Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto je nejčastější investiční chyba, kterou dělají mladí investoři

Toto je nejčastější investiční chyba, kterou dělají mladí investoři
Zdroj: depositphotos.com

Je přirozené, že se mladí lidé tu a tam dopouštějí finančních chyb. Každý z nás má na mysli špatná rozhodnutí, která by rád vzal zpět. Ale jedna investiční chyba, které se mladí dospělí dopouštějí neustále, je může stát nemalé peníze. Málem jsem ji udělal já, a udělalo ji mnoho mých přítel a také rodinných příslušníků. Vy však nemusíte vstupovat do stejné řeky.

Neodkládejte začátek investování na dobu “až na to budete mít peníze”

Největší investiční chybou, kterou můžete jako mladý dospělý udělat, je čekání na správný okamžik k začátku investování. Někdy to lidé dělají proto, že chtějí načasovat trh, což málokdy dobře dopadne. Častěji však mladí dospělí vysedávají mimo akciový trh z jiného důvodu: Myslí si, že ještě nemají dost peněz na to, aby mohli začít řádně investovat.

Byl jsem v této situaci, takže to chápu. Pokud ještě nevyděláváte moc peněz a nemáte moc našetřeno, můžete mít pocit, že investovat nemá smysl. Důležitá však není částka, kterou investujete. Důležité je investovat důsledně.

I zdánlivě malé částky se sčítají. Řekněme, že máte omezený rozpočet a 500 korun měsíčně je maximum, které můžete investovat. To je stále 6 000 korun ročně.

Na investicích je přitom skvělé to, že je můžete nechat růst prostřednictvím efektu složeného úročení. Složené úročení znamená, když získáváte úrok navíc k předchozím úrokům, které jste již nashromáždili, a nejen k počátečnímu vkladu – jednoduše při 10% návratnosti získáte první rok z investice 600 korun. Pokud posléze neinvestujete ani korunu, další rok už to bude 660 korun – protože 10% návratnost vám v druhém roce nepřinese pouze vaše počáteční investice, ale počáteční investice (6 000 korun) plus zhodnocení z prvního roku investování (600 korun).

Proč je tak cenné začínat v mládí

Abychom ukázali, jak je to důležité, rozveďme předchozí příklad. Investujete 500 korun měsíčně a vyděláte 10 % ročně, což je přibližně průměrný výnos akciového trhu za posledních 50 let. Takto by vaše peníze v průběhu času rostly:

Vliv složeného úročení na zhodnocení investičních prostředků s časem výrazně roste
Vliv složeného úročení na zhodnocení investičních prostředků s časem výrazně roste

Na dlouhém investičním horizontu vytváří složené úročení obrovský rozdíl. A protože složené úročení funguje, hodnota vašich investic roste tím více, čím déle investujete. Proto je investování v mládí, bez ohledu na to, kolik investujete, tak chytrým tahem.

Když začnete investovat brzy, dáváte svým penězům více času na růst.

Jen si uvědomte rozdíl mezi jednotlivými výše uvedenými desetiletými lhůtami. Pokud začnete investovat řekněme ve 25 letech místo ve 35, znamená to deset let složeného úročení navíc. To může mít hodnotu více než 1,8 milionu korun (za předpokladu, že půjdete do důchodu v 65 letech).

Výše jsme nastínili výsledky investování pouhých 500 korun měsíčně. Dalším důvodem, proč je skvělé investovat už jako mladý, je to, že jakmile se jednou rozjedete, budete pravděpodobně chtít investovat stále více. Jakmile uvidíte, že váš zůstatek roste, bude vás to motivovat k tomu, abyste vydělávali více peněz nebo upravili své výdaje tak, abyste mohli na svůj investiční účet vkládat více peněz.

Jak investovat s libovolnou částkou?

Dříve bylo nákladné investovat malé částky, ale to už naštěstí neplatí. Existuje spousta brokerů, kteří nabízejí investování do frakčních akcií, což vám umožní nakupovat menší části jinak drahých akcií. Ti nejlepší brokeři přitom už dnes nabízejí také investování bez poplatků – za nákup akcií jednoduše nemusíte nic platit.

Ať už chcete investovat 500, 1 000 nebo 10 000 korun měsíčně, jednoduše můžete začít. Stačí se držet následujících kroků:

  1. Otevřete si vlastní brokerský účet. Začít můžete u našeho srovnání brokerů, odkud se můžete jednoduše dostat na recenze jednotlivých brokerů.
  2. Vyberte si burzovně obchodovaný fond – ETF, který investuje do velkého koše akcií. Ty představují snadný způsob investování, protože získáte diverzifikované investiční portfolio, aniž byste si museli sami vybírat jednotlivé akcie.
  3. Tuto investici realizujete každý měsíc – investujte pravidelně. Pokud chcete investiční proces automatizovat, vyberte si některou z investičních platforem, které pravidelné nákupy ETF umožňuji. Jednoduše si nastavíte trvalý příkaz pro převod finančních prostředků z vašeho účtu, díky čemuž nebude problém pravidelnou investiční strategii důsledně a disciplinovaně dodržovat. Platforma už posléze bude automaticky investovat tyto finanční prostředky do vámi vybraného ETF.

Pokud si to můžete dovolit, investujte, dokud jste mladí. Investoři si vždy přejí, aby začali investovat v mladším věku – těžko se setkáte s někým, kdo by si přál začít později. Bez ohledu na to, kolik si můžete dovolit investovat, je to rozhodnutí, které se vyplatí.

Líbil se vám tento článek?
27
13

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.