Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Warren Buffett doporučuje nízkonákladové indexové fondy, ale BoA tvrdí, že to je to nejhorší, co teď můžete udělat – A co teď?

Publikováno
Warren Buffett doporučuje nízkonákladové indexové fondy, ale BoA tvrdí, že to je to nejhorší, co teď můžete udělat – A co teď?
Zdroj: depositphotos.com

Warren Buffett doporučuje většině lidí nízkonákladové indexové fondy – zejména ty, které sledují index S&P 500. Jak jednou řekl: “Podle mého názoru je pro většinu lidí nejlepší vlastnit indexový fond kopírující svým složením index S&P 500.” Podle Bank of America je však právě teď benchmark amerického akciového trhu tou nejhorší věcí, kterou lze nyní držet a místo toho doporučuje se zaměřit na 4 konkrétní akciové oblasti.

“Ačkoli sledování referenčního indexu v uplynulém desetiletí fungovalo dobře, současné prostředí je jiné,” říká šéfka akciové a kvantitativní strategie Bank of America Savita Subramanianová, proto podle ní není držení širokého tržního ETF za současné situace ani zdaleka optimální. Index S&P 500 je nyní stále drahý a navíc poměrně překoupený. Rovněž však dodala, že se jí přesto Buffettův přístup z dlouhodobého hlediska líbí, záleží však na investičním horizontu konkrétního investora.

“Pokud máte desetiletý investiční horizont, držte index S&P 500 a čekejte,” doporučuje. “Pokud ale přemýšlíte o tom, co se stane mezi dneškem a řekněme příštími 12 měsíci, nemyslím si, že jsme už dosáhli dna,” dodává.

To však samozřejmě neznamená, že byste měli na akcie úplně zapomenout. Níže se podíváme na to, které oblasti akciového trhu se momentálně Subramanianové stále líbí.

1. Akcie s malou tržní kapitalizací

Zatímco index S&P 500 zaměřený na velké společnosti Subramanianová v současné době nepovažuje za atraktivní, v oblasti small caps společností vidí příležitost. “Pokud se nyní podíváte na benchmark malých firem, ten již počítá s tvrdým přistáním a hlubokou, možná velmi hlubokou recesí,” říká.

Investoři mohou využít ETF k získání expozice vůči společnostem s malou tržní kapitalizací. Fondy jako Vanguard S&P Small-Cap 600 ETF a iShares Russell 2000 ETF mohou být dobrým výchozím bodem pro další průzkum.

2. Energetika

Investiční profesionálka je také dlouhodobě nakloněna sektoru energetiky. “Hledala bych sektory, které těží ze stále velmi vysokého inflačního pozadí. Nakupovala bych tak akcie energetických společností,” říká.

Zatímco zběsilá inflace vrhá na akciový trh obří stín, akcie energetických společností jedou na plné obrátky. Ve skutečnosti byly energie v roce 2021 nejvýkonnějším sektorem indexu S&P 500, když vynesly celkem 53 % oproti 27% výnosu indexu. A tato dynamika se – spíše ještě výrazněji – přenesla i do roku 2022.

Od začátku roku si fond SPDR Energy Select Sector ETF připsal solidních 35 %, což je v ostrém kontrastu s dvouciferným poklesem širokého trhu.

3. Vybrané průmyslové podniky

Na rozdíl od energetiky nebyl průmyslový sektor favoritem trhu. Subramanianová však vidí na obzoru oživení. “Nakupovala bych vybrané průmyslové podniky, které by mohly těžit z výrazných kapitálových výdajů, které realizovaly v nedávné minulosti,” říká. Pro jistotu odbornice mluví pouze o vybraných průmyslových společnostech.

Akcie, kterých průmyslových podniků vybírat? Klíč spočívá ve stupni automatizace. V rámci průmyslových podniků byste měli dát přednost těm firmám, které v nedávné minulosti investovaly značné částky do automatizace a robotizace své výroby. Proč?

K inflaci dochází i na trhu práce. Řada společností vrací svou výrobu zpět do USA, aby “zkrátily” délku svého dodavatelského řetězce. Tím budou vznikat ve Spojených státech nová pracovní místa, což bude vytvářet tlak na trhu práce – a na růst mezd. Pokud jednotlivé společnosti neprodělaly v minulých letech výraznou automatizaci, budou motivovány nyní automatizovat více procesů ve srovnání s dobou, kdy mohly své provozy offshorovat a platit za superlevnou pracovní sílu v jiných zemích. Průmyslové podniky, které tak učinily už v minulosti, budou mít jednoznačný náskok.

4. Zdravotnictví

Zdravotnictví slouží jako klasický příklad defenzivního sektoru díky své minimální korelaci se vzestupy a poklesy ekonomiky. Zároveň toto odvětví nabízí dostatek dlouhodobého růstového potenciálu díky příznivým demografickým podmínkám – zejména stárnutí populace – a množství inovací.

Subramanian považuje tento sektor za velmi atraktivní. “Myslím, že zdravotnictví vypadá skvěle, neboť podniky v tomto odvětví dokážou obecně generovat značné volné peněžní toky,” říká.

Pro běžné investory může být obtížné vybrat konkrétní akcie zdravotnických firem. Burzovně obchodované fondy zaměřené na zdravotnictví však opět mohou poskytnout diverzifikovaný způsob, jak získat expozici v této oblasti. Příkladem za všechny je fond SPDR Health Care Select Sector ETF, který poskytuje investorům širokou expozici vůči sektoru zdravotní péče.

Slovo závěrem

Jste-li dlouhodobým investorem s horizontem 10 let a více, pak pravděpodobně neuděláte chybu, pokud budete i nadále pravidelně investovat do některého z S&P 500 ETF. Je-li však váš investiční horizont kratší (jednotky let nebo dokonce měsíce), měli byste se zamyslet, zda jste v minulosti něco nepodcenili, protože byste v tuto chvíli měli být zainvestovaní v mnohem méně rizikových aktivech, než jsou akcie.

A pokud jste tak neučinili, nemusíte plakat nad rozlitým mlékem. Můžete se například inspirovat názory expertky z Bank of America a popřemýšlet o realokaci svých stávajících aktiv.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎