Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Inflace v eurozóně neklesá podle plánu - Dočkají se investoři dalšího zvyšování úrokových sazeb?

Inflace v eurozóně neklesá podle plánu - Dočkají se investoři dalšího zvyšování úrokových sazeb?

Inflace v eurozóně neklesá podle plánu - Dočkají se investoři dalšího zvyšování úrokových sazeb?
Zdroj: Depositphotos.com

Vysoká inflace je velmi nepříjemný soupeř pro jakoukoliv ekonomiku. I přestože mírný růst inflace je zapotřebí při ekonomickém růstu státu nebo společnosti jako celku, je-li tento růst extrémní, dochází právě k opačnému efektu. Hlavní zbraní proti vysoké inflaci je utahování ekonomiky ze strany centrálních bank, pomocí zvyšování úrokových sazeb (zdražování peněz). V tomto článku se podíváme na aktuální vývoj inflace v EU. Také se podíváme na měnové trhy a zhodnotí stav evropské měny vůči americkému dolaru.

Inflaci se v eurozóně podle nejnovějších výsledků daří snižovat, ovšem tempo poklesu není dostatečné. Únorová inflace dosáhla v EU hodnoty 8,5 %, což je sice pokles z 10,6 % v říjnu, ale téměř neměnná hodnota vůči lednové inflaci, která byla 8,6 %. V únoru se očekával vyšší pokles, který měl podle analytiků dosáhnout hodnoty 8,2 %.

Podle nejnovějšího komentáře předsedkyně ECB Christine Lagarde, bude banka cílit na hodnotu 2% inflace. ECB také hodlá sáhnout k dalšímu navýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, při svém dalším zasedání. Jaký vliv má pomalé tempo poklesu evropské inflace na euro, se podíváme právě nyní.

Technická analýza EUR/USD

Euro v posledním kvartálu loňského roku dokázalo smazat 1/3 zisků amerického dolaru. Tento pozitivní trend byl ovšem zastaven začátkem letošního roku. Na vině, jak již víme, stál neuspokojivý pokles hodnoty inflace v eurozóně, což spustilo výprodeje eura a posilování amerického dolaru na měnovém páru EUR/USD.

Z pohledu technické analýzy došlo k testu silné rezistentní úrovně, na kterou trh reagoval falešným breakoutem s následným zamítnutím vyššího kurzu. Tato situace je vykreslena na cenovém grafu níže, kde trh při své snaze posílit za sebou zanechal pouze dlouhý knot. Nejbližší support, na kterém by mohlo dojít opět k posílení eura, se nachází na kurzu 1,033, kde figuruje i úroveň 50 % Fibonacciho retracementu. Pokud trh pokoří i tento support, bude posílení amerického dolaru definitivně potvrzeno.

Týdenní cenový graf měnového páru EUR/USD
Týdenní cenový graf měnového páru EUR/USD
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Evropská měnová politika se potýká s pomalým poklesem inflace, která se meziměsíčně snížila pouze o 0,1 %. ECB na tento stav hodlá reagovat při svém dalším zasedání, a to zvýšením úrokové sazby o dalších 50 bazických bodů. Neuspokojivý vývoj inflace má vliv i na evropskou měnu, která v letošním roce oslabuje vůči americkému dolaru. Kurz 1,033 mezi těmito měnami bude velmi důležitý, přičemž jeho prolomení by pro euro znamenalo vznik klesajícího trendu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo