Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jeff Bezos – Z garáže nejbohatším člověkem světa

Publikováno
Jeff Bezos – Z garáže nejbohatším člověkem světa
Zdroj: Theladders.com

Z pomyslného trůnu pro nejbohatšího člověka světa sesadil krále Microsoftu Billa Gatese, jemu zase prvenství (na chvíli) sebral snílek Elon Musk. Nespokojil se s úspěšnou kariérou zaměstnance, ale toužil dobýt svět e–commerce. Vizionář, který pohádkově zbohatl díky své schopnosti předbíhat dobu.

Přestože mohl být úspěšným “vlkem z Wall Street”, budoval raději vlastní společnost tehdy v pro něj nepoznaném oboru. O kom je řeč? O muži, který odnaučil lidi číst papírové knihy, o Jeffu Bezosovi. Odstupující šéf Amazonu prošel neuvěřitelnou cestou. Přinesl světu mnoho inovací a naučil většinu společnosti nakupovat na internetu.

Jaká tato cesta byla? Co se během ní naučil a co se můžeme naučit my od něj? Pokračujte ve čtení a vše se dozvíte.

Obsah tohoto článku

Dítě za všechny peníze

Pojďme se nejprve podívat, odkud Jeff Bezos pochází a jakou roli sehráli v jeho životě rodiče.

Zdroj: businessinsider.com
Jeff Bezos se svým adoptivním otcem Mikem Bezosem
Jeff Bezos se svým adoptivním otcem Mikem Bezosem

Jeff Bezos pochází z nemajetné rodiny. Když se 12. ledna 1964 v Novém Mexiku narodil, jeho matce bylo teprve sedmnáct let a studovala střední školu. Jeho otec prodával motorky. Vztah jeho rodičů dlouho nevydržel a brzy se rozvedli. Když byly Jeffovi 4 roky, jeho matka se znovu vdala za kubánského imigranta Mika Bezose, který malého chlapce adoptoval.

Jeff už jako dítě projevoval velký zájem o to, jak věci fungují. V garáži svých rodičů si vytvořil malou laboratoř, kde se věnoval pokusům různého druhu. Na střední škole začal budovat svůj první podnik. Ten nesl název “The Dream Institute” a jednalo se o letní vzdělávací tábor pro studenty čtvrtých a vyšších ročníků.

Zdroj: The16types.info

jeff-bezos-young-photo-mlady

Bezos dosahoval excelentních školních výsledků navzdory nižšímu materiálnímu zázemí. Díky tomu se dostal na prestižní Princeton University, kde studoval informatiku a elektro inženýrství. V roce 1986 studia úspěšně dokončil a začal se věnovat své obdivuhodné kariéře.

Jeff Bezos je živoucím důkazem toho, že pro váš profesní život nemusí být rozhodující obor, který vystudujete. Po promoci totiž začal rozvíjet svoji kariéru v oblasti financí. A kde získáte nejlepší praxi? Přece na slavné Wall Street! Jeff pracoval pro různé společnosti až se v roce 1990 vypracoval na nejmladšího vice prezidenta investiční společnosti D. E. Shaw, bylo mu pouhých 26 let.

Mohlo by se zdát, že dosáhnout ještě většího úspěchu bude dost obtížné. Jeff Bezos však neusnul na vavřínech a již v roce 1994 opustil Wall Street, přestěhoval se do Seattlu, aby rozjel své internetové podnikání.

Jeff Bezos chtěl využít potenciálu, který internet nabízel a rozhodl se vytvořit první online knihkupectví – Amazon.

Zdroj: wsj.com
portrait-jeff-bezos-zaklada-Amazon-knihkupectvi
Jeff Bezos zakládá (tehdy ještě “jenom”) knihkupectví Amazon

Jeffovi rodiče navíc sehráli významnou roli v dosažení jeho úspěchu, stali se prvními investory Amazonu. V roce 1995 si manželé Bezosovi koupili akcie synovy firmy a později přikupovali další. Díky obrovskému úspěchu Amazonu si dokážete domyslet, že investice do vlastního syna je doslova katapultovala mezi miliardáře.

Jeff Bezos nyní žije se svojí partnerkou, bývalou televizní moderátorkou, Lauren Sánchez. Předtím byl 25 let ženatý s MacKenzie Scott, se kterou má 4 děti, 3 syny a adoptovanou dceru.

MacKenzie byla Jeffovou pravou rukou při rozjezdu Amazonu. Nejen že manžela v podnikání podporovala, ale zároveň se byznysu aktivně účastnila. Byla jedním z prvních zaměstnanců Amazonu, podílela se na výběru jména i tvorbě business plánu. Když se Amazon změnil z garážového start–upu na úspěšný podnik, stáhla se do ústraní a věnovala se rodině. Po rozvodu s Jeffem se stala 4. nejbohatší ženou světa.

Zdroj: reflex.cz
Jeff Bezos a jeho bývalá žena MacKenzie Scott
Jeff Bezos a jeho bývalá žena MacKenzie Scott

Majetek Jeffa Bezose byl v roce 2021 odhadnut agenturou Forbes na 182,5 miliard dolarů. Byl tedy druhým nejbohatším mužem světa hned za Elonem Muskem.

Amazon – rodinný podnik, který uspěl

Amazon
Logo Amazon

Členové Bezosovy rodiny mají na úspěchu Amazonu velký podíl a nelze jim upřít, že si své místo mezi miliardáři zaslouží. Přiznejme si ale, že bez Jeffa by z toho nikdy nic nebylo. Pojďte se s námi podívat, jak se z Amazonu stala jedna z nejvýznamnějších společností současné doby.

“Udělal jsem si seznam kolem dvaceti různých produktů, které lze prodávat přes internet. Jako nejlepší z nich jsem vybral knihy,” odůvodňuje své rozhodnutí Bezos.

Tak se zrodil nápad na založení historicky prvního internetového obchodu s knihami. Od nápadu až na samý vrchol vedla dlouhá cesta. Jeff Bezos začínal v garáži, do které doslova vjela jeho žena, zatímco on pracoval na místě spolujezdce na podnikatelském plánu. Garáž se stala skladem knih, kanceláří i distribučním centrem. Začal s malým týmem lidí, kteří programovali první verzi online platformy. Doména byla zaregistrována 1. listopadu 1994. O osm měsíců později došlo ke spuštění webových stránek.

Tímto počinem vyslal jasný signál své konkurenci. Některá zavedená knihkupectví sice začala také nabízet knihy na internetu, ale Amazonu se už nedokázala nikdy vyrovnat. V roce 1995 nabízel 200 tisíc knižních titulů a neustále pracoval na rozšiřování nabídky. Úspěch se dostavil záhy. Už během prvního měsíce provozu rozesílala společnost knihy zákazníkům v USA a 45 dalších zemích. Po dvou měsících generovala tržby 20 000 dolarů týdně.

Přestože analytici nedávali Amazonu příliš šancí na úspěch, Bezosova strategie vedla k raketovému růstu. Strategie byla postavená na 5 základních pilířích, kterých se Bezos po celou dobu neoblomně držel:

  • Široká nabídka produktů a příznivá cenová politika
  • Efektivní marketing
  • Promyšlená struktura logistických center
  • Spojenectví s významnými společnostmi, jako byly aukční domy nebo Hewlett-Packard
  • Silná orientace na zákazníka

Amazon začal velice rychle rozšiřovat svoji nabídku produktů například o elektroniku, CD, oblečení nebo hračky.

V roce 1997 vstoupil Amazon na burzu.

Z pohledu americké burzy byl stále malou společností – se svými 125 zaměstnanci. O tři roky později už měly akcie Amazon 4 zahraniční pobočky, deset milionů uživatelů a tržní hodnotu 25 miliard dolarů. Jeff Bezos se poprvé umístil v top desítce nejbohatších lidí na světě.

Finanční krize v roce 2000 se nevyhnula ani Amazonu. Jeff Bezos se tehdy musel uchýlit k nejméně populárnímu kroku – propouštění zaměstnanců. Také se musel potýkat s nedůvěrou investorů, protože i přes raketový růst společnost nikdy nevykázala zisk. Bezos si uvědomoval, nutnost přesvědčit investory a slíbil, že společnost z červených čísel vyvede. Zavedl úsporná opatření, Amazon prošel restrukturalizací a svého cíle dosáhl – v posledním kvartálu roku 2001 společnost poprvé v historii vykázala zisk.

Další roky byly ve znamení inovací, z nichž některé byly cílené, jiné si vynutil rychlý růst společnosti. Jednou z “vynucených” inovací bylo vytvoření nového webového systému v roce 2006. Přebytečnou kapacitu pak společnost nabídla dalším podnikům. Dnes je dostupná téměř v každé zemi na světě.

Zdroj: ebooky.cz
Jeden z prvních modelů elektronické čtečky knih Amazon Kindle
Jeden z prvních modelů elektronické čtečky knih Amazon Kindle

Naopak řízenou inovací bylo uvedení úplně nového produktu na trh o rok později. Byla to čtečka knih Amazon Kindl, která kvůli Amazonu odstartovala další revoluci v knižním průmyslu. V roce 2008 se dočkala inovativního řešení i hudba. Amazon nabídl svým zákazníkům digitalizovanou hudbu v podobě služby Amazon MP3.

Inovace a expanze pokračovaly i v dalších letech. V roce 2011 došlo ke spuštění služby Amazon Publishing, která umožňuje uživatelům vydávat vlastní e-knihy. V tomto roce také Amazon dosáhl jednoho historického prvenství – poprvé se prodalo více elektronických knih než tištěných. V roce 2015 vznikla pobočka Amazonu i v České republice.

Amazonu se v průběhu let nevyhnuly ani různé skandály. Mezi nejznámější patří ten o nevyhovujících podmínkách pracovníků ve skladech. BBC o pracovních podmínkách v Amazonu dokonce natočila dokument s názvem Panorama Amazon: The Truth Behind The Click. Amazon také čelil obvinění, že se vyhýbá placení daní, což ve svých prohlášeních odmítá. Kritika se nevyhnula ani managementu firmy. Žádný z těchto skandálů se však na úspěchu společnosti nijak výrazně nepodepsal.

Začátkem roku 2021 se svět dozvěděl o konci působení Jeffa Bezose ve funkci výkonného ředitele. Bezos se stane výkonným předsedou správní rady, čímž dal jasně najevo, že na penzi je stále mladý a bude se dál podílet na aktivitách a rozvoji jedné z nejdynamičtějších společností světa, která z mnohých investorů mohla učinit milionáře.

Kdybyste při vstupu akcií Amazonu na burzu investovali 100 tis. dolarů, měli byste dnes více jak 2,2 miliony dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jak investuje Jeff Bezos?

Mnoho lidí by jistě nevědělo, jak efektivně investovat takové množství peněz, které má Bezos k dispozici. Jeff Bezos nestaví svůj úspěch jen na Amazonu, ale investuje do dalších podniků, nemovitostí a je aktivní v mnoha charitativních projektech. Pojďme se podívat na investiční portfolio jednoho z nejbohatších lidí světa.

Nemovitosti

Nemovitosti tvoří značnou část portfolia druhého nejbohatšího muže světa. Osobně se zaměřuje na rezidenční nemovitosti a jeho oblíbenou lokalitou je New York. Vlastní zde byty v hodnotě kolem 108 milionů dolarů. Společnost Amazon zároveň patří mezi největší vlastníky půdy ve Spojených státech. Pronajímá 40 % kancelářských prostor v Seattlu a do nemovitostí investovala téměř 4 miliardy dolarů.

Média

Jeff Bezos se rozhodl koupit Washington Post v roce 2013. Bylo to v době, kdy se internetové zpravodajství začalo dostávat do popředí a mnoho tištěných médií finančně krvácelo. Mohlo by se zdát, že tato investice není příliš dobrý nápad, kdyby k ní neměl dva dobré důvody.

Uvědomoval si historickou významnost Washington Postu, jakožto novin hlavního města USA. Za druhé nabídl zákazníkům možnost digitální distribuce, čímž přenesl Washington Post do 21. století a přiblížil jej většímu množství zákazníků. Investoval také do akcií Twitter.

Cestování

Bezosově pozornosti neunikly ani zajímavé inovátorské projekty, především z oblasti sdílené ekonomiky. Do Airbnb investoval 112 milionů dolarů. Následovala společnost Uber, do které vložil 37 milionů dolarů.

Technologie

Jeff Bezos je velkým fanouškem cloudových technologií. Kromě společnosti AWS (Amazon Web Services) investoval také do Workday Inc., což je společnost poskytující cloudové služby v oblasti lidských zdrojů. Brzy poté, co se společnost objevila v portfoliu Jeffa Bezose, vstoupila na burzu a podařilo se jí získat 684 milionů dolarů ze svého IPO.

Ostatní projekty

Podobně jako Elon Musk, se i Jeff Bezos nevyhýbá projektům, které může většinová společnost považovat za poněkud bizarní. Inspirován filmem Wired (1995) se pokouší vybudovat mechanické hodiny, které se nezastaví celá milénia. Jedná se o projekt za 42 milionů dolarů. Dalším projektem je vyzdvihnutí a obnova motorů kosmické lodi Apollo 11 ze dna moře. Jeff Bezos dále investoval do společností jako Nautilus Biotechnology, Breakthrough Energy Ventures, Domo, Mindstrong Health, Fundbox, Mark43, a mnohých dalších.

Charita

“Dej a bude ti dáno.” Tímto pořekadlem se zřejmě řídí i Jeff Bezos, protože je aktivní v mnoha charitativních projektech. Kromě několika štědrých příspěvků různým neziskovým organizacím, založil v roce 2018 se svou bývalou ženou charitativní organizaci Bezos Day One Fund. Organizace se zaměřuje na pomoc bezdomovcům a lidem s nízkými příjmy.

5 životních lekcí od Jeffa Bezose

Zdroj: Depositphotos.com

Jeff-bezos-jake-nejvetsi-rady-pro-nas-ma

Jeff Bezos za svou neuvěřitelnou kariéru získal obrovské množství zkušeností. Tyto zkušenosti by neměl, pokud by na své cestě nedělal chyby, ze kterých se musel poučit. Mimo jiné se naučil, co znamená žít plnohodnotný život. A co se zase od Jeffa Bezose můžeme naučit my?

Vystupte ze své komfortní zóny

Rozjet kariéru v úplně jiném oboru, opustit dobře placenou, jistou práci a vydat se do neznámých vod budovat podnikání od nuly. Pro mnoho lidí děsivá představa, pro jiné výzva, které se chopí s nadšením a vášní. Právě zde je hranice mezi průměrnými a opravdu úspěšnými. Mimo svou komfortní zónu se toho nejvíc naučíte, nejen o světě, ale i o sobě. Nebojte se tedy zkoušet nové věci. Vše si dobře rozmyslete a pak do toho jděte. Lidé obvykle litují věcí, které neudělali, než těch, které udělali.

Vášeň je nejdůležitější ingrediencí úspěchu

Ať už děláte cokoliv, bez vášně a zápalu to nikdy nebude ono a je jedno zda se jedná o vaši práci, podnikání nebo koníček. Jeff Bezos říká, že pokud máte vášeň pro vaši práci, rozzáříte celou místnost a dokážete motivovat a inspirovat ostatní. Díky vášni vložíte do činnosti veškerou energii a váš výkon se posune na takovou úroveň, o jaké jste se ani neodvažovali snít.

Převezměte odpovědnost za svůj život

Jeff Bezos je zastáncem tzv. růstového myšlení, které zdůrazňuje úsilí nad schopnosti a růst nad dokonalost. Všichni máme silné a slabé stránky a je důležité, jak s nimi pracujeme. O životním úspěchu nerozhoduje, komu jsme se narodili nebo jak vysoké máme IQ. Důležité je, jaké úsilí vkládáme každý den do všech činností, kterým se věnujeme a kam nás posouvají nové zkušenosti.

Vyrovnejte se s kritikou

Přijímání kritiky je jednou z nejdůležitějších a zároveň nejtěžších věcí, které se musí úspěšný člověk naučit. Na to, jak se vyrovnat s kritikou, má Jeff Bezos jednoduchou radu: “Když jste kritizováni, podívejte se do zrcadla a rozhodněte, zda mají kritici pravdu. Pokud ano, změňte se, nehádejte se!” Konstruktivní kritika může být důležitým zdrojem zpětné vazby, pomáhat vám odhalit slepá místa vašeho jednání a předejít budoucím chybám. Pamatujte, bez upřímné a dobře mířené kritiky se nemůžete učit a posouvat se.

Jednejte

Není potřeba mít velkolepou vizi na vybudování podniku nadnárodního významu na několik desítek let dopředu. Důležité je mít touhu dělat něco jinak a začít. Ať už je váš životní cíl jakýkoli, důležité je udělat první krok, každý další už bude snazší.

Zajímavosti, o Jeffu Bezosovi, o kterých jste možná nevěděli

Na univerzitě chtěl být fyzikem

Jeff Bezos původně uvažoval o akademické dráze v oboru fyziky. Během svých studií však zjistil, že to není to pravé a začal studovat informatiku.

Amazon se původně jmenoval Cadabra

Když Jeff Bezos vybíral jméno své nové společnosti, chtěl, aby bylo doslova magické. Proto zvolil název, který odkazuje na známou kouzelnickou formulaci. Tento název však dlouho nevydržel. V seznamech je totiž snadné jej zaměnit se slovem “cadavar”, což v českém překladu znamená “mrtvola”. To není příliš lichotivý název pro úspěšnou společnost.

Název společnosti Amazon byl skutečně inspirován řekou Amazonkou

Jméno nejdelší řeky světa je určitě vhodným jménem pro knihkupectví, které se chce stát největším na světě. Nejen, že jméno zní velmi exoticky, ještě začíná písmenem “A”, tím se při vyhledávání nebo v seznamu objevuje na prvních místech. To byly důvody, proč Jeff Bezos pojmenoval svoji firmu právě takhle.

Zazvonění zvonku při každé objednávce

Traduje se, že v garáži, kde Jeff Bezos začínal byl instalovaný zvonek, který zazvonil pokaždé, když přišla objednávka od zákazníka. Tento systém však vydržel jen několik týdnů, protože zvonek zvonil tak často, že už se to nedalo vydržet.

Chtěl se vracet domů s čistým svědomím

Jeff Bezos do podnikání vložil nejen svou duši, ale i veškeré své úspory. I tak to nestačilo. Když se Bezosovi rodiče rozhodli poprvé investovat do synovy firmy, nebylo to pro něj snadné. Několikrát s rodiči vedl diskusi o tom, že tato investice je riskantní a že to nemusí vyjít. Bál se, že by zmařená investice rodinu rozdělila a on by nemohl přijet ani na den Díkůvzdání.

Závěr

Jaká bude budoucnost akcií Amazonu? Uchová si svůj raketový růst i do budoucna? To samozřejmě nikdo nedokáže s jistotou předpovědět. Jisté ale je, že Jeff Bezos dal své společnosti solidní základ. Jako svého nástupce si vybral Andyho Jassyho, který působil jako jeho technologický poradce a klíčový pracovník divize AWS.

A co bude dělat samotný Jeff Bezos poté, co se vzdal své vedoucí funkce? Za svůj život toho dokázal víc, než by jiní zvládli za několik životů a jisté je, že ve svých 57 letech se do důchodu nechystá. Jako předseda správní rady chce zaměřit svoji energii na vývoj nových produktů a stále se podílet na strategických rozhodnutích jako jsou například akvizice. Akcionáři i zákazníci Amazonu tak mohou klidně spát (Bezosův odkaz z Amazonu jen tak nezmizí) a mohou se těšit, čím je překvapí v budoucnosti.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎