Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v eurozóně neklesá podle plánu – Dočkají se investoři dalšího zvyšování úrokových sazeb?

Publikováno
Inflace v eurozóně neklesá podle plánu – Dočkají se investoři dalšího zvyšování úrokových sazeb?
Zdroj: Depositphotos.com

Vysoká inflace je velmi nepříjemný soupeř pro jakoukoliv ekonomiku. I přestože mírný růst inflace je zapotřebí při ekonomickém růstu státu nebo společnosti jako celku, je-li tento růst extrémní, dochází právě k opačnému efektu. Hlavní zbraní proti vysoké inflaci je utahování ekonomiky ze strany centrálních bank, pomocí zvyšování úrokových sazeb (zdražování peněz). V tomto článku se podíváme na aktuální vývoj inflace v EU. Také se podíváme na měnové trhy a zhodnotí stav evropské měny vůči americkému dolaru.

Inflaci se v eurozóně podle nejnovějších výsledků daří snižovat, ovšem tempo poklesu není dostatečné. Únorová inflace dosáhla v EU hodnoty 8,5 %, což je sice pokles z 10,6 % v říjnu, ale téměř neměnná hodnota vůči lednové inflaci, která byla 8,6 %. V únoru se očekával vyšší pokles, který měl podle analytiků dosáhnout hodnoty 8,2 %.

Podle nejnovějšího komentáře předsedkyně ECB Christine Lagarde, bude banka cílit na hodnotu 2% inflace. ECB také hodlá sáhnout k dalšímu navýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, při svém dalším zasedání. Jaký vliv má pomalé tempo poklesu evropské inflace na euro, se podíváme právě nyní.

Technická analýza EUR/USD

Euro v posledním kvartálu loňského roku dokázalo smazat 1/3 zisků amerického dolaru. Tento pozitivní trend byl ovšem zastaven začátkem letošního roku. Na vině, jak již víme, stál neuspokojivý pokles hodnoty inflace v eurozóně, což spustilo výprodeje eura a posilování amerického dolaru na měnovém páru EUR/USD.

Z pohledu technické analýzy došlo k testu silné rezistentní úrovně, na kterou trh reagoval falešným breakoutem s následným zamítnutím vyššího kurzu. Tato situace je vykreslena na cenovém grafu níže, kde trh při své snaze posílit za sebou zanechal pouze dlouhý knot. Nejbližší support, na kterém by mohlo dojít opět k posílení eura, se nachází na kurzu 1,033, kde figuruje i úroveň 50 % Fibonacciho retracementu. Pokud trh pokoří i tento support, bude posílení amerického dolaru definitivně potvrzeno.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní cenový graf měnového páru EUR/USD
Týdenní cenový graf měnového páru EUR/USD

Závěr

Evropská měnová politika se potýká s pomalým poklesem inflace, která se meziměsíčně snížila pouze o 0,1 %. ECB na tento stav hodlá reagovat při svém dalším zasedání, a to zvýšením úrokové sazby o dalších 50 bazických bodů. Neuspokojivý vývoj inflace má vliv i na evropskou měnu, která v letošním roce oslabuje vůči americkému dolaru. Kurz 1,033 mezi těmito měnami bude velmi důležitý, přičemž jeho prolomení by pro euro znamenalo vznik klesajícího trendu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎