Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 skvělých způsobů, jak si vybudovat pasivní příjem – Jaký je podle vás ten nejlepší?

Publikováno
5 skvělých způsobů, jak si vybudovat pasivní příjem – Jaký je podle vás ten nejlepší?
Zdroj: depositphotos.com

Pasivní příjem představuje pro mnoho investoru důvod, proč se do investování vůbec pouští. Je to pro ně jakýsi svatý grál. Není se čemu divit, vždyť koho by nelákala představa bezpracného a bezstarostného příjmu? Kdo by nechtěl mít více času na rodinu nebo procestovat svět?

Poznámka

Přestože je potřeba pro jeho vybudování hodně obětovat, pasivní příjem je způsobem, jak dosáhnout časové a finanční svobody. Dnes může pasivního příjmu a finanční svobody dosáhnout prakticky každý.

Jak si vybudovat pasivní příjem?

Pokud jste úplně na začátku, měli byste si nejprve sepsat všechny své výdaje a zamyslet se nad tím, kde můžete ušetřit. Volná finanční hotovost je pro vytvoření pasivního příjmu nezbytná. Sestavte si měsíční rozpočet a ten striktně dodržujte.

Ušetřené peníze můžete použít na budování pasivního příjmu.

Pasivní příjem nevznikne jen tak, je potřeba na něm pracovat. Jednou z možností je investování času a peněz. Čas budete investovat do svého vzdělání a získávání informací, protože je důležité nastavit si správně investiční cíl a strategii. Nic nejde hned. Peníze je pak možné investovat jednorázově nebo pravidelně. Vždy bude záležet na tom, jak rychle a jak vysokého pasivního příjmu chcete dosáhnout.

1. Dividendové akcie

Pokud chcete investovat do akcií za účelem budování pasivního příjmu, budou pro vás zajímavé dividendové akcie. Jedná se o akcie společností, které investorovi pravidelně vyplácí odměnu. Dividenda se obvykle pohybuje v řádu několika procent za rok. Investor také těží z růstu ceny akcie.

Vybrat vhodnou společnost však není snadné a rozhodně stojí za to se v této oblasti vzdělávat. Pokud si nejste jisti, jak společnost vybrat, můžete investovat do společností, které se souhrnně nazývají dividendoví aristokraté. Jedná se o firmy, které v posledních alespoň 25 letech zvyšovaly a vyplácely dividendy.

2. ETF fondy

Zdá se vám přímé investování do akcií příliš riskantní? Nechcete si zdlouhavě vybírat konkrétní akciové tituly? Pak by pro vás mohlo být zajímavé investování do ETF fondů. Jde o veřejně obchodovatelné fondy, které v sobě kombinují akcie různých společností, dluhopisy, měny nebo komodity. Tento způsob investování je velmi populární, protože můžete začít i s minimálními částkami a vaše investice je dobře diverzifikovaná.

Přestože ETF fondy mohou vyplácet dividendy, zpravidla se kvůli nim nekupují. Zajímavý je jejich očekávaný dlouhodobý růst a již zmíněná diverzifikace. Jedná se o dlouhodobou investici a klíč k pasivnímu příjmu je pak v jejich postupném prodeji.

3. Dluhopisy

Nákup dluhopisů je považován za konzervativnější způsob investování než jakým jsou akcie. Někteří investoři je zařazují do svého portfolia jako záchrannou brzdu proti propadu akciového trhu. Dluhopisy fungují jako půjčka společnosti nebo státu, kdy půjčíte peníze a je vám vystaven cenný papír.

V čase je vám pravidelně vyplácen úrok a nakonec i jistina. Bohužel dnešní doba dluhopisům příliš nepřeje. Některé dluhopisy neporazí ani inflaci a vybrat dluhopis té správné společnosti není lehký úkol.

Investor musí důkladně zvážit, zda se mu vyplatí budovat si pasivní příjem právě na základě dluhopisů.

4. Nemovitosti

Koupit nemovitost, pronajmout ji a následně pravidelně inkasovat nájemné patří k jedněm z nejstarších možností, jak pasivního příjmu dosáhnout. V České republice je tento přístup poměrně oblíbený, protože investování do nemovitostí je obecně považováno za konzervativní a “jistou” investici. Češi vidí výhodu zejména v tom, že nákupem nemovitosti získává investor fyzickou věc, nejen cenný papír.

Obrovskou výhodou je, že díky nájemnému získáte poměrně vysoký okamžitý pasivní příjem. Nevýhodou jsou vysoké vstupní náklady. Pokud nemáte k dispozici hotovost, můžete využít hypotečního úvěru. Sice se bance zavážete na desítky let dopředu, ale hypotéka funguje v tomto případě jako finanční páka – využijete cizí peníze pro budování vlastního pasivního příjmu a majetku.

Pokud nemáte možnost investovat statisíce korun a ani se nechcete zadlužit, můžete využít tzv. REIT fondů (real estate investment trust). Jedná se o specializované nemovitostní fondy, které se zabývají velkými developerskými projekty. Pasivní příjem zde funguje podobně jako u dividendových akcií.

5. P2P půjčky

p2p pujckyPřestože půjčování peněz má v lidské společnosti také velmi dlouhou tradici, bylo do nedávna výsadou bank. Díky moderním technologiím se do tohoto typu investic mohou zapojit i běžní investoři.

Vše funguje velmi jednoduše – skrze P2P půjčky půjčíte své volné finanční prostředky jiným lidem nebo společnostem a dlužník vám bude pravidelně splácet jistinu a úrok. Výhodou je, že můžete začít i s malými částkami v řádu sta korun.

Závěr

Možná se ptáte, zda stojí za to vkládat do budování pasivního příjmu čas a energii. Ano, rozhodně stojí. Vždyť si díky němu můžete zajistit finanční svobodu. Pokud z nějakého důvodu přijdete o svůj hlavní příjem, díky pasivnímu příjmu celou situaci lépe zvládnete.

A hlavně vaše peníze budou pracovat pro vás a vy se budete moci věnovat věcem, které máte rádi. Přestože i u pasivního příjmu platí, že „bez práce nejsou koláče“, tak ta námaha se určitě vyplatí.

Jaký je podle vás nejlepší způsob, jak si vybudovat pasivní příjem? 

Líbil se vám tento článek?
30
8

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎