Po sankčním kolotoči, kdy se vlády západního světa předháněly v tom, kdo uvalí více tvrdších sankcí na Rusko, se iniciativy chopily také nadnárodní společnosti, které hromadně opouštějí Rusko. Ovšem jak nám současnost ukazuje, sankce EU a USA se obracejí především proti obyvatelům, kteří se potýkají jak s nárůstem inflace v jednotlivých státech, tak s globálním růstem cen pohonných hmot a dalších komodit, zatímco Rusko je ve všech těchto ohledech soběstačné.
Nejedná se v případě odchodu nadnárodních gigantů spíše o vyhnání z Ruska, než o dobrovolné opouštění? A nebudou těmito kroky spíše trpět obyčejní lidé, kteří nevědomky hrají tuto geopolitickou hru?
Jedním z hlavních argumentů velkých nadnárodních společností, které hromadně pouštějí Rusko, je “ekonomická sebevražda”, kterou tímto krokem Rusko spustilo. Ihned na druhém místě je projevení solidarity s děním na Ukrajině a snaha o zachování si neutrální tváře ve vzniklém válečném konfliktu.
Například generální ředitel PayPal Dan Schulman, informoval o postoji jeho společnosti k celé situaci v otevřeném dopise adresovaném ukrajinskému vicepremiérovi Mychajlu Fedorovovi: “PayPal podporuje ukrajinský lid a stojí na straně mezinárodního společenství v odsuzování ruské násilné vojenské agrese na Ukrajině.”
Sumarizovaný výčet společností, které opouštějí Rusko, je následující:
- Technologie – Microsoft, Apple, Dell, Panasonic…
- Logistika – Airbus, Boeing, DHL, FedEx…
- Maloobchod – Louis Vuitton, Dior, Chanel, H&M…
- Průmysl – Volkswagen, BMW, General Motors, Ford Motors…
- Energetika – Shell, BP, ExxonMobile…
Díky odchodu těchto a mnoha dalších západních společností z ruského trhu, se naopak otevřou nové dveře podnikatelům z Asie, především z Číny, kteří s největší pravděpodobností zaplní volná místa v ruské podnikatelské sféře, čímž vznikne ekonomicky mnohem silnější blok, než který vytvořily společnosti ze Západu.
Pokud bychom měli hledat “vítěze”, který ze současné situace profituje, museli bychom se obrátit do segmentu komodit. Kvůli omezení vývozu z Ruska, i když spíše kvůli omezení dovozu do EU, roste cena komodit na evropském trhu. Rovněž roste cena zlata, což je hlavní vývozní artikl především Austrálie, jejíž kurz v posledním měsíci posílil vůči euru o 10 %.
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Segmentem, který se svých pozic nechtěl moc vzdát, je ten potravinářský, konkrétně trh s rychlým občerstvením. Společnosti jako například McDonald, Coca-Cola nebo Starbucks se ale nakonec přes nátlak společnosti a společností, které podporují sankční jednání vůči Rusku, rozhodly ruský trh také opustit.
Závěr
Ať už jsou důvody opouštění ruského trhu u jednotlivých mezinárodních společností jakékoliv, cenové grafy hovoří jasně. Evropské i americké akciové indexy klesají, roste cena komodit, kryptoměny rovněž zažívají propad, a největším “obětním beránkem” jsou obyvatelé této planety, kteří z nějakého důvodu, stále nemohou žít v míru. To, zda odchod západních společností z Ruska byl větší trest pro Rusko nebo západní svět, nám ukáže až čas. Volná místa v ekonomice se dají zaplnit, ovšem zisky nekonečné nejsou.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.