Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

USA a Čína vládnou investičnímu světu – TOP 10 nejziskovějších společností

USA a Čína vládnou investičnímu světu – TOP 10 nejziskovějších společností
Zdroj: Depositphotos.com

Mnoho začínajících investorů se ptá, jaké akcie by měli koupit, nebo kam se vyplatí investovat. Obvykle jsou poté doporučovány některé z největších světových společností, protože jsou dostatečně finančně zajištěné, nabízejí klientům mnoho služeb a jejich portfolio příjmů je diverzifikované.

V tomto článku se proto podíváme na TOP 10 nejziskovějších společností na světě a ukážeme si čísla jejich zisků, tržeb a tržní kapitalizace, ze které se možná někomu zatočí hlava.

Jak si v tomto článku za chvíli ukážeme, celému investičnímu světu dominují společnosti z USA a Číny. Rovněž si povšimněme, že ty největší společnosti působí buď v technologickém, energetickém, nebo bankovním segmentu. Následující společnosti jsou také kótované na amerických burzách, což jim poskytuje popularitu u mnoha investorů.

Ve skutečnosti je nejziskovější společností světa Saudi Aramco, saúdskoarabská státní ropná společnost, která ovšem nefiguruje na seznamu akcií kotovaných v USA, proto je pro mnoho investorů nedostupná jako nástroj zhodnocování kapitálu.

Dále je možná překvapující, že se do TOP 10 nejziskovějších společností dostaly Čínské firmy, které jsou kotované na burzách v USA, i přestože oficiální sídlo mají v Číně. Tyto společnosti jsou také podporovány čínskou centrální vládou.

Nyní se již pojďme podívat na konkrétní společnosti a začneme hned tou největší z nich.

1) Apple

Akcie Apple se od roku 2022 obchodují v mírně klesajícím trendovém pásmu, při kterém respektují hodnoty klesající trendové čáry. Koncem loňského roku akcie Apple otestovaly supportní úroveň, tvořenou nejvyšším volume, což vyvolalo nákupní reakci, kterou nyní můžeme na cenovém grafu pozorovat. Pokud by došlo opět k poklesu ceny akcií, není jisté, zda by již dvakrát testovaný support plnil svojí podpůrnou funkci, což by mohlo znamenat akciový propad.

Společnost Apple vyrábí mobilní komunikační a mediální zařízení, osobní počítače a přenosné digitální hudební přehrávače. Společnost také prodává řadu souvisejícího softwaru, služeb, příslušenství, síťových řešení, streamování hudby a videa, jakož i digitálního obsahu a aplikací třetích stran. Čistý příjem společnosti je 99,8 miliard USD, tržby 394,33 miliard USD, tržní kapitalizace 2,08 bilionu USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Apple
Měsíční akciový graf společnosti Apple

2) Microsoft

Akcie Microsoft se rovněž nacházejí v klesajícím trendu, při které trh několikrát otestoval hodnotu supportní zóny, na kterou vždy reagoval silnou nákupní aktivitou. Pozitivní sentiment v letošním roce nabral na síle, což umožnilo investorům vyhnat cenu akcií až na hodnotu klesající trendové čáry. Její breakout by mohl znamenat návrat akcií Microsoft opět na vyšší cenové úrovně.

Microsoft vyvíjí, licencuje a podporuje řadu softwarových produktů, služeb a zařízení. Mezi produkty společnosti patří operační systémy, nástroje pro vývoj softwaru, videohry atd. Společnost také vyrábí osobní počítače, tablety, herní a zábavní konzole, telefony. Microsoft také nabízí cloudová řešení pro firemní sektor. Čistý příjem Microsoft je 69,79 miliard USD, tržby 203,08 miliard USD, tržní kapitalizace 1,71 bilonu miliard USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Microsoft
Měsíční akciový graf společnosti Microsoft

3) Alphabet (Google)

Akcie Alphabet v současné době vykazují prodejní reakci na rezistentní zónu, která tvořila konfluenci s 38,2 % Fibonacciho retracementu. Tento výprodej koresponduje s dlouhodobým negativním sentimentem. I zde je nejbližší support několikrát testován, což zvyšuje riziko akciového propadu.

Google nabízí řadu internetových produktů, včetně vyhledávání, reklam, obchodu, map, YouTube, Google Cloud, Android, Chrome a Google Play. Zabývá se reklamou, prodejem digitálního obsahu, aplikací, službami cloud computingu a prodejem hardwarových produktů. Čistý příjem Alphabet 66,99 miliard USD, tržby 282,11 miliard USD, tržní kapitalizace 1,14 bilonu miliard USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Alphabet (Google)
Měsíční akciový graf společnosti Alphabet (Google)

TOP 4 – 10 nejziskovějších společností

Výše uvedené společnosti jistě patří k těm TOP firmám akciového světa jejichž akcie nechybí snad v žádném investiční portfoliu. Naopak níže uvedené společnosti mohu být pro mnoho investorů neznámých, protože spadají do tržního segmentu, který v českých podmínkách není příliš oblíbený. Do TOP 10 nejziskovějších společností se dostaly totiž i Čínští velikáni.

  • Industrial and Commercial Bank Of China – poskytuje komerční bankovní a finanční služby. Čistý příjem 55,34 miliardy USD, tržby 143,32 miliardy USD, tržní kapitalizace 188,72 miliardy USD.
  • ExxonMobil – největší světový producent ropných produktů. Čistý příjem 51,86 miliard USD, tržby 386,82 miliard USD, tržní kapitalizace 453,38 miliard USD.
  • China Construction Bank – poskytuje bankovní produkty, půjčky a správu majetku především firemním zákazníkům. Čistý příjem 48,49 miliard USD, tržby 126,78 miliard USD, tržní kapitalizace 159,38 miliardy USD.
  • Shell – provozuje síť rafinerských a petrochemických komplexů po celém světě. Čistý příjem 43,36 miliard USD, tržby 365,29 miliard USD, tržní kapitalizace 204,03 miliard USD.
  • Agricultiral Bank of China – poskytuje mezinárodní bankovní a finanční služby. Čistý příjem 38,45 miliard USD, tržby 113,04 miliard USD, tržní kapitalizace 122,94 miliard USD.
  • JPMorgan Chase & Co. – globální finanční holdingová společnost, poskytující bankovní služby. Čistý příjem 37,07 miliard USD, tržby 3123,42 miliard USD, tržní kapitalizace 406,54 miliard USD.
  • Bank of China – Bankovní služby pro soukromou, korporátní a vládní klientelu. Čistý příjem 34,54 miliard USD, tržby 94,13 miliard USD, tržní kapitalizace 108,92 miliard USD.

Závěr

Čtyři z deseti nejziskovějších společností pocházejí z Číny, zbytek společností má své sídlo v USA. Na seznamu nejziskovějších společností dominují ty z oboru technologií, energetiky a bankovnictví. Nejziskovější společností je Apple, následovaný společnostmi Microsoft a Alphabet. Výše uvedené společnosti jsou kotované na burzách v USA, což je nevýhoda společnosti Saudi Aramco, která je skutečným králem zisků a tržeb, ovšem její akcie jsou kotované pouze na burze v Saudské Arábii.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.