Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Těchto 15 akcií přineslo investorům v poslední dekádě nejvíce peněz!

Analýza společnosti Morningstar odhalila největší tvůrce bohatství mezi akciemi a fondy. V čele žebříčku stojí technologičtí giganti, kteří investorům vygenerovali biliony dolarů.

Těchto 15 akcií přineslo investorům v poslední dekádě nejvíce peněz!
Zdroj: Depositphotos.com

Finanční a analytická firma Morningstar nedávno zveřejnila svůj žebříček akcií a fondů, které nejvíce obohatily investory.

Analýza vychází z kladné změny tržní kapitalizace, ke které přičítá vyplacené dividendy a zpětné odkupy akcií.

Od roku 2014 do roku 2023 vytvořilo 15 nejlepších akcií akcionářům dohromady ohromující bohatství ve výši 15,9 bilionu dolarů, což zdaleka převyšuje 3,5 bilionu dolarů generovaných nejlepšími fondy.

To podtrhuje významné potenciální výnosy, kterých mohou investoři dosáhnout při stockpickingu. Je ale třeba také podotknout, že individuální výběr akcií je výrazně rizikovější investiční přístup.

Největší tvůrci bohatství

“Velkolepá sedmička”, skupina technologických společností s velkou tržní kapitalizací, zahrnující společnosti Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL), Nvidia (NVDA), Meta Platforms (META) a Tesla (TSLA), se na celkovém vytvořeném bohatství podílela zhruba 12 biliony dolarů, což dokazuje dominanci technologického sektoru na trhu.

Graf níže srovnává přínos jednotlivých akcií pro investory složený z růstu tržní kapitalizace (modře), zpětných odkupů (červeně) a vyplacených dividend (oranžově) – milionech dolarů.

Zdroj: morningstar.com
15 největších tvůrců bohatství 2014-2023
15 největších tvůrců bohatství 2014-2023

Akcie související s technologiemi překonaly za posledních deset let širší trh v průměru o více než 8 procentních bodů.

Tento trend se odráží i ve složení 15 největších tvůrců bohatství – v čele žebříčku jsou technologické společnosti. Tvoří jeho nadpoloviční většinu, tedy 8 titulů – velkolepá sedmička a Broadcom (AVGO).

Další jsou finančními společnosti – Berkshire Hathaway (BRK.B), JPMorgan (JPM), Visa (V) a Mastercard (MA) a zdravotnické firmy – Eli Lilly (LLY) a United Health Group (UNH).

Do žebříčku se probojovala i jedna spotřební cyklická společnost a to Home Depot (HD).

Tradiční sektory, jako jsou veřejné služby, základní materiály, průmyslové podniky a nemovitosti, v seznamu úplně chybí.

Společné rysy úspěchu

Úspěšné společnosti často disponují ekonomickým příkopem – udržitelnou konkurenční výhodou, která jim umožňuje dlouhodobě udržovat nadměrné zisky.

13 z 15 největších tvůrců bohatství se může pochlubit širokými příkopy, zatímco zbývající dva mají příkopy o něco užší.

Poznámka

Analytici společnosti Morningstar definují ekonomické zisky jako výnosy z investovaného kapitálu nad rámec jejich odhadu nákladů na kapitál firmy nebo vážených průměrných nákladů na kapitál.

Pouze 15 % společností, které pokrývají, má rating široký příkop, 30 % má úzký příkop a zbývajících 55 % nemá žádný.

Přední tvůrci bohatství vykazují ve srovnání s trhem vynikající růst tržeb, provozních zisků a volného cash flow.

10 z 15 největších tvůrců bohatství zaznamenalo ve sledovaném období dvouciferné roční růsty tržeb. Zbylým 5 tržby rostly o 4 % ročně a více.

Ocenění jednotlivých akcií

Když investoři uvažují o potenciálních investicích, rozhodujícími faktory jsou výhled do budoucna a aktuální ceny akcií.

V současné době se žádná z předních společností vytvářejících bohatství neobchoduje za ceny, které by naznačovaly podhodnocení.

Většina z nich je ale i přes vysoké ceny podle analytiků Morningstar oceněna spravedlivě vzhledem k pravděpodobnosti dalšího růstu fundamentálních ukazatelů. Konkrétně se jedná o 10 akcií.

Další 4 jsou obchodovány o něco výš, než je jejich férové ocenění a jsou to Broadcom, Eli Lilly, JPMorgan a Meta.

Vysoká prémie se aktuálně platí za akcie Home Depot, která je podle analytiků nadhodnocená a investoři by měli zvážit prodej.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.