Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Investování do komodit jako zlato a ropa může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat své portfolio a chránit se před inflací. Podívejte se, proč byste měli zvážit tuto strategii právě teď.
Většina investorů se asi nikdy netrápila tím, jak do svého portfolia přidat pořádnou porci vepřového bůčku nebo ozimé pšenice. Mnozí si ale koupili slitky zlata nebo stříbra.
Všechny takové investice jsou součástí široké třídy aktiv nazývaných komodity, kam patří i surová ropa, káva nebo měď. Jde o velmi zajímavý způsob diverzifikace.
Přestože tento rok zaznamenaly mnohé komodity výrazné nárůsty, někteří stratégové tvrdí, že mají před sebou ještě dlouhou cestu vzhůru a zaslouží si své místo v portfoliu.
Jim Masturzo, investiční ředitel pro multi-asset strategie v Research Affiliates, vidí několik faktorů, které poukazují na velmi pozitivní výhled pro komodity.
Patří sem silný růst v některých oblastech ekonomiky náročných na komodity (zelená energie a umělá inteligence), dlouhodobě vyšší inflace v USA a očekávání, že americký dolar nakonec oslabí.
Komodity, obecně oceňované v dolarech, se obvykle pohybují opačným směrem než kurz dolaru.
Dokonalým příkladem je rok 2022 – každá hlavní třída aktiv klesala, protože inflace rostla, ale komodity byly výjimkou.
Ceny komodit mají navíc tendenci klesat a stoupat v dlouhých cyklech, které jsou do značné míry řízeny lidskou přirozeností, říká John LaForge, vedoucí strategie reálných aktiv v Wells Fargo.
Producenti zvyšují výrobu, když ceny komodit rostou, dokud se trhy nakonec nenasytí, nebo se alespoň tak dobře zásobí, že začnou trpět zisky.
Poté producenti snižují výrobu, dokud se veškerá přebytečná zásoba nevyčerpá. Když je komodit na trhu opět nedostatek, ceny začnou znovu stoupat a cyklus se opakuje.
Tyto býčí a medvědí cykly trvají průměrně zhruba 10 až 15 let, říká LaForge. V současné době “jsme ve čtvrtém roce býčího supercyklu, který začal v březnu 2020,” říká.
Mimo zlato je téměř nemožné investovat do komodit přímo. Většinou investujete do derivátových nástrojů, jako jsou futures, které sledují cenu komodity. Nebo můžete investovat do akcií spojených s komoditami.
Každý přístup má své plusy a minusy v závislosti na řadě faktorů.
Jakou část portfolia vyčlenit na komodity závisí na vaší investiční strategii a toleranci k riziku, ale abyste dosáhli výhod diverzifikace, doporučují do nich stratégové alokovat 5 až 10% portfolia.
Než se zaměříte na konkrétní komoditu, zvažte, zda by vám více nevyhovoval širší přístup. I když některé části komoditního komplexu mohou být v daném okamžiku atraktivnější než jiné, investoři se nemusí stresovat výběrem těch nejlepších.
Podle stratéga z Wells Fargo je nejlepší široký koš komodit. Důvodem je, že v býčím supercyklu obyčejně vzrostou téměř všechny komodity.
“Zhruba 90 % komodit se pohybuje stejným směrem v supercyklu, ať už býčím nebo medvědím,” poznamenává LaForge. “Pokud se investoři snaží být příliš chytří a vybírat jednu konkrétní komoditu, mohla by nakonec patřit do těch 10 %, které se nezúčastní.”
Široký fond obchodovaný na burze (ETF), který stojí za prozkoumání podle Mayukh Poddara, senior portfolio manažera ve společnosti Altfest Personal Wealth Management, je Invesco Optimum Yield Diversified Commodity Strategy No K-1. Tento aktivně řízený ETF investuje napříč sektory energie, drahých kovů, průmyslových kovů a zemědělství.
Zlato mezi komoditami nejen v poslední době září. Geopolitické napětí a neustálé obavy z inflace jsou pozitivními faktory a zlato získává podporu od zahraničních vlád, které stále více vkládají přebytečné rezervy do zlata.
Dlouhodobí investoři by se přitom neměli nechat odradit obrovským ziskem zlata, i když se kov zhodnotil z 1 820 dolarů za unci v loňském říjnu až na rekordní hodnotu 2 435 dolarů letos v květnu.
“To není extrémní, zejména v býčím supercyklu,” říká LaForge. “Pauza ke konsolidaci zisků by neměla být překvapivá,” dodává. Cenu zlata však vidí dál růst a v příštím roce ji očekává nad hranicí 2 500 dolarů za unci.
“Obecně preferujeme kov, akcie těžařů jsou volatilnější,” říká Poddar. Dobrou volbou jsou podle něj také ETF. Poddar preferuje nízkonákladový SPDR Gold MiniShares, který je podpořen fyzickým zlatem.
Pro širší koš drahých kovů má rád abrdn Physical Precious Metals Basket Shares, nabízející expozici vůči zlatu, stříbru, platině a palladiu.
Odvážní investoři, kteří hledají expozici vůči zlatu prostřednictvím těžařských akcií, mohou zvážit VanEck Gold Miners ETF, jehož tři hlavní podíly jsou Newmont, Agnico Eagle Mines a Barrick Gold.
Akcie těžařů výrazně zaostaly za růstem ceny zlata, což je nyní činí atraktivními pro investory, kteří snesou jejich volatilitu.
Ještě větší horskou dráhu však můžete zažít s ropou. Poté, co se v roce 2020 během pandemie COVID-19 obchodovala krátce i pod nulou, se odrazila na více než 120 dolarů za barel v roce 2022, když invaze Ruska na Ukrajinu narušila dodávky, a nyní klesla zpět pod 80 dolarů za barel.
LaForge vidí mírné zisky v roce 2025 a cenu kolem 85 dolarů za barel. “Ropa potřebovala trochu zchladnout,” říká. “Ani v býčích cyklech ceny nerostou každý rok strmě nahoru.”
Portfolio manažeři v Altfestu upřednostňují u energií spíše akcie než samotnou komoditu. Strategové ve Wells Fargo pak rovněž doporučují tento sektor posílit v portfoliích akciových investorů.
Pokud ropa zůstane ve stabilním rozpětí, říká Poddar z Altfestu, producenti by měli dosahovat rozumných zisků. Jako atraktivně oceněné vnímá akcie ExxonMobil a Chevron, které jsou hlavními podíly v ETF Energy Select Sector SPDR.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.