Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 důvodů, proč by letos mohly akcie Google (Alphabet) excelovat

Publikováno
5 důvodů, proč by letos mohly akcie Google (Alphabet) excelovat
Zdroj: Entrepreneur.com

Akcie společnosti Alphabet zažily v loňském roce příšerné období, když klesly o téměř 40 %. V lednu přišlo jejich zjevné oživení, na své historické maximum se však stále dívají ze značné dálky.

Zde je pět věcí, kterým byste měli věnovat značnou pozornost, protože by mohly sloužit jako potenciální katalyzátory, které pošlou tyto technologické akcie zpět nad 150 dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

1. Obrat v politice Fedu

V roce 2023 se sazba Fedu pohybuje na úrovni 4,75 %. To je oficiální úroková sazba v USA. V důsledku toho se snížila spotřebitelská aktivita, což má dopad na zisky technologických akcií.

Ačkoli se neočekává, že by Federální rezervní systém v letošním roce přistoupil k obratu a začal úrokové sazby snižovat, pauza ve zvyšování by mohla být na pořadu dne již na příštím zasedání měnového výboru. Právě pozastavení zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu by mohlo vyvolat úlevný růst akciových trhů a poslat akcie Alphabet výrazně vzhůru.

2. Růst výdajů na reklamu

Proč by tomu tak mělo být? Je to proto, že spotřebitelská nálada se s pozastavením zvyšování úrokových sazeb s největší pravděpodobností začne zotavovat a hypoteční sazby a výpůjční náklady další úvěrů nebudou dále růst. Spotřebitelé budou mít vyšší diskreční výdaje a podniky budou více nakloněny zadlužování a otevření věnovat více peněz na růst svých společností.

Velká část těchto peněz by nakonec měla jít do reklamy, protože se podniky budou snažit prodat své výrobky a služby. Na světě pravděpodobně není lepší akcie, která by na tom mohla vydělat, než Alphabet – nejenom díky vyhledávači Google, ale i platformě YouTube.

3. Zlepšující se monetizace krátkých videí na YouTube

Když už mluvíme o reklamě, investoři budou určitě rádi, když se YouTube vrátí k růstu. Podle zprávy společnosti o výsledcích hospodaření za 3. čtvrtletí zaznamenala videoplatforma pokles příjmů z reklamy, protože ji TikTok nadále přetahuje diváky. Ve 4. čtvrtletí 2022 se už opět příjmy z platformy navrátily k růstu, nicméně v meziročním srovnání se stále jednalo o pokles.

YouTube zavedením služby Shorts neúmyslně kanibalizuje svůj vlastní obchodní model, ale také útočí na konkurenci v podobě Instagramu a snaží se oslovit rovněž uživatele TikToku. Akcie Alphabet by však rozhodně profitovaly ze zlepšení příjmů YouTube, a to jak v oblasti krátkého, tak i dlouhého video obsahu. Zda se tak stane, ještě nemůžeme s jistotou říci, ale růst příjmů v posledním čtvrtletí loňského roku, ukazuje na obrat k lepšímu.

4. Podnikání v oblasti cloudu se blíží ziskovosti

Ačkoli tempo růstu Google Cloud v roce 2022 mírně zpomalilo, ziskovost dosažená v této oblasti již v tomto roce je poměrně očekávatelná. Je to proto, že funguje na základě úspor z rozsahu. Více zákazníků by se promítlo do nižších provozních nákladů na jednotku, což by segment posunulo blíže k ziskovosti. Svědčí o tom opět i hospodářské výsledky – ve 4. čtvrtletí 2022 společnost dosáhla v této oblasti ztráty pouze 480 milionů dolarů oproti 890 milionům o rok dříve.

Strmý růst tržeb Google Cloud navíc naznačuje, že se cloudové službě daří získávat klienty na konkurenčním trhu plném gigantů, jako jsou Amazon, Microsoft a IBM.

5. Zpomalení růstu počtu zaměstnanců

Jedním z největších zlomů akcií Alphabet v loňském roce byl růst počtu zaměstnanců. Investoři to vzhledem k ekonomickému klimatu zpochybňovali, zejména v době, kdy by konglomerát měl snižovat náklady. To byl hlavní důvod, proč se mateřské společnosti Google nedařilo naplňovat odhady zisku.

Zpomalení náboru zaměstnanců by proto bylo vítané. Vzhledem k tomu, že počet zaměstnanců společnosti v loňském roce vzrostl více než o čtvrtinu, je i pravděpodobné.

Slovo závěrem

I když jste možná vůči akciím Alphabet stále skeptičtí, díky bezvadné rozvaze a protivětru, který se mění ve vítr v zádech, je velmi pravděpodobné, že se cena jejích akcií začne letos zvedat. A co je nejdůležitější, akcie se v současné době obchodují za relativně levný násobek ziskovosti (P/E ukazatel).

Pokud byste tedy chtěli investovat do akcií Alphabet s relativně nižším rizikem, můžete v příštích několika měsících využít také pravidelné investiční strategie a nakupovat akcie Alphabet postupně. Díky tomu, že řada akciových brokerů nabízí nákup frakčních akcií, není to problém ani při vynaložení nižších měsíčních částek.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
9
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎