Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete vašemu portfoliu pomoci růst? Tyto e-commerce akcie byste rozhodně neměli ignorovat

Publikováno
Chcete vašemu portfoliu pomoci růst? Tyto e-commerce akcie byste rozhodně neměli ignorovat
Zdroj: systemylogistiky.cz

V posledních dvou desetiletích získalo online nakupování obrovsky na popularitě, zejména pokud ho srovnáme s růstem výdajů v kamenných obchodech. Po pandemii se však zdálo, že se růst e-commerce zastavil.

Kombinace makroekonomických protivětrů a oživení ekonomiky byla v loňském roce pro přední e-commerce společnosti příliš tvrdým oříškem. Nyní se však, že se online nakupování opět vrací k růstové trajektorii.

Vzhledem k tomu, že se přední akcie v této oblasti nyní obchodují s velkými slevami oproti svým nedávným maximům, je tento sektor akciového trhu slibným místem pro hledání budoucích vítězů příštího býčího trhu.

Pojďme se blíže podívat na dvě špičkové e-commerce akcie, které v roce 2023 rostou a mohly by v tomto trendu pokračovat i nadále. Tito lídři nabízejí atraktivní vyhlídky na růst zejména pro dlouhodobé investory.

1. Shopify

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Shopify Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokladní systém společnosti Shopify naleznete v téměř každém koutě internetu. Podniky všech velikostí spoléhají na jeho platformu založenou na předplatném při zřizování a správě svých internetových obchodů (a také některých kamenných částí svého podnikání). Shopify umožňuje každému obchodníkovi snadno začít prodávat produkty online a v posledních letech zaznamenalo neuvěřitelný růst – loňský výprodej akcií však dává investorům skvělou příležitost získat akcie se slevou.

Shopify do roku 2021 pravidelně hlásilo růst tržeb o více než 40 %. Když se růst ve druhém čtvrtletí roku 2022 meziročně zpomalil na 16 %, akcie se propadly. Podnik se však s oživením nakupování odráží od pomyslného dna.

Větší rozšíření platebních řešení společnosti Shopify, včetně služby Shop Pay, pomohlo v prvním čtvrtletí zvýšit tržby meziročně o 25 %. Společnost také zaznamenává, že stále více zákazníků přechází z bezplatných zkušebních verzí na placené plány předplatného, což přirozeně zvyšuje růst tržeb společnosti.

Shopify se také začalo více zaměřovat na vyvážení růstu tržeb i čistého zisku – opouští své logistické aktivity, což uvolní více kapitálu na investice do obchodních řešení a zlepšení ziskovosti. Společnost tak vykázala v první čtvrtletí letošního roku kladný volný peněžní tok ve výši 86 milionů dolarů, což představuje 6 % tržeb. Vedení nyní očekává, že volný peněžní tok bude kladný i po zbytek roku.

Rostoucí tržby a volný peněžní tok jsou katalyzátory, které mohou v příštích několika letech posunout akcie výše. Akcie Shopify od počátku roku již vzrostly o více než 80 %, ale na nákup akcií by ještě nemuselo být pozdě. Proč? Celých 85 % hrubého objemu zboží společnosti pochází z trhů v USA. Společnost má velkou příležitost dále pomáhat obchodníkům expandovat po celém světě díky své službě Markets Pro, která na trhu získává stále více na popularitě.

2. Coupang

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Coupang Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Coupang je přední společnost v oblasti e-commerce působící v Jižní Koreji, kterou možná mnoho investorů nezná. Akcie od začátku roku vzrostly o 11 %, ale po loňském poklesu by mohly být na pokraji prudkého oživení.

Coupang v posledních dvou čtvrtletích vykázal více než 20% růst tržeb. Velký úspěch zaznamenala doručovací služba Rocket, která nabízí doručení širokého výběru produktů do druhého dne nebo ještě týž den. Stejně jako u Amazonu se rychlost doručení prokazuje jako klíčová konkurenční výhoda, která společnosti pomáhá dobývat obrovskou příležitost v Jižní Koreji.

Coupang stále ovládá pouze jednociferný podíl na korejském maloobchodním trhu – trh, který by měl v příštích několika letech dosáhnout 550 miliard dolarů. Akcie Coupang se přitom jeví poměrně levně. Na základě poměru ceny k tržbám (P/S) se akcie obchodují za nízký násobek 1,37, což je výrazně méně než P/S poměr společnosti Amazon, který činí 2,45.

Jedním z krátkodobých katalyzátorů, který by mohl upoutat pozornost Wall Street, je zlepšující se volný peněžní tok. Společnost vykázala za poslední čtyři čtvrtletí volný peněžní tok ve výši 451 milionů dolarů, což představuje zlepšení oproti předcházejícímu srovnatelnému období o 1,5 miliardy dolarů.

Společnost vykazuje zlepšující se finanční výsledky a zároveň poskytuje zákazníkům hodnotu prostřednictvím svého programu Wow, v jehož rámci členové získávají dopravu zdarma, zábavu a exkluzivní slevy. Jedná se zjevně o dobře řízený podnik.

Slovo závěrem

Jak Shopify, tak Coupang, představují poměrně zajímavé příležitosti, uvažujete-li o dlouhodobých investicích v oblasti e-commerce – Shopify s velkým potenciálem pro globální expanzi a Coupang s výraznou konkurenční výhodou.

Ačkoli obě akcie již vykazují určité zotavení, zdá se, že je stále ještě čas na jejich nákup, zvláště pro dlouhodobé investory. Nikdo nemůže s jistotou říci, co přinese budoucnost, ale pohled na data a trendy napovídá, že by obě tyto společnosti mohly v příštích letech zaznamenat pozitivní vývoj.

Investování je koneckonců hra na dlouhou trať, takže by investiční horizont několika let neměl být překážkou.

V každém případě je třeba připomenout, že i přesto, že tyto akcie vypadají atraktivně, je důležité provést důkladný výzkum a přistupovat k investování s otevřenou myslí a opatrností. Nikdo nemůže předpovědět budoucnost se 100% přesností, ale kvalitní výzkum a pečlivě plánované rozhodování může pomoci maximalizovat vaše šance na úspěch.

Ve světě investic je nejdůležitější být vždy připraven na nečekané a přizpůsobit svou strategii podle aktuálních okolností.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎