Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Analýza zlata – Nová ropná krize jako pohon pro růst zlata?

Analýza zlata – Nová ropná krize jako pohon pro růst zlata?

Analýza zlata – Nová ropná krize jako pohon pro růst zlata?
Zdroj: depositphotos.com

Vzhledem k aktuální geopolitické situaci je nanejvýš pravděpodobné, že inflace bude ještě více akcelerovat. Inflační očekávání je v současnosti na svých maximech už jenom z toho důvodu, že trh s ropou doslova roste do nebes. Trh s ropou už byl i tak dost napjatý, což jsem dostatečně popsal ve své lednové analýze. A vzhledem k hrozícímu výpadku dodávek ropy z Ruska jsme na hraně nové ropné krize. Rusko je totiž významným producentem ropy, celosvětově je jeho podíl asi 10 %.

A pokud nás skutečně něco takového čeká, potenciál zlata je v takových chvílích přirozeně ohromný. Tyto tzv. nabídkové ropné šoky jsou silným tahounem pro růst cen všeho ostatního. Znehodnocení peněz je pak enormní a ta motivace zajistit se proti inflaci úměrně tomu roste.

Nová ropná krize jako primární tahoun pro inflaci

Inflace v USA dosahuje 7,5 % a pravděpodobně se dostaneme do dvojciferných hodnot – pádivá inflace. Federální rezervní banka sice 16. března zvedne základní úrokové sazby, ale jak potvrdil předseda Jerome Powell, více jak o 0,25 procentního bodu to nebude.

Prý jsou nachystaní být mnohem agresivnější, když to situace bude vyžadovat, ale to jsou pořád ty samé obecné fráze. A upřímně, pokud ropné šoky potáhnou inflaci, i přes agresivní růst sazeb inflaci snadno pod kontrolu nedostanou.

Inflace v USA
Inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Nemluvě o tom, že Fed si nemůže velký boj s inflací vůbec dovolit. Federální vláda by mohla mít s vysokými sazbami problémy, protože jsou zvyklí splácet jeden dluh druhým dluhem. Když se podíváme na ropnou krizi ze 70. let, vidíme, že i agresivní růst základních úrokových sazeb inflaci nedostal pod kontrolu. Zlato však tehdy zažilo snad svůj nejsilnější býčí trend.

Lidi měli vážně velký strach z inflace a zlato se jim jevilo jako nejlepší možná investice. Bohužel zlato je „sterilní“ investice a má výhodu pouze pro jeho držitele. Když bych to měl vysvětlit pro laiky, tak nákupem zlata nijak ekonomice nepomůžete. Spíše naopak. Proto investice do zlata mnozí ekonomové a analytici nemají rádi. To ale může být všem naprosto jedno, protože individuální zájem investora je přednější.

Spotový trh zlata a základní úroková sazba v USA
Spotový trh zlata a základní úroková sazba v USA
Zdroj: tradingview.com

Pokud se ptáte, kam až může cena zlata, to vám přirozeně nikdo nepoví. Občas se objeví nějaký „odborník“, který předhodí nějaká čísla, ale všechno to jsou naprosté odhady. Do budoucnosti nikdo nevidí.

Avšak můžeme minulost a aktuální situaci vcelku informovaně zhodnotit. A na základě toho lze konstatovat, že podmínky pro cenový růst zlata tu jsou. A dokonce jsou takového rázu, že zlato má potenciál se zhodnotit.

Poptávka po zlatě

Co se týká poptávky po zlatě, ta dle posledních dat za poslední kvartál roku 2021 dost vzrostla, až na 1 150 tun. Zatímco třetí kvartál činila poptávka asi o 200 tun méně. Z těch 1 150 tun byl podíl investic asi 300 tun. Největší podíl zaujímala výroba šperků – 713 tun. Ta dlouhodobě zabírá hlavní podíl na celkové poptávce. Nákupy ze strany centrálních bank většinou zaujímají nižší podíl.

Poptávka po zlatě
Poptávka po zlatě
Zdroj: gold.org

Každopádně si všimněte té celkové tendence, která je od čtvrtého kvartálu 2020 rostoucí. Vlastně držíme rostoucí trend, který je samozřejmě příhodný pro pokračování v cenové expanzi.

Technická analýza zlata

Trh se zlatem hrozně dlouho konsolidoval, díky čemuž se po mnoho měsíců tvořila trojúhelníková struktura. Dlouho jsem upozorňoval, že jakmile dojde k průlomu dolů nebo nahoru, může to mít dlouhodobější význam.

Nakonec kurz prorazil skrze horní hranu trianglu, což vyvolalo další impuls ke kurzové expanzi. Expanze byla natolik silná, že kurz téměř „utekl“ 200dennímu a 100dennímu klouzavému průměru.

Denní graf zlata
Denní graf zlata
Zdroj: tradingview.com

Jakmile začala válka na Ukrajině, kurz zlata se nacházel nad S/R levelem 1 890 USD/unce. Došlo k dramatickému růstu, který kurz dostal až nad 1 950 USD/unce. Leč dlouho zde trh nesetrval. Cena šla hned zase dolů.

V každém případě se kurz zlata udržel nad S/R levelem 1 890 USD/unce. Od té doby se cena spíše šplhá nahoru a testuje S/R level 1 950 USD. Avšak cenový postup je díky volatilitě vážně dost emotivní. Jestli se trhu podaří rezistenci překonat a zároveň se nad ní udržet, zbývá poslední krok od překonání historického maxima z léta 2020.

Závěrem

Zlato je po technické stránce poslední dobou hodně silné. Navíc z toho makroekonomického hlediska se vůbec nebojím konstatovat, že ty podmínky pro růst zlata jsou spíše příhodné. Ono ale záleží na mnoha faktorech, které je třeba sledovat. Možná má Federální rezervní banka pravdu a inflace dosáhne během letošního roku nějakého vrcholu a pak se situace zklidní. Zatím to ale tak nevypadá.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo