Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tato akcie má dividendu přes 15 %. Vyplatí se do ní investovat?

Akcie společnosti AGNC Investment mají vysoký 15% dividendový výnos. Je to vaše šance, jak si zajistit značný pasivní příjem?

Publikováno
Tato akcie má dividendu přes 15 %. Vyplatí se do ní investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie AGNC Investment se na první pohled tváří, jako by byly vzácnou příležitostí zajistit si spolehlivý 15% dividendový výnos. Skutečně tomu tak však je? 9. února společnost vyplatila dividendu ve výši 0,12 USD na akcii, což je stejná částka, jakou vyplácí měsíčně již téměř čtyři roky.

Máte nyní šanci, koupit si výhodně jednu z nejštědřeji vyplácejících dividendových akcií na trhu?

Vysoké dividendy dávají smysl

Nemělo by být překvapením, že společnost již několik let vyplácí vysoké dividendy. Celý obchodní model je v mnoha ohledech postaven na co nejefektivnějším přerozdělování volného cash flow přímo akcionářům.

AGNC Investment není jedinečná ve své schopnosti trvale vyplácet vysoké dividendy. Konkurenti jako Rithm Capital nebo Annaly Capital Management provozují v podstatě stejný obchodní model. Stručně řečeno, tyto podniky se označují jako hypoteční REITy.

Díky poskytování, vlastnictví a obsluze hypotečních úvěrů generují společnosti jako AGNC Investment vysoké pravidelné příjmy. Struktura REIT jim umožňuje rozdělit tento příjem akcionářům s minimálními daňovými dopady – což je výhra pro všechny.

Vývoj akcií AGNC Investment za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AGNC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vysoké výplaty dividend dávají smysl, ale jak přesně může výnos dosahovat až 15 %? Nejjednodušší odpovědí je dluh.

AGNC Investment financuje velkou část svého podnikání prostřednictvím dluhu. Vydává také kmenové i prioritní akcie, aby mohla získávat další hypoteční aktiva, která generují hotovost k uspokojení nebývale vysoké dividendy.

Celý obchodní model společnosti je v podstatě úrokovou arbitráží. Společnost financuje své operace za jednu úrokovou sazbu a doufá, že tento kapitál použije na investice s vyšší úrokovou sazbou.

V tomto případě jsou všechna tato aktiva spojena s hypotečním trhem. I díky tomu, že jsou americké hypotéky v posledním desetiletí pozoruhodně stabilní investicí, společnosti jako AGNC Investment věří, že mohou využít dluhové financování s menším rizikem ve srovnání s jinými třídami aktiv.

Pozor však na chyby z neznalosti. Měli byste vědět, do čeho investujete

Podnikání společnosti by mělo v dohledné budoucnosti generovat dvouciferné dividendové výnosy, ale investoři musí přesně chápat, do čeho se pouštějí.

Za posledních deset let se návratnost vlastního kapitálu společnosti prudce měnila a dlouhodobý průměr se pohyboval těsně nad nulou.

Návratnost vlastního kapitálu je skvělým ukazatelem, který přesně určuje, kolik bohatství je generováno pro akcionáře.

Vypočítává se po uspokojení závazků plynoucích z dluhu a prioritních akcií, ale před výplatou dividend z kmenových akcií.

Jestliže se návratnost vlastního kapitálu AGNC Investment dlouhodobě sotva drží nad nulou jak je možné, že akcie dokázaly po celou dobu vyplácet dvoucifernou dividendu? Odpověď je jednoduchá: ředěním akcií.

Před deseti lety měla společnost v oběhu přibližně 320 milionů akcií. Toto číslo se téměř zdvojnásobilo a dnes dosahuje 620 milionů.

Cena akcií na to reagovala odpovídajícím způsobem, když za toto období klesla o 57 %.

Federální rezervní systém sice nedávno naznačil, že přestane zvyšovat sazby – teoreticky se tak hypotéky stanou dostupnějšími, což zvýší vyhlídky portfolia společnosti – ale vždy je tu také riziko dalšího hypotečního krachu.

Náklady na hypotéky se pro většinu Američanů během několika málo let prudce zvýšily. V roce 2021 představovaly splátky hypoték 16,9 % příjmu průměrného Američana. Dnes toto číslo přesahuje 25 %.

Nikdo neví, zda a kdy americký hypoteční trh zažije medvědí trh, ale akcie AGNC nejsou na tuto možnost cenově připraveny. Na základě poměru ceny k účetní hodnotě, který udává, nakolik trh oceňuje aktiva společnosti, se akcie obchodují téměř na úrovni účetní hodnoty. To je prémie ve srovnání s desetiletým průměrem.

Je tak 15% dividenda AGNC bezpečná? Odpověď pro následující kvartály je pravděpodobně ano, ale to z této akcie nečiní atraktivní nákup pro dlouhodobé investory.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

fanoušek

CLM a CRF. Tyto akcie mají dividendu aktuálně 21 procent.
A existuje více mnohem dividendově vynosnejsich titulů. V USA vyplácejí měsíčně, ne jako tady v ubohém Česku jednou ročně.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎