FinexAkcieTržní propady přináší slevy: Jaké akcie může být zajímavé koupit právě teď? | Burza s odstupem
Tržní propady přináší slevy: Jaké akcie může být zajímavé koupit právě teď? | Burza s odstupem
Tržní korekce láká investory k akumulaci, kryptoměny opatrně rostou a pražská burza stále boří rekordy. Jak vytěžit maximum z turbulentních pohybů na trzích?
Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Akcie klopýtají, kryptoměny zvedají hlavu a zlato atakuje nové rekordy. Jsme svědky přelomového období, které může katapultovat portfolia investorů vzhůru – nebo jim zamotat hlavu. Který scénář čeká právě vás?
Co se dnes krom jiného dozvíte?
Americké technologické akcie v útlumu! Co to znamená pro vaše další investiční kroky?
Tržní korekce je tady! Využijte tuto šanci, než vám uteče!
Pražská burza trhá rekordy! Máte ještě šanci naskočit?
Kryptoměny se probouzejí! Začíná nový býčí trh, nebo je to falešný signál?
A to samozřejmě není vše. Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Americké technologické akcie v poměrně klidném týdnu zaostávaly
Americké akcie uzavřely týden růstem a většina indexů překonala několikatýdenní poklesy.
Nejlépe si vedl index Dow Jones Industrial Average, který si polepšil o 1,16 %, zatímco index S&P MidCap 400 zaznamenal první týdenní zisk od ledna.
Akcie technologických společností s velkou tržní kapitalizací se obecně vyvíjely hůře, což se podepsalo na technologickém indexu Nasdaq 100, který byl v průběhu týdne indexem s nejhorší výkonností.
Hodnotové akcie již pátý týden po sobě překonaly růstové, čímž se jejich celkový náskok od počátku roku zvýšil na 8,97 %.
Objemy obchodů byly po většinu týdne relativně nízké – včetně nejnižších denních objemů v tomto roce ve čtvrtek – protože investoři nadále zpracovávali změny související s prognózami hospodářského růstu a geopolitickými riziky.
Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2025
Korekce trhu dává investorům příležitost k akumulaci
V té době se trh mohl skutečně cítit neomylný, když zaznamenal řadu historických maxim, ale tento optimismus kolem nižších úrokových sazeb a volnějšího podnikatelského prostředí se rozplynul.
Optimismus nahradily obavy z recese, slábnoucí prognózy růstu a americká cla narušující globální obchod.
Dnes žádná z akcií Velkolepé sedmičky za poslední tři měsíce nepřekonáváindex S&P 500 – to by však mohla být pro investory vítaná zpráva.
Ve světle nedávné korekce akcií s velkou tržní kapitalizací dosahuje index S&P 500 mnohem spravedlivějšího ocenění. A navzdory negativním výhledům, by mohlo být stažení vnímáno jako příležitost pro další sektory, aby se zvedly.
12měsíční forwardový poměr ceny k zisku indexu S&P 500 činí 19,9 bodu, což je těsně nad pětiletým průměrem 19,8 bodu.
Na začátku roku vykázaly sílu sektory zdravotní péče, veřejných služeb a zboží dlouhodobé spotřeby – omezily tak pokles indexu na pouhá 3 % v tomto roce.
Vývoj ceny akcií Meta, Amazon a Tesla za poslední 3 měsíce
Sázka na “vzestup zbytku” – a to jak u velkých společností, tak u jejich menších soukmenovců – se opírala o nižší sazby a lepší makroekonomické podmínky, přičemž obojí je v pohybu.
Je však těžké nemít pocit, že žijeme ve stavu věčného “vyššího na delší dobu” v důsledku tvrdohlavé inflace – a vždy existuje možnost, že by opětovný nárůst inflace očekávanému snížení zabránil.
Přesto se říká, že se peníze nevydělávají na rostoucích trzích, ale v dobách poklesu – pro mnoho investorů tak nyní nastal čas hledat příležitosti.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby Fedu za poslední 3 roky
📊 Evropské akcie většinově rostly
Panevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 0,60 % výše a přerušil tak dva týdny trvající ztráty.
Naděje na zvýšení vládních výdajů podpořily zisky, ale napětí ohledně amerických cel plánovaných na začátek dubna působilo jako brzda.
Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách pak převážně rostly.
Německý DAX klesl o 0,47 %, francouzský index CAC 40 si připsal mírný zisk a italský FTSE MIB vzrostl o 1,12 %. Britský index FTSE 100 pak zakončil týden mírným růstem.
Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a v roce 2025
Lagardeová říká, že ECB musí zůstat ostražitá
Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová ve svém projevu v Evropském parlamentu uvedla, že ECB zůstane ostražitá kvůli nejistotě plynoucí z rostoucího obchodního napětí.
Uvedla také, že navrhované americké clo ve výši 25 % na evropský dovoz by v prvním roce snížilo hospodářský růst eurozóny o 0,3 procentního bodu.
V případě podobné reakce Evropy by se zásah do hrubého domácího produktu zvýšil dokonce na půl procentního bodu.
Dodala, že by se inflace v důsledku odvetných opatření a slabšího eura mohla zvýšit přibližně o 0,5 %.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za poslední 3 roky
Obavy z růstu a inflace ovlivňují politické kroky i dalších centrálních bank
Poslední měnověpolitická prohlášení zdůraznila nejistotu související s mezinárodním obchodem, přičemž se centrální bankéři snažili vyvážit prorůstové faktory a riziko rychlejší inflace.
Několik měnověpolitických prohlášení zdůraznilo zamlžený ekonomický výhled, přičemž některé centrální banky zaujaly vyčkávací přístup.
Bank of England podle očekávání udržela úrokové sazby na úrovni 4,5 %. Pro snížení hlasoval pouze jeden z devíti tvůrců sazeb, což trh, který očekával rozdělení v poměru 7:2, považoval za jestřábí signál.
Švédská Riksbank ponechala svou základní sazbu na úrovni 2,25 % poté, co nedávné údaje ukázaly, že inflace zůstává nad cílem. Sazby pravděpodobně zůstanou beze změny až do začátku roku 2026.
Švýcarská národní banka (SNB) však snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,25 % s odkazem na nízké inflační tlaky a zvýšená rizika. Další snížení sazeb je však nepravděpodobné.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby Bank of England za poslední 3 roky
Pražská burza i v minulém týdnu stanovila nové historické maximum
Pražská burza opět rostla a během středečního obchodování si index PX připsal nové historické maximum 2 097,50 bodu.
V průběhu čtvrtečního a pátečního obchodování sice mírně oslabil na hodnotu 2 080 bodů, i tak si ale za posledních 5 obchodních dnů index připsal přes 1 % hodnoty.
Index pražské burzy s přehledem poráží zahraniční benchmarky, když si od začátku roku připsal přes 18 a za poslední rok téměř 40 % hodnoty.
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a v roce 2025
Sledovali jsme mírné zotavení kryptoměn
Bitcoin se v uplynulém týdnu obchodoval v rozmezí 81 až 88 tisíc dolarů a zakončil týdenní obchodování na úrovni 85 150 dolarů za minci. Největší kryptoměna si tak v týdenním srovnání připsala přes 3 %.
Více než 6 % pak získalo v minulém týdnu Ethereum, které však mnohem hůře vychází z ročního srovnání – za posledních 12 měsíců totiž druhá největší kryptoměna ztratila okolo 44 % hodnoty.
Zisk okolo 4 % si připsaly také BNB a Solana a téměř beze změny se v týdenním srovnání obchodovalo Cardano.
Krom Etherea se v meziročním srovnání ve značné ztrátě přes 30 % obchoduje také Solana.
Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn v minulém týdnu a za posledních 12 měsíců
Ropa mírně rostla, drahé kovy se vyvíjely smíšeně
Cena ropy v průběhu minulého týdne mírně rostla. Americká ropa WTI si připsala přes 2 % hodnoty a ke konci týdenního obchodování se usadila nad úrovní 68 dolarů za barel.
Srovnatelný zisk si připsala i ropa Brent – globální ropný benchmark – jejíž cena se nachází nad úrovní 72 dolarů za barel.
Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
I nadále pak pokračoval růst ceny zlata, které se usadilo nad úrovní 3 000 dolarů za unci.
Cena zlata v týdenním srovnání stoupla o více než 1 % na úroveň 3 018 dolarů. Nejaktivněji obchodovaný dubnový futures kontrakt zlata se pak momentálně obchoduje ještě o 7 dolarů výše.
Neobvykle naopak došlo k propadu stříbra. Menší sourozenec zlata v týdenní srovnání zaznamenal ztrátu přes 2 %. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 33,11 dolaru.
Nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt stříbra se pak nachází o 60 centů výše.
Co mě tento týden zaujalo:
Největší rivalové ze Silicon Valley dávají stranou neshody, aby vybudovali impérium umělé inteligence zítřka.
Společnosti Microsoft, BlackRock a MGX z Abú Dhabí přivítaly do svého ambiciózního konsorcia dva nové silné partnery – xAI Elona Muska a výrobce čipů Nvidia.
Partnerství usiluje o zajištění celkových investic ve výši až 100 miliard dolarů prostřednictvím dluhového financování.
Společnosti NextEra Energy a GE Vernova přitom budou spolupracovat na napájení datových center pomocí svých energetických řešení.
Tento krok přichází několik měsíců poté, co konsorcium Stargate, podporované společnostmi SoftBank a OpenAI, také představilo plány investovat do infrastruktury umělé inteligence až 500 miliard dolarů.
💡 Co nás čeká následující týden:
Tento týden bude z hlediska makroekonomických událostí klidný. Jedinou významnou zprávou – pokud nás tedy opět nepřekvapí Donald Trump – bude středeční zpráva o inflaci ve Spojeném království.
Podobně “nezáživný” je i kalendář hospodářských výsledků, když za zmínku stojí pouze Intuitive Machines (pondělí), GameStop (úterý) a Lululemon (čtvrtek).
Zdroj: earningshub.com
Kalendář hospodářských výsledků pro tento týden
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.