompenzovat investováním do indexu akcií s malou tržní kapitalizací, jako je Russell 2000. Index Russell 2000 sleduje 2000 nejmenších akcií v rámci indexu Russell 3000 a je všeobecně považován za hlavní měřítko pro akcie s malou kapitalizací (podobně jako index S&P 500 pro akcie s velkou kapitalizací).

Například Vanguard Russell 2000 ETF, je skvělou volbou díky nízkým nákladům (0,10 %) a směsici růstových a hodnotových akcií. Není vhodné mít velké procento svého penzijního portfolia v burzovně obchodovaných fondech tvořených společnostmi s malou kapitalizací kvůli volatilitě, ale určitě byste měli mít vůči nim jistou expozici.

3. Akcie se střední kapitalizací

Akcie se střední kapitalizací mohou být zlatou střední cestou mezi stabilitou společností s velkou kapitalizací a růstovým potenciálem společností s malou kapitalizací. Akcie se střední kapitalizací jsou společnosti o velikosti mezi 2 a 10 miliardami dolarů a mohou to být buď mladší, rostoucí společnosti, nebo více zavedené společnosti, které působí v nějaké menší unikátní nice v rámci svého odvětví.

Není dobrý nápad, aby se vaše portfolio skládalo pouze ze dvou extrémů (large caps a small caps) – měli byste mít určitou expozici i vůči společnostem, které leží na spektru velikosti mezi nimi. Mnoho ETF společností se střední kapitalizací pokrývá všechna možná odvětví a historicky přinášejí dobré dlouhodobé výnosy. Vezměte si například fond Vanguard Mid-Cap ETF, který obsahuje více než 350 společností a od svého založení dosahuje průměrných ročních výnosů přes 9 %.

Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj hodnoty Vanguard Mid-Cap ETF za posledních 5 let
Vývoj hodnoty Vanguard Mid-Cap ETF za posledních 5 let

4. Mezinárodní, neamerické akcie

Každé dobře sestavené akciové portfolio by mělo zahrnovat společnosti mimo USA. Na celém světě existuje nespočet skvělých společností, takže byste se neměli omezovat pouze na USA. Investování do mezinárodních společností však může vyžadovat větší pečlivost, protože musíte zvážit věci, jako je místní politika a ekonomická stabilita regionu.

Mezinárodní trhy se dělí na rozvinuté nebo rozvíjející se. Rozvinuté trhy mají vyspělejší ekonomiku, zavedený průmysl a solidní infrastrukturu. Rozvíjející se trhy nemusí mít tak vyspělou ekonomiku nebo infrastrukturu jako rozvinuté trhy, ale obecně se vyvíjejí správným směrem, což jim dává větší perspektivu.

Místo toho, abyste trávili čas zkoumáním různých regionů a společností v nich, můžete se opřít o mezinárodní ETF, jako je iShares Core MSCI World UCITS ETF, který obsahuje více než 1 500 společností z rozvinutých i rozvíjejících se regionů. Většinu stále tvoří americké akcie (68 %), nicméně získáte rovněž expozici vůči akciím v Japonsku, Spojenému království, Francii nebo Kanadě.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Ivan Prop

Dobry den, pod clankem doporucujete pro SPY ETF napr. platformu XTB ale bohuzel SPDR S&P 500 Trust ETF jsem na XTB nenasel (jenom SPY.US ETF CFD, nebo pak klony SPY4, SPY5). Tohle konkretne ETF jsem bohuzel nenasel ani na Trading 212 platforme. Mozna by jste mohli uvadet i alternativy a prip. v cem se odlisuji (ESD.FR, IBCK.FR, IUSE.UK, CSPX.UK ?). Dekuji, IP

Ing. Patrik Kudláček

Dobrý den Ivane. SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY), lze nakoupit například prostřednictvím brokera fio eBroker, kde však zaplatíte poměrně vysoký poplatek za nákup – takže se tento broker nehodí k realizaci pravidelných nákupů. Zmínění brokeři však určitě budou nabízet některou z tzv. “evropských alternativ”, které mohou být o něco dražší, ale jejich roční nákladovost bude stále v nižších desetinách procenta. (viz článek)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎