Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Západní firmy hromadně odcházejí z Ruska – Prospěje to vůbec někomu?

Publikováno
Západní firmy hromadně odcházejí z Ruska – Prospěje to vůbec někomu?
Zdroj: depositphotos.com

Po sankčním kolotoči, kdy se vlády západního světa předháněly v tom, kdo uvalí více tvrdších sankcí na Rusko, se iniciativy chopily také nadnárodní společnosti, které hromadně opouštějí Rusko. Ovšem jak nám současnost ukazuje, sankce EU a USA se obracejí především proti obyvatelům, kteří se potýkají jak s nárůstem inflace v jednotlivých státech, tak s globálním růstem cen pohonných hmot a dalších komodit, zatímco Rusko je ve všech těchto ohledech soběstačné.

Nejedná se v případě odchodu nadnárodních gigantů spíše o vyhnání z Ruska, než o dobrovolné opouštění? A nebudou těmito kroky spíše trpět obyčejní lidé, kteří nevědomky hrají tuto geopolitickou hru?

Jedním z hlavních argumentů velkých nadnárodních společností, které hromadně pouštějí Rusko, je “ekonomická sebevražda”, kterou tímto krokem Rusko spustilo. Ihned na druhém místě je projevení solidarity s děním na Ukrajině a snaha o zachování si neutrální tváře ve vzniklém válečném konfliktu.

Například generální ředitel PayPal Dan Schulman, informoval o postoji jeho společnosti k celé situaci v otevřeném dopise adresovaném ukrajinskému vicepremiérovi Mychajlu Fedorovovi: “PayPal podporuje ukrajinský lid a stojí na straně mezinárodního společenství v odsuzování ruské násilné vojenské agrese na Ukrajině.

Sumarizovaný výčet společností, které opouštějí Rusko, je následující:

Díky odchodu těchto a mnoha dalších západních společností z ruského trhu, se naopak otevřou nové dveře podnikatelům z Asie, především z Číny, kteří s největší pravděpodobností zaplní volná místa v ruské podnikatelské sféře, čímž vznikne ekonomicky mnohem silnější blok, než který vytvořily společnosti ze Západu.

Pokud bychom měli hledat “vítěze”, který ze současné situace profituje, museli bychom se obrátit do segmentu komodit. Kvůli omezení vývozu z Ruska, i když spíše kvůli omezení dovozu do EU, roste cena komodit na evropském trhu. Rovněž roste cena zlata, což je hlavní vývozní artikl především Austrálie, jejíž kurz v posledním měsíci posílil vůči euru o 10 %.

Aktuální cena
Změna
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
AUD/USD / AUD/USD
Načítání
Načítání
Načítání

Segmentem, který se svých pozic nechtěl moc vzdát, je ten potravinářský, konkrétně trh s rychlým občerstvením. Společnosti jako například McDonald, Coca-Cola nebo Starbucks se ale nakonec přes nátlak společnosti a společností, které podporují sankční jednání vůči Rusku, rozhodly ruský trh také opustit.

Závěr

Ať už jsou důvody opouštění ruského trhu u jednotlivých mezinárodních společností jakékoliv, cenové grafy hovoří jasně. Evropské i americké akciové indexy klesají, roste cena komodit, kryptoměny rovněž zažívají propad, a největším “obětním beránkem” jsou obyvatelé této planety, kteří z nějakého důvodu, stále nemohou žít v míru. To, zda odchod západních společností z Ruska byl větší trest pro Rusko nebo západní svět, nám ukáže až čas. Volná místa v ekonomice se dají zaplnit, ovšem zisky nekonečné nejsou.

Líbil se vám tento článek?
19
9

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.