Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Západní firmy hromadně odcházejí z Ruska – Prospěje to vůbec někomu?

Západní firmy hromadně odcházejí z Ruska - Prospěje to vůbec někomu?

Západní firmy hromadně odcházejí z Ruska - Prospěje to vůbec někomu?
Zdroj: depositphotos.com

Po sankčním kolotoči, kdy se vlády západního světa předháněly v tom, kdo uvalí více tvrdších sankcí na Rusko, se iniciativy chopily také nadnárodní společnosti, které hromadně opouštějí Rusko. Ovšem jak nám současnost ukazuje, sankce EU a USA se obracejí především proti obyvatelům, kteří se potýkají jak s nárůstem inflace v jednotlivých státech, tak s globálním růstem cen pohonných hmot a dalších komodit, zatímco Rusko je ve všech těchto ohledech soběstačné.

Nejedná se v případě odchodu nadnárodních gigantů spíše o vyhnání z Ruska, než o dobrovolné opouštění? A nebudou těmito kroky spíše trpět obyčejní lidé, kteří nevědomky hrají tuto geopolitickou hru?

Jedním z hlavních argumentů velkých nadnárodních společností, které hromadně pouštějí Rusko, je "ekonomická sebevražda", kterou tímto krokem Rusko spustilo. Ihned na druhém místě je projevení solidarity s děním na Ukrajině a snaha o zachování si neutrální tváře ve vzniklém válečném konfliktu.

Například generální ředitel PayPal Dan Schulman, informoval o postoji jeho společnosti k celé situaci v otevřeném dopise adresovaném ukrajinskému vicepremiérovi Mychajlu Fedorovovi: "PayPal podporuje ukrajinský lid a stojí na straně mezinárodního společenství v odsuzování ruské násilné vojenské agrese na Ukrajině."

Sumarizovaný výčet společností, které opouštějí Rusko, je následující:

Díky odchodu těchto a mnoha dalších západních společností z ruského trhu, se naopak otevřou nové dveře podnikatelům z Asie, především z Číny, kteří s největší pravděpodobností zaplní volná místa v ruské podnikatelské sféře, čímž vznikne ekonomicky mnohem silnější blok, než který vytvořily společnosti ze Západu.

Pokud bychom měli hledat "vítěze", který ze současné situace profituje, museli bychom se obrátit do segmentu komodit. Kvůli omezení vývozu z Ruska, i když spíše kvůli omezení dovozu do EU, roste cena komodit na evropském trhu. Rovněž roste cena zlata, což je hlavní vývozní artikl především Austrálie, jejíž kurz v posledním měsíci posílil vůči euru o 10 %.

Korelace grafů "vítězů a poražených" během válečného konfliktu na Ukrajině
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Segmentem, který se svých pozic nechtěl moc vzdát, je ten potravinářský, konkrétně trh s rychlým občerstvením. Společnosti jako například McDonald, Coca-Cola nebo Starbucks se ale nakonec přes nátlak společnosti a společností, které podporují sankční jednání vůči Rusku, rozhodly ruský trh také opustit.

Závěr

Ať už jsou důvody opouštění ruského trhu u jednotlivých mezinárodních společností jakékoliv, cenové grafy hovoří jasně. Evropské i americké akciové indexy klesají, roste cena komodit, kryptoměny rovněž zažívají propad, a největším "obětním beránkem" jsou obyvatelé této planety, kteří z nějakého důvodu, stále nemohou žít v míru. To, zda odchod západních společností z Ruska byl větší trest pro Rusko nebo západní svět, nám ukáže až čas. Volná místa v ekonomice se dají zaplnit, ovšem zisky nekonečné nejsou.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo