Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Internetové (elektronické) peněženky - Jak si vybrat tu správnou? Aktuální recenze pro rok 2024

Chcete si usnadnit placení a začít využívat internetovou peněženku? Láká vás možnost platit pomocí virtuálních platebních karet, investovat na jedno kliknutí a levně směnit zahraniční měny?

Zkuste elektronické peněženky! Moderní nástroj, který vám poslouží jak na cestách, tak v každodenním životě.

Internetové peněženky včetně odkazů na jednotlivé recenze naleznete v našem aktuálním srovnání pro rok 2024.

Proč Finex recenzím můžete věřit

Společně s našim zkušeným redakčním týmem jsme již ozkoušeli a analyzovali desítky peněženek a porovnali stovky parametrů. Klademe maximální důraz na to přinášet vám nezaujaté informace a hodnocení. K tvorbě recenzí používáme metodologie založené na datech a multikriteriálním ratingu, takže jsou všechny měřeny stejně.

Matěj Bajer
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno

Srovnání internetových peněženek

Společnost V češtině Počet klientů Možnost investovat Otevření a vedení účtu Hodnocení
Logo Revolut
Možnost investovat, Otevření a vedení účtu: Zdarma
Logo Revolut
45 mil. Zdarma
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 84 %

Recenze

Promo akce
Registrujte se přes odkaz v této recenzi a získejte Premium plán na 3 měs. zdarma! Více info v recenzi.
Zkontrolujte platné obchodní podmínky
Logo Wise
Otevření a vedení účtu: Zdarma
Logo Wise
16 mil. Zdarma
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 74 %

Recenze

Logo Skrill
Možnost investovat, Otevření a vedení účtu: Zdarma
Logo Skrill
40 mil. Zdarma
Hvězdička hodnocení (bronzová) 65 %

Recenze

Logo Neteller
Otevření a vedení účtu: Zdarma / 5 USD
Logo Neteller
23 mil. Zdarma / 5 USD
Hvězdička hodnocení (bronzová) 64 %

Recenze

Logo PayPal
Otevření a vedení účtu: Zdarma
Logo PayPal
431 mil. Zdarma
Hvězdička hodnocení (bronzová) 64 %

Recenze

Filtry
Řazení
Společnost
V češtině
Počet klientů
Možnost investovat
Otevření a vedení účtu
Hodnocení

Lidé se stále více přesouvají k bezhotovostním platbám, což zvyšuje oblibu internetových peněženek, známých také jako digitální nebo online peněženky.

Hlavní funkcí internetových peněženek je platba za služby na internetu, levné posílání peněz přátelům či rodině a jejich využívání jako platebních karet.

Jaké další vlastnosti elektronické peněženky mají? Vyplatí se je používat? Čtěte dále.

Internetové peněženky stručně

  • Internetové peněženky usnadňují online platby, posílání peněz přátelům nebo rodině.
  • Jedná se o virtuální verze tradičních peněženek, spravované prostřednictvím mobilních aplikací nebo webových prohlížečů.
  • Nabízejí rychlé, bezpečné a často i cenově výhodné online platby. Lze je využít také jako platební karty.

Obsah článku

Co jsou a jak fungují internetové peněženky?

Digitální elektronická peněženka je ve své podstatě virtuální verzí tradiční peněženky. Ovládáte ji prostřednictvím mobilní aplikace nebo webového prohlížeče.

Elektronická peněženka je služba, která zajišťuje rychlé, bezpečné a ideálně i levné platby přes internet.

Některé peněženky umožňují platby v kamenných obchodech pomocí chytrých telefonů, hodinek a dalších zařízení. Součástí je také aplikace, která propojuje peněženku s platební kartou uživatele, což umožňuje snadné platby.

Do své online peněženky si můžete peníze dobíjet podle potřeby, většinou ze svého běžného účtu. Pokud peněženka podporuje propojení s platební kartou, nemusíte dobíjení často řešit.

Dobíjení a platby můžete také provádět pomocí karet nahraných v aplikacích jako Google Pay nebo Apple Pay, nebo prostřednictvím bankovního převodu.

Funkce digitálních peněženek zahrnují:

  • Platby přes internet a v kamenných obchodech.
  • Platby pomocí mobilních telefonů a dalších chytrých zařízení.
  • Zakládání účtů v různých měnách.
  • Využívání virtuálních karet k platbám.
  • Nahrávání různých platebních a jiných karet do peněženky.
  • Investice do kryptoměn,
  • Ivestice do akcií, zlata, stříbra a dalších komodit.
  • Usnadnění cestování díky výhodnějším směnným kurzům a možnostem zabezpečení platební karty.

Na rozdíl od většiny bankovních účtů si můžete internetovou peněženku pořídit zdarma, bez vstupních poplatků.

Jejich oblíbenost je dána především rychlostí transakcí; běžné bankovní transakce mohou trvat i několik dní, zatímco internetové peněženky umožňují okamžité platby kdekoliv na světě.

Info

Založení a vedení peněženky je obvykle zdarma, ale mohou se objevit poplatky za prémiové funkce, některé transakce nebo doručení karty.

Jak vybrat internetovou peněženku a na co si dát pozor?

Jednotlivé e-peněženky se obvykle liší funkcemi. Abyste vybrali tu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám, zvažte následující otázky:

1. K čemu peněženku potřebujete?

Stačí vám pouze bezpečně a pohodlně platit a nic navíc nepotřebujete? Nebo chcete více výhod a zkusit přes peněženku také investovat, využívat účty v jiné měně apod.? Všechno je možné, ale žádná e-peněženka neumí úplně všechno.

2. Jakým zařízením potřebujete platit?

Nejčastěji lidé platí chytrým telefonem, ale čím dál oblíbenější jsou i platby chytrými hodinkami a jiným zařízením. Platit můžete klidně pouze přes počítač.

Pozor na to, že některé typy peněženek je možné spárovat jen se zařízením Apple (Apple Pay) nebo naopak zařízením Android (Google Pay).

3. Svěřte své finance důvěryhodné společnosti

Jelikož používáním elektronické peněženky svěřujete jiné firmě své finance, měli byste mít naprostou jistotu, že jde o důvěryhodnou společnost. Zjistěte si něco o historii vybraného poskytovatele, projděte recenze na internetu, včetně zkušeností ostatních uživatelů.

4. Investice, výhody a bonusy

Pokud chcete investovat nebo spořit, vybírejte peněženku, která tyto možnosti nabízí. Oblíbené jsou v tomto ohledu zejména kryptoměny, ale zkusit můžete třeba i akcie. Některé peněženky nabízejí také různé výhody jako cashback, VIP programy atd.

Růst investice

5. Poplatky a limity

Každý obchodník musí z něčeho fungovat a elektronické peněženky žijí z poplatků. Ty naštěstí nejsou nikterak vysoké, a ani je neplatíte za každou transakci.

Právě proto vybírejte i podle toho, jaké transakce budete převážně dělat a jaké konkrétní poplatky zaplatíte. U bezplatných tarifů obvykle počítejte s nějakými transakčními limity.

6. Rozšíření

Jak moc je peněženka známá? Jaké podporuje měny? Je podporovaná v dostatečném množství zemí? Dostanete k dispozici také fyzickou platební kartu? Nabízí peněženka nějaké další nástroje (plánování rozpočtu atp.)? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou při výběru.

Ujistěte se, že vaše zařízení umožňuje bezdrátové platby. Je nutná podpora technologie NFC. Při placení nemusíte mít připojení k internetu. Stačí zapnutý telefon.

Je elektronická peněženka bezpečná?

Mnoho lidí se internetové peněžence vyhýbá z toho důvodu, že se obávají o zabezpečení svých financí. Často si myslí, že jsou méně chráněné než při platbách klasickou bankovní kartou. Opak je ale pravdou.

Při platbě běžnou kartou v obchodě vidí prodavač číslo vaší karty a získává přímé napojení na váš účet. U e-peněženky je to naopak. Ta vytváří jakýsi mezistupeň mezi vaším bankovním účtem a obchodem. Obchodník vidí jen vaše anonymní údaje a nic víc.

Velkou výhodou elektronických peněženek je také možné okamžité zablokování/odblokování platební karty. Tuto funkci můžete zdarma využívat jak často uznáte za vhodné. Hodí se to například v případě výběru hotovosti z bankomatu v zahraniční.

Založení elektronické peněženky

Založení je rychlé a jednoduché. Účet můžete mít bez problémů založený do 10 minut. Obvykle stačí online registrace a zaslání libovolné částky. Někdy může být potřeba stáhnout si aplikaci do chytrého telefonu.

Peněžní převod slouží k tomu, aby si poskytovatel peněženky ověřil vaši totožnost. V některých případech je nutná i kopie občanského průkazu, popřípadě jiného platného dokladu. Jedná se o běžný postup proti praní špinavých peněz.

Jaké jsou výhody internetových peněženek?

Dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a to k jejich výhodám. Jedním z plusů, který přitahuje většinu uživatelů, je lepší ochrana osobních údajů, ale také větší bezpečnost při provádění transakcí.

U některých peněženek totiž nepotřebujete znát číslo bankovního účtu, danou částku můžete jednoduše poslat “na e-mail” příjemce.

Nějaké peněženky (jako např. Neteller) bohužel nepodporují naši měnu, a tak se vložená částka přepočítá buď na Eura nebo USD. Tím se, ale dostáváme k další výhodě, kdy je možné mít v peněžence uložené peníze v různých měnách a volně je převádět.

Internetové peněženky jsou navíc podporovány velkým množstvím e-shopů a aukčních síní (např. PayPal u eBay).

Důležitou výhodou je pohodlí spotřebitele a jednodušší proces nákupu, častější využití platebních a slevových karet nebo možnost zablokovat či obnovit peněženku na libovolném zařízení.

Máte možnost ukládat nejen finanční prostředky, ale i dokumenty, jako jsou občanské průkazy, recepty, certifikáty, účtenky, doklady nebo řidičské průkazy. V podstatě jakýkoliv dokument, který můžete převést do digitální podoby, teď máte možnost nosit ve své kapse.

Regulované a neregulované peněženky

Internetové peněženky je možné rozdělit na regulované a neregulované.

Regulované peněženky

Regulované peněženky jsou na rozdíl od druhého typu podmíněny podmínkám centrálních bank daných zemí. Jsou tedy otevřené pro nahlédnutí státními finančními orgány, které tak kontrolují podezřelé transakce.

U takových peněženek můžete mít stejnou jistotu jako u bankovního účtu. Naopak si při jejich využívání připlatíte za poplatky u transakcí. Příkladem těchto peněženek je například Revolut nebo Skrill.

Neregulované peněženky

Neregulované peněženky nepodléhají žádným státním orgánům, takže vy ani poskytovatel služby nemůžete být nějak kontrolováni. Výhodu u nich jsou menší poplatky, avšak za cenu velké nejistoty.

Tento typ peněženek, jak už bylo řečeno, není nějak kontrolován. Proto není zcela vyloučené, jestli se jedno ráno probudíte a zjistíte, že služba již nefunguje a vaše peníze už nikdy neuvidíte. Příkladem těchto peněženek je například ADVanced Cash.

Nevýhody e-peněženek

I když nedochází k přenosu čísla vaší karty, informace o nákupu lze sdílet s jinými společnostmi. Vaše soukromí není zcela chráněno.

V mnoha zemích také není zatím zcela jasné, jak zákonem pojmout elektronické peněžní prostředky a někde je dokonce oficiální zákaz používání digitálních peněz.

V neposlední řadě byste si nikdy neměli zapomenout mobilní zařízení a hlídat, aby se vám nevybilo, pokud nemáte s sebou fyzickou kartu či hotové peníze. Internet už dnes k platbám naštěstí není nutný.

Nevýhodou může být i to, že některé peněženky nejsou v češtině a jak je zmíněno výše, například Neteller nepodporuje ani českou měnu. Vložená částka se přepočítá buď na Eura nebo USD.

investova-sporeni-zhodnoceni-penize-trhy-ekonomie-ekonomika-akcie-graf-kalkulacka

Kryptoměny a internetové peněženky

Jako třešničku na dortu některé internetové peněženky nabízí možnost obchodování s akciemi, komoditami nebo investice do kryptoměn. Jednou z nich je i Revolut, kde můžete okamžitě investovat do zlata a stříbra už od 1 USD.

V případě kryptoměn máte možnost je nakupovat, držet i prodávat. Kryptoměny podporuje i Skrill a Neteller. Naopak oblíbený PayPal prozatím obchodování s kryptoměnami neumožňuje.

Pro ty, kdo chtějí držet kryptoměny jen kratší dobu, je toto vhodná varianta. Pro dlouhodobější držení jsou vhodnější kryptoměnové peněženky, zejména ty hardwarové, které nabízí lepší zabezpečení.

Nevýhodou však často bývá to, že kryptoměny do peněženek nelze posílat ani je z nich vybírat. Kryptoměny u internetových peněženek často fungují na uzavřeném ekosystému funkčním pouze v síti dané peněženky.

Závěr

Budoucnost digitálních peněz a minimální hotovosti v ruce se zdá být jasná. Čím dál více lidí využívá elektronické platby a internetové peněženky jsou jen další logickou cestou.

Díky neustálým inovacím a posunu vpřed postupně nahrazují hotovost a ulehčují svým uživatelům platby, investice a další finanční a jiné operace.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Internetové (elektronické) peněženky - Jak si vybrat tu správnou? Aktuální recenze pro rok 2024

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.