Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato na nových maximech, jaká bude jeho budoucnost? Analýza COT reportu

Publikováno
Zlato na nových maximech, jaká bude jeho budoucnost? Analýza COT reportu
Zdroj: depositphotos.com

Zlato pokořilo psychologickou hranici 2 000 USD! Hledání bezpečného přístavu pro investiční kapitál je nekončící proces, při kterém jsou peníze přesouvány z jednoho aktiva do druhého, s cílem udržet hodnotu kapitálu, ideálně ji však ještě zvýšit. Zlato za posledních 6 měsíců předvedlo ukázkový růst, při kterém se cena této komodity zvýšila o více než 24 %.

V tomto článku se podíváme na zlato trochu blíže, zamyslíme se nad jeho budoucím směrováním a potenciálem růst. Na závěr si popíšeme, jak cenový vývoj zlata vnímají drobní spekulanti a velcí hedgeři, v rámci COT reportu.

Psychologická hranice 2 000 dolarů byla pokořena a růst o 24 % dovršen. Co bude ale dál?

Poptávka po tomto cenném kovu enormně vzrostla poté, co se objevily první negativní signály ohledně krize v bankovním sektoru. Tato poptávka a přesuny aktiv dokázaly cenu zlata vymrštit o téměř 11 %. Při panickém přesunu kapitálu zlato dosáhlo na burze Comex letošních maxim v hodnotě 2 072,9 USD.

Po pokoření psychologické hranice 2 000 USD cena zlata sice o něco klesla, což je ovšem přirozený jev, protože jsou vybírány zisky z dlouhých pozic. Paradoxně zlato zcela ignorovalo informaci o zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem, který zaokrouhlil hlavní úrokovou sazbu na 5 %. Toto zvýšení ponechalo zlato zcela chladným a k žádné prodejní reakci nedošlo, což jen potvrzuje stále silnou poptávku.

Cenu zlata drží vysoko také fakt, že inflace ve světě neklesá podle plánu. Lidé, jejichž kupní síla se inflací výrazně snižuje, jsou tak nuceni se poohlížet o investicích, které by jim ztrátu kupní síly snížily. Nyní se pojďme podívat na COT report, který nám k aktuálnímu sentimentu na trhu zlata poskytne více informací.

COT report

Na grafech níže si popíšeme jak současnou situaci vnímají drobní investoři (spekulanti), a jak stejnou záležitost vnímají velcí hedgeři. Oba grafy vyjadřují složení obchodních příkazů na futures trhu zlata. Ukažme si, jak se jedna situace dá vnímat naprosto odlišně.

Spekulanti

Drobní investoři, kteří jsou kvůli svým spotřebním návykům nejvíce zasaženi současnou, stále vysokou inflací, vidí růst zlata pozitivně. Dokonce si můžeme povšimnout, že drobní investoři navýšili objemy svých pozic ve zlatě.

Obecně se dá konstatovat, že z řad drobných investorů je dlouhodobě vytvářen tlak na růst zlata a až na tři série redukcí dlouhých pozic, vidí retail investor budoucnost zlata pozitivně, tedy růstově.

Zdroj: spreadcharts.com
COT report obchodních pozic spekulantů na trhu se zlatem
COT report obchodních pozic spekulantů na trhu se zlatem

Hedgeři

Ovšem situace je z pohledu velkých hedgerů vnímána zcela odlišně. Dlouhodobě negativní pohled na zlato od roku 2022 neustupuje, dokonce si můžeme povšimnout drobného nárůstu net prodejních pozic v okamžiku, kdy zlato začalo tvořit svá nová maxima.

Vzhledem k tomu, že prodejní pozice hedgerů nedosahují takového objemu jako pozice spekulantů (spekulanti téměř 2x převyšují objem hedgerů), lze konstatovat, že za růstem ceny zlata stojí drobní investoři.

Zdroj: spreadcharts.com
COT report obchodních pozic hedgerů na trhu se zlatem
COT report obchodních pozic hedgerů na trhu se zlatem

Technická analýza zlata

Cena zlata se letošních maxim již dočkala a má nesměle namířeno i na svá dlouhodobá maxima. Z pohledu technické analýzy trhu žádná rezistence v růstu nebrání. Dokonce i fundamentální impuls, který poslal cenu zlata na současné ceny stále přetrvává, stejně tak jako vysoká inflace a bankovní krize. Dokonce poslední výrok předsedy Fedu, že “může být ve zvyšování úrokových sazeb přestávka”, nahrává růstu ceny zlata.

Pokud se situace v globální ekonomice přece jen změní, zlato při svém růstu na cenovém grafu zanechalo dvě supportní úrovně, které jsou tvořeny výraznými low. Iniciativní nákupní aktivita na těchto cenách dává predikovat možnou budoucí nákupní reakci, která by případný pád ceny zlata buď zpomalila, nebo dokonce opět otočila.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční cenový graf komodity Zlato
Měsíční cenový graf komodity Zlato

Závěr

Současná situace na zlatě svědčí především o krizi v řadách drobných investorů, kteří táhnou cenu zlata výše. Poptávka po bezpečném přístavu pro kapitál stále přetrvává a zlato si udržuje svojí hodnotu i po vytvoření letošních maxim a zvýšení úrokových sazeb v USA. Investoři by ovšem neměli podlehnout současnému FOMO nákupnímu efektu, protože nakupování na maximech, může velmi snadno skončit dlouhodobým poklesem kapitálu a nakonec ztrátou.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.