Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zatímco se globální akciové indexy propadají do stále hlubších ztrát, některé české akcie září

Publikováno
Zatímco se globální akciové indexy propadají do stále hlubších ztrát, některé české akcie září
Zdroj: depositphotos.com

Akciový investoři od začátku roku nezažívají nejlepší období, právě naopak. Ať se podíváte téměř kamkoliv, hlavní globální akciové indexy v roce 2022 zaznamenávají těžké ztráty. Na vině jsou přitom zejména čtyři faktory:

Americké akcie poprvé od roku 2009 zaznamenaly tři negativní kvartály v řadě

Jednotlivé americké akciové indexy zaznamenaly své vrcholy na konci roku 2021 a od té doby s výjimkou letního nadějného obratu neustále padají. Svého dosavadního dna dosáhly poslední zářijový den, kdy se benchmark amerického akciového trhu – index S&P 500 propadl o více než 25 % oproti začátku roku.

O moc lépe se nedařilo ani indexům Dow Jones nebo Russell 2000. Vůbec nejhůře pak v letošním roce performují americké technologické akcie, které jsou hojně růstovými akciemi financovanými do značné míry dluhem. Proto technologické akcie doplácejí na zvyšování úrokových sazeb vůbec nejvíce.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů od začátku roku (k 5. 10. 2022)
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů od začátku roku (k 5. 10. 2022)

Evropské akcie na tom nejsou o mnoho lépe

Jen o něco málo lépe než americké akcie se v letošním roce vyvíjí evropské akcie, které se také povětšinou nacházejí ve fázi korekce – propad o více než 10 % od nedávného maxima. Panevropský index Euro STOXX 600 se k poslednímu září obchodoval s více než 20 % ztrátou. Německý index DAX 40 za první tři čtvrtletí letošního roku odepsal čtvrtinu své hodnoty a francouzský index CAC 40 pětinu. Jedinou “světlejší” výjimkou byl doposavad letos index FTSE 100, který se za prvních 9 měsíců roku 2022 propadl “pouze” o 8 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů od začátku roku (k 5. 10. 2022)
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů od začátku roku (k 5. 10. 2022)

Index PX není v rámci evropského kontinentu výraznou výjimkou, když je letos rovněž ve více než 17% záporu. Na vině jsou především bankovní akcie – Erste Bank, Moneta a Komerční banka – které v letošním roce zaznamenaly výrazné dvouciferné ztráty. Zvláště pak akcie Erste Bank, které jsou letos ve více než 40% ztrátě jsou pro investory zklamáním.

Naopak dvě akcie boří letošní status quo. Jedná se nepřekvapivě o energetického giganta ČEZ, jehož akcie v letošním roce připsaly téměř 7 %, ačkoliv se oproti svému červnovému maximu propadly již o 27 %. Dalším pozitivně vyvíjejícím se titulem jsou akcie Philip Morris ČR.

Ačkoliv může na první pohled působit graf níže, jakoby se akcie tabákové společnosti obchodovaly na stejných cenách jako začátkem roku, pravdou je, že společnost také investorům stihla vyplatit dividendu ve výši 1 310 Kč na akcii, což představovalo dividendový výnos 7,3 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Investujte pravidelně s velmi dlouhým investičním horizontem

Vyděsila vás letošním výkonnost akciových trhů nebo se výrazně propadla hodnota vašich stávajících investic a nyní máte obavy, zda vůbec dává smysl zhodnocovat peníze na akciovém trhu? Ač je letošní propad akciových trhů opravdu hluboký, dlouhodobě se nejedná o nic neobvyklého.

Akcioví investoři by měli být na podobný vývoj událostí připraveni a měli by investovat do akcií pouze peníze, které nebudou v příštích alespoň 10 letech potřebovat.

Akciové trhy dlouhodobě rostou, jednou za čas je však korekce nebo medvědí trh podobný tomu letošnímu zkrátka zasáhnou. To nejhorší, co můžete v takové chvíli udělat, je prodej svých investic. Pokud nemáte čas na analýzu akciového trhu a chcete investovat spíše pasivně, pak je asi vůbec nejlepším přístupem pravidelné investování.

Budete-li například každý měsíc investovat do některého z indexu stále stejnou částku, právě v dobách jako je tato, za tuto částku nakoupíte mnohem více jednotek daného aktiva – tzv. “ve slevě”, což vám z dlouhodobého hlediska přinese ovoce. Pouze je potřeba zůstat v dobách, jako je tato trpělivý a disciplinovaný.

Jak jste mohli vidět v obou tabulkách, k 5. 10. jsou už indexy o něco výše než k poslednímu září, kdy dosáhly svých letošních minim a to o několik procent. To je jen další důkaz, že akciový trh může být velmi volatilní. Pokud to myslíte s akciovým investováním vážně, skutečně byste měli investovat peníze na dlouhou dobu a neměli byste se nechat těmito týdenními, měsíčními nebo i ročními výkyvy vyhodit z míry.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎