Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ray Dalio nevěří evropským akciím

Publikováno
Ray Dalio nevěří evropským akciím
Zdroj: depositphotos.com

Investor Ray Dalio znovu rozvířil investiční vody. Jeho fond evropské akcie zašortoval za 6,7 miliard dolarů. Jinak řečeno Ray Dalio očekává pokles cen evropských akcií. Fond Bridgewater odmítl podat přesné vysvětlení. Jaké důvody vedly Dalia k sázce na tento pokles?

Samozřejmě do hlavy Raye Dalia nevidíme, ale na základě znalosti jeho principů a posledních prohlášení se hned několik vysvětlení nabízí. Dalio vnímá situaci na trzích přes makroekonomii.

Jelikož velmi jasně kritizuje Fed za to, že nezvedal svoje sazby dostatečně rychle a že se pletl s výhledem a povahou inflace a že není možné, aby se zvýšení sazeb dalo vyřešit měkkým přistáním. Naopak Dalio věští tvrdé přistání v USA. To přistání bude tak tvrdé, že Fed bude nucený změnit svoji měnovou politiku.

Avšak když porovnáme snažení Fedu a ECB, tak je všem jasné, že Fed, který už zvedl sazby třikrát, je v mnohem lepším postavení než ECB, která ještě sazby nezvedla ani jednou. Navíc při každém možném zvednutí sazeb se ECB bude muset obávat, jak zareagují italské a řecké dluhopisy, jejichž úrok dnes je již dvojnásobný než u německých dluhopisů. Sice ECB chce zabránit jednotlivým spekulacím na národní dluhopisy v eurozóně, ale způsob, jakým to chce udělat, tedy cíleným nákupem dluhopisů ohrožených zemí, bude přímo podporovat inflaci. ECB tak sebe samu žene do slepé uličky. Euro a dluhopisy evropských zemí používajících euro zažijí horké chvilky a s ním i celý bankovní sektor.

Sázka proti Evropě

Daliova sázka na pokles čítá přes 21 evropských zavedených firem. Z dostupných zdrojů se mluví především o osmi společnostech, na jejichž pokles Dalio dal nejvíc peněz. Těchto osm společností lze rozdělit na dvě skupiny: bankovní sektor a tři defenzivní evropské hodnoty. Jelikož prvním důvodem, proč Dalio sází na pokles Evropy, jsou problémy s eurem, tak nás nemůže překvapit, že si vybral právě bankovní sektor. Navíc s výjimkou německého pojišťovacího giganta Allianz se jedná o banky v zemích, kde se dá očekávat největší dopad příští eurokrize. Tedy jedná se o banky v Itálii, Španělsku a ve Francii.

Banka Intensa Sanpaolo

V Itálii se jedná o banku Intensa Sanpaolo. Italský bankovní sektor není v dobré kondici. Ceny akcie Intensy Sanpaolo od začátku roku ztratily přes 20 %. Z pohledu technické analýzy nic nenasvědčuje k brzkému obratu. Stejně tak z hlediska fundamentů banka za první čtvrtletí zaznamenala pokles čistého zisku o 32 %. To jí však nezabránilo v květnu 2022 vyplatit tučnou dividendu 0,078 eura na akcii, což představuje roční dividendový výnos přes 12 %. Italské vedení banky tak jasně naznačuje, že radši rozdá peníze na dividendách pro své akcionáře, než aby se připravovala na horší časy, které jsou za dveřmi.

Proti druhé největší evropské bance

Obdobný přístup můžeme najít i ve dvou španělských bankách, které si Dalio vybral: Connecticut Banco Santander a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria.

Překvapením byla sázka na francouzskou banku BNP Paribas. BNP je druhou největší evropskou bankou po HSBC, co se tržní kapitalizace týče. Navíc BNP se považuje za banku řízenou konzervativním způsobem, tudíž považovanou za jednu z nejsolidnějších a s největším dohledem. BNP navíc dosáhla velmi dobrých výsledků za první čtvrtletí 2022.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BNP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jako jedno z možných rizik pro BNP se často uvádí velká exponovanost této banky v Turecku. Vzhledem k tomu, že Turecko sužuje 70% inflace, je pravděpodobné, že francouzská banka bude muset učinit několik odpisů. Ale prozatím se ještě nenaplňují obavy z ekonomického krachu Turecka, který by byl pro BNP jistě problematický. Z našeho pohledu sázka na pokles BNP je nejvíc riskantní. Ale pokud se Dalio neplete, tak potíže BNP by znamenaly, že celý evropský bankovní sektor by byl v problémech. A pokud jsou banky v problémech, znamená to nemoc celého ekonomického systému.

Pojišťovna Allianz v hledáčku známého investora

Sázka na pokles Allianz je stejně závažná jako na BNP. Allianz patří k lídrům v sektoru. Díky inflaci a rostoucím cenám nemovitostí, ojetin a nových aut si pojišťovací sektor nemusí dělat starosti. Cena pojistek poroste úměrně s cenou pojištěných objektů. Problém u Allianz tak, jak u mnohých jiných pojišťoven, jsou různé druhy fondů. Tyto fondy jsou naplněny evropskými dluhopisy s nízkou anebo nulovou sazbou, takže jejich výnosy nemohou pokrýt současnou inflaci. Hrozí tu risk, že velká část lidí se rozhodne penzijní fondy rušit, protože si uvědomí, že při nízké výkonnosti těchto fondů a zároveň vysoké inflaci se jejich spoření na důchod stane naprosto nevýhodné.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Allianz Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I kdyby nedošlo ke zběsilému vybíraní těchto fondů, tak státní evropské dluhopisy se zápornou sazbou jsou dnes prakticky neprodejné. Pokud ECB opravdu zvedne sazby, tak tyto fondy budou mít dvě možnosti. Buď doufat, že nebudou muset tyto dluhopisy prodávat hned, a budou čekat, až vyprší jejich splatnost. Anebo se je rozhodnou prodat a nakoupit nové s větším výnosem. Krach na dluhopisech dnes je již smutnou realitou. Právě tento krach postihne především pojišťovny.

Sektor polovodičů

Následuje druhá skupina tří akcií, na jejichž pokles Dalio vsadil největší finanční prostředky. Největší sázkou na pokles je společnost zabývající se výrobou polovodičových součástek ASML Holding. Akciím společnosti ASML se nedaří. Od začátku roku ztratily skoro přes 40 % své ceny. Přitom celý sektor polovodičů byl v kurzu po celý rok 2021. Díky přerušení dodávek z Číny a Taj-wanu rostly akcie evropského výrobce. S firmou ASML se právě počítalo, že kdyby došlo k dalším výpadkům výroby v Asii, tak by společnost mohla pracovat na svém rozšíření, aby aspoň částečně nahradila výpadky.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ASML Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

ASML mělo strategický potenciál, aby dokázalo profitovat z konce globalizace. Ten se však nekoná. Zde můžeme vidět, že Dalio i nadále věří Číně a zbytku Asie. Růst ASML v posledních letech byl právě živen spekulací, že Čína vojensky obsadí Taj-wan. Kdyby k tomu došlo, firma ASML by získala na strategické výjimečnosti.

Čeká nás pokles ropy?

Druhá velká sázka v hodnotě 705 milionů dolarů mířila na známou francouzskou firmu Total. I zde vidíme, že Dalio sází proti velmi solidní firmě, která pokud se dostane do problémů, bude to znamenat, že celá evropská ekonomika bude mít těžké problémy. Navíc pro akcie Totalu je typické, že je nakupují dobří otcové od rodin v naději na to, že tyto akcie uchovají hodnotu pro příští generaci. Sázka proti Totalu však přidává ještě jeden důležitý díl do skládačky toho, jak Dalio vnímá ekonomickou budoucnost.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TTE Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

S příchodem recese totiž automaticky poklesne poptávka po surovinách, a to zejména ropě. Tento fenomén již zažíváme v současnosti. Cena ropy klesá, protože investoři si myslí, že v blízké budoucnosti klesne poptávka. Pohyb ropy dolů právě v tomto čase, kdy roste obecně poptávka po ropě z důvodu letních prázdnin, naznačuje, že scénář hospodářské recese je víc než pravděpodobný.

Defenzivní titul Sanofi

Poslední velkou sázkou v hodnotě 646 milionů dolarů je proti francouzskému gigantovi v oblasti farmaceutického průmyslu Sanofi. I zde je sázka hodně překvapivá, protože Sanofi je typická defenzivní akcie, kterou nyní investoři vyhledávají v těžkých časech.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Sanofi Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V případě korekce by akcie Sanofi měla růst, avšak pokud přijde panika na trhu, tak i Sanofi klesne. Když Dalio zahrnul Sanofi mezi akcie, které mají klesnout, tak z toho vyplývá, že neočekává lehký pokles trhů anebo korekci, ale opravdu půjde o burzovní krach.

Je opravdu čas sázet proti Evropě?

Ray Dalio ukázal, že i nadále zůstává velmi dravý investor, který si nechce nechat ujít jakoukoliv příležitost k realizování zisku. Někteří investoři poukázali na to, že jeho sázka na pokles evropských akcií oslabuje Evropu. Právě Evropa nese ekonomicky velmi těžce ukrajinsko-ruský konflikt. Tím, že se oslabí akcie předních evropských společností, tak se situace v Evropě jistě nezlepší. Navíc Dalio je pro mnohé investory model, a tak se můžeme dočkat, že finální částka vsazená proti Evropě bude mnohem větší.

Dalio investoval 6,7 miliard dolarů. Jeho fond Bridgewater má majetek přes 150 miliard dolarů, tak se nejedená pro něj zas tak o velkou částku anebo tak důležitou sázku, že by ohrozila existenci fondu. I zde si můžeme vzít ponaučení od Dalia. Dalio velmi riskuje a jeho sázka je odvážná, avšak vložená částka se jeví z hlediska peněz celého fondu jako přiměřená. Riskovat na burze se musí, takže jsme připraveni i na možnost, že o danou částku přijde.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎