Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tato společnost vykázala vyšší zisky než Nvidia, Meta, Tesla a Amazon dohromady!

Společnost Saudi Aramco zůstává i přes mírný pokles zisku na světové špičce. Analytici jsou ohledně jejích akcií optimističtí a věští jim potenciální nárůst o 6 %.

Publikováno
Tato společnost vykázala vyšší zisky než Nvidia, Meta, Tesla a Amazon dohromady!
Zdroj: depositphotos.com

Přední světová ropná společnost Saudi Aramco vykázala na rok 2023 zisk ve výši 121,3 miliardy dolarů.

To sice znamená mírný pokles oproti rekordnímu zisku 161 miliard dolarů v roce 2022, společnost si ale i tak již druhý rok po sobě udržela pozici světového lídra v oblasti zisku mezi veřejně obchodovanými společnostmi.

I menší zisky jsou stále enormní

Význam zisků společnosti Saudi Aramco je patrný při srovnání s kombinovanými zisky hlavních hráčů na Wall Street.

Meta, Amazon, Nvidia a Tesla inkasovaly dohromady zisky v celkové výši 114 miliard dolarů, což je o 7 miliard dolarů méně než zisk samotné společnosti Saudi Aramco.

Ani technologický gigant Apple (zisk 101 miliard dolarů), investiční konglomerát Berkshire Hathaway (zisk 97 miliard dolarů) a Microsoft (zisk 72 miliard dolarů) se nevyrovnají ziskům ropného giganta.

Navzdory problémům, které přináší kolísání cen ropy, prokázala Saudi Aramco svou odolnost.

Vývoj ceny ropy za poslední rok

Analytici akciím Saudi Aramco věří

S tržní kapitalizací přesahující 2 biliony dolarů se Saudi Aramco řadí mezi 5 největších veřejně obchodovaných společností světa – zaostává jen za Microsoftem, Applem a Nvidií.

Od svého IPO koncem roku 2019 cena akcií Saudi Aramco vzrostla o více než 20 % a obchoduje se za 8,34 USD.

Podle hodnocení Fair Value společnosti InvestingPro, které zohledňuje 15 finančních modelů specifických pro tuto společnost, jsou akcie Saudi Aramco považovány za spravedlivě oceněné s cílovou cenou 8,53 USD.

Průzkum 13 analytiků provedený společností InvestingPro navíc ukazuje spíše býčí výhled s cílovou cenou stanovenou na 9,01 USD za akcii, což naznačuje potenciální nárůst o přibližně 6 % oproti současné hodnotě.

Aktuální vývoj ceny akcie Saudi Aramco

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ARAMCO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V rámci závazku vůči akcionářům společnost oznámila zvýšení celkových dividend pro rok 2023 na 97,8 miliardy USD, což představuje výrazné zvýšení o 30 %.

Budoucnost a strategie

Při pohledu do budoucnosti vyjádřil Amin H. Nasser, předseda představenstva a generální ředitel Saudi Aramco, důvěru v trvalou roli ropy a plynu v globálním energetickém mixu.

Ropa však v současné době tvoří 62 % příjmů společnosti, proto se Saudi Aramco snaží o změnu rovnováhy a zaměřuje se zejména na rozšíření svých plynárenských operací.

Vývoj ceny zemního plynu za poslední rok

Společnost plánuje do roku 2030 zvýšit těžbu plynu o více než 60 % oproti roku 2021. Toto strategické směřování zdůraznila společnost i akvizicí menšinového podílu v americké společnosti MidOcean Energy za 500 milionů dolarů.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎