Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Toto je nejčastější investiční chyba, kterou dělají mladí investoři

Toto je nejčastější investiční chyba, kterou dělají mladí investoři

Toto je nejčastější investiční chyba, kterou dělají mladí investoři
Zdroj: depositphotos.com

Je přirozené, že se mladí lidé tu a tam dopouštějí finančních chyb. Každý z nás má na mysli špatná rozhodnutí, která by rád vzal zpět. Ale jedna investiční chyba, které se mladí dospělí dopouštějí neustále, je může stát nemalé peníze. Málem jsem ji udělal já, a udělalo ji mnoho mých přítel a také rodinných příslušníků. Vy však nemusíte vstupovat do stejné řeky.

Neodkládejte začátek investování na dobu "až na to budete mít peníze"

Největší investiční chybou, kterou můžete jako mladý dospělý udělat, je čekání na správný okamžik k začátku investování. Někdy to lidé dělají proto, že chtějí načasovat trh, což málokdy dobře dopadne. Častěji však mladí dospělí vysedávají mimo akciový trh z jiného důvodu: Myslí si, že ještě nemají dost peněz na to, aby mohli začít řádně investovat.

Byl jsem v této situaci, takže to chápu. Pokud ještě nevyděláváte moc peněz a nemáte moc našetřeno, můžete mít pocit, že investovat nemá smysl. Důležitá však není částka, kterou investujete. Důležité je investovat důsledně.

I zdánlivě malé částky se sčítají. Řekněme, že máte omezený rozpočet a 500 korun měsíčně je maximum, které můžete investovat. To je stále 6 000 korun ročně.

Na investicích je přitom skvělé to, že je můžete nechat růst prostřednictvím efektu složeného úročení. Složené úročení znamená, když získáváte úrok navíc k předchozím úrokům, které jste již nashromáždili, a nejen k počátečnímu vkladu – jednoduše při 10% návratnosti získáte první rok z investice 600 korun. Pokud posléze neinvestujete ani korunu, další rok už to bude 660 korun – protože 10% návratnost vám v druhém roce nepřinese pouze vaše počáteční investice, ale počáteční investice (6 000 korun) plus zhodnocení z prvního roku investování (600 korun).

Proč je tak cenné začínat v mládí

Abychom ukázali, jak je to důležité, rozveďme předchozí příklad. Investujete 500 korun měsíčně a vyděláte 10 % ročně, což je přibližně průměrný výnos akciového trhu za posledních 50 let. Takto by vaše peníze v průběhu času rostly:

Vliv složeného úročení na zhodnocení investičních prostředků s časem výrazně roste
Vliv složeného úročení na zhodnocení investičních prostředků s časem výrazně roste

Na dlouhém investičním horizontu vytváří složené úročení obrovský rozdíl. A protože složené úročení funguje, hodnota vašich investic roste tím více, čím déle investujete. Proto je investování v mládí, bez ohledu na to, kolik investujete, tak chytrým tahem.

Když začnete investovat brzy, dáváte svým penězům více času na růst.

Jen si uvědomte rozdíl mezi jednotlivými výše uvedenými desetiletými lhůtami. Pokud začnete investovat řekněme ve 25 letech místo ve 35, znamená to deset let složeného úročení navíc. To může mít hodnotu více než 1,8 milionu korun (za předpokladu, že půjdete do důchodu v 65 letech).

Výše jsme nastínili výsledky investování pouhých 500 korun měsíčně. Dalším důvodem, proč je skvělé investovat už jako mladý, je to, že jakmile se jednou rozjedete, budete pravděpodobně chtít investovat stále více. Jakmile uvidíte, že váš zůstatek roste, bude vás to motivovat k tomu, abyste vydělávali více peněz nebo upravili své výdaje tak, abyste mohli na svůj investiční účet vkládat více peněz.

Jak investovat s libovolnou částkou?

Dříve bylo nákladné investovat malé částky, ale to už naštěstí neplatí. Existuje spousta brokerů, kteří nabízejí investování do frakčních akcií, což vám umožní nakupovat menší části jinak drahých akcií. Ti nejlepší brokeři přitom už dnes nabízejí také investování bez poplatků – za nákup akcií jednoduše nemusíte nic platit.

Ať už chcete investovat 500, 1 000 nebo 10 000 korun měsíčně, jednoduše můžete začít. Stačí se držet následujících kroků:

  1. Otevřete si vlastní brokerský účet. Začít můžete u našeho srovnání brokerů, odkud se můžete jednoduše dostat na recenze jednotlivých brokerů.
  2. Vyberte si burzovně obchodovaný fond – ETF, který investuje do velkého koše akcií. Ty představují snadný způsob investování, protože získáte diverzifikované investiční portfolio, aniž byste si museli sami vybírat jednotlivé akcie.
  3. Tuto investici realizujete každý měsíc – investujte pravidelně. Pokud chcete investiční proces automatizovat, vyberte si některou z investičních platforem, které pravidelné nákupy ETF umožňuji. Jednoduše si nastavíte trvalý příkaz pro převod finančních prostředků z vašeho účtu, díky čemuž nebude problém pravidelnou investiční strategii důsledně a disciplinovaně dodržovat. Platforma už posléze bude automaticky investovat tyto finanční prostředky do vámi vybraného ETF.

Pokud si to můžete dovolit, investujte, dokud jste mladí. Investoři si vždy přejí, aby začali investovat v mladším věku – těžko se setkáte s někým, kdo by si přál začít později. Bez ohledu na to, kolik si můžete dovolit investovat, je to rozhodnutí, které se vyplatí.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo