Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Ray Dalio nevěří evropským akciím

Ray Dalio nevěří evropským akciím

Ray Dalio nevěří evropským akciím
Zdroj: depositphotos.com

Investor Ray Dalio znovu rozvířil investiční vody. Jeho fond evropské akcie zašortoval za 6,7 miliard dolarů. Jinak řečeno Ray Dalio očekává pokles cen evropských akcií. Fond Bridgewater odmítl podat přesné vysvětlení. Jaké důvody vedly Dalia k sázce na tento pokles?

Samozřejmě do hlavy Raye Dalia nevidíme, ale na základě znalosti jeho principů a posledních prohlášení se hned několik vysvětlení nabízí. Dalio vnímá situaci na trzích přes makroekonomii.

Jelikož velmi jasně kritizuje Fed za to, že nezvedal svoje sazby dostatečně rychle a že se pletl s výhledem a povahou inflace a že není možné, aby se zvýšení sazeb dalo vyřešit měkkým přistáním. Naopak Dalio věští tvrdé přistání v USA. To přistání bude tak tvrdé, že Fed bude nucený změnit svoji měnovou politiku.

Avšak když porovnáme snažení Fedu a ECB, tak je všem jasné, že Fed, který už zvedl sazby třikrát, je v mnohem lepším postavení než ECB, která ještě sazby nezvedla ani jednou. Navíc při každém možném zvednutí sazeb se ECB bude muset obávat, jak zareagují italské a řecké dluhopisy, jejichž úrok dnes je již dvojnásobný než u německých dluhopisů. Sice ECB chce zabránit jednotlivým spekulacím na národní dluhopisy v eurozóně, ale způsob, jakým to chce udělat, tedy cíleným nákupem dluhopisů ohrožených zemí, bude přímo podporovat inflaci. ECB tak sebe samu žene do slepé uličky. Euro a dluhopisy evropských zemí používajících euro zažijí horké chvilky a s ním i celý bankovní sektor.

Sázka proti Evropě

Daliova sázka na pokles čítá přes 21 evropských zavedených firem. Z dostupných zdrojů se mluví především o osmi společnostech, na jejichž pokles Dalio dal nejvíc peněz. Těchto osm společností lze rozdělit na dvě skupiny: bankovní sektor a tři defenzivní evropské hodnoty. Jelikož prvním důvodem, proč Dalio sází na pokles Evropy, jsou problémy s eurem, tak nás nemůže překvapit, že si vybral právě bankovní sektor. Navíc s výjimkou německého pojišťovacího giganta Allianz se jedná o banky v zemích, kde se dá očekávat největší dopad příští eurokrize. Tedy jedná se o banky v Itálii, Španělsku a ve Francii.

Banka Intensa Sanpaolo

V Itálii se jedná o banku Intensa Sanpaolo. Italský bankovní sektor není v dobré kondici. Ceny akcie Intensy Sanpaolo od začátku roku ztratily přes 20 %. Z pohledu technické analýzy nic nenasvědčuje k brzkému obratu. Stejně tak z hlediska fundamentů banka za první čtvrtletí zaznamenala pokles čistého zisku o 32 %. To jí však nezabránilo v květnu 2022 vyplatit tučnou dividendu 0,078 eura na akcii, což představuje roční dividendový výnos přes 12 %. Italské vedení banky tak jasně naznačuje, že radši rozdá peníze na dividendách pro své akcionáře, než aby se připravovala na horší časy, které jsou za dveřmi.

Proti druhé největší evropské bance

Obdobný přístup můžeme najít i ve dvou španělských bankách, které si Dalio vybral: Connecticut Banco Santander a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria.

Vývoj ceny akcií Banco Santander
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Překvapením byla sázka na francouzskou banku BNP Paribas. BNP je druhou největší evropskou bankou po HSBC, co se tržní kapitalizace týče. Navíc BNP se považuje za banku řízenou konzervativním způsobem, tudíž považovanou za jednu z nejsolidnějších a s největším dohledem. BNP navíc dosáhla velmi dobrých výsledků za první čtvrtletí 2022.

Vývoj ceny akcií BNP
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jako jedno z možných rizik pro BNP se často uvádí velká exponovanost této banky v Turecku. Vzhledem k tomu, že Turecko sužuje 70% inflace, je pravděpodobné, že francouzská banka bude muset učinit několik odpisů. Ale prozatím se ještě nenaplňují obavy z ekonomického krachu Turecka, který by byl pro BNP jistě problematický. Z našeho pohledu sázka na pokles BNP je nejvíc riskantní. Ale pokud se Dalio neplete, tak potíže BNP by znamenaly, že celý evropský bankovní sektor by byl v problémech. A pokud jsou banky v problémech, znamená to nemoc celého ekonomického systému.

Pojišťovna Allianz v hledáčku známého investora

Sázka na pokles Allianz je stejně závažná jako na BNP. Allianz patří k lídrům v sektoru. Díky inflaci a rostoucím cenám nemovitostí, ojetin a nových aut si pojišťovací sektor nemusí dělat starosti. Cena pojistek poroste úměrně s cenou pojištěných objektů. Problém u Allianz tak, jak u mnohých jiných pojišťoven, jsou různé druhy fondů. Tyto fondy jsou naplněny evropskými dluhopisy s nízkou anebo nulovou sazbou, takže jejich výnosy nemohou pokrýt současnou inflaci. Hrozí tu risk, že velká část lidí se rozhodne penzijní fondy rušit, protože si uvědomí, že při nízké výkonnosti těchto fondů a zároveň vysoké inflaci se jejich spoření na důchod stane naprosto nevýhodné.

Vývoj ceny akcií Allianz
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

I kdyby nedošlo ke zběsilému vybíraní těchto fondů, tak státní evropské dluhopisy se zápornou sazbou jsou dnes prakticky neprodejné. Pokud ECB opravdu zvedne sazby, tak tyto fondy budou mít dvě možnosti. Buď doufat, že nebudou muset tyto dluhopisy prodávat hned, a budou čekat, až vyprší jejich splatnost. Anebo se je rozhodnou prodat a nakoupit nové s větším výnosem. Krach na dluhopisech dnes je již smutnou realitou. Právě tento krach postihne především pojišťovny.

Sektor polovodičů

Následuje druhá skupina tří akcií, na jejichž pokles Dalio vsadil největší finanční prostředky. Největší sázkou na pokles je společnost zabývající se výrobou polovodičových součástek ASML Holding. Akciím společnosti ASML se nedaří. Od začátku roku ztratily skoro přes 40 % své ceny. Přitom celý sektor polovodičů byl v kurzu po celý rok 2021. Díky přerušení dodávek z Číny a Taj-wanu rostly akcie evropského výrobce. S firmou ASML se právě počítalo, že kdyby došlo k dalším výpadkům výroby v Asii, tak by společnost mohla pracovat na svém rozšíření, aby aspoň částečně nahradila výpadky.

Vývoj akcií ASML
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

ASML mělo strategický potenciál, aby dokázalo profitovat z konce globalizace. Ten se však nekoná. Zde můžeme vidět, že Dalio i nadále věří Číně a zbytku Asie. Růst ASML v posledních letech byl právě živen spekulací, že Čína vojensky obsadí Taj-wan. Kdyby k tomu došlo, firma ASML by získala na strategické výjimečnosti.

Čeká nás pokles ropy?

Druhá velká sázka v hodnotě 705 milionů dolarů mířila na známou francouzskou firmu Total. I zde vidíme, že Dalio sází proti velmi solidní firmě, která pokud se dostane do problémů, bude to znamenat, že celá evropská ekonomika bude mít těžké problémy. Navíc pro akcie Totalu je typické, že je nakupují dobří otcové od rodin v naději na to, že tyto akcie uchovají hodnotu pro příští generaci. Sázka proti Totalu však přidává ještě jeden důležitý díl do skládačky toho, jak Dalio vnímá ekonomickou budoucnost.

Vývoj ceny akcií TotalEnergies
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

S příchodem recese totiž automaticky poklesne poptávka po surovinách, a to zejména ropě. Tento fenomén již zažíváme v současnosti. Cena ropy klesá, protože investoři si myslí, že v blízké budoucnosti klesne poptávka. Pohyb ropy dolů právě v tomto čase, kdy roste obecně poptávka po ropě z důvodu letních prázdnin, naznačuje, že scénář hospodářské recese je víc než pravděpodobný.

Defenzivní titul Sanofi

Poslední velkou sázkou v hodnotě 646 milionů dolarů je proti francouzskému gigantovi v oblasti farmaceutického průmyslu Sanofi. I zde je sázka hodně překvapivá, protože Sanofi je typická defenzivní akcie, kterou nyní investoři vyhledávají v těžkých časech.

Vývoj ceny akcií Sanofi
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V případě korekce by akcie Sanofi měla růst, avšak pokud přijde panika na trhu, tak i Sanofi klesne. Když Dalio zahrnul Sanofi mezi akcie, které mají klesnout, tak z toho vyplývá, že neočekává lehký pokles trhů anebo korekci, ale opravdu půjde o burzovní krach.

Je opravdu čas sázet proti Evropě?

Ray Dalio ukázal, že i nadále zůstává velmi dravý investor, který si nechce nechat ujít jakoukoliv příležitost k realizování zisku. Někteří investoři poukázali na to, že jeho sázka na pokles evropských akcií oslabuje Evropu. Právě Evropa nese ekonomicky velmi těžce ukrajinsko-ruský konflikt. Tím, že se oslabí akcie předních evropských společností, tak se situace v Evropě jistě nezlepší. Navíc Dalio je pro mnohé investory model, a tak se můžeme dočkat, že finální částka vsazená proti Evropě bude mnohem větší.

Dalio investoval 6,7 miliard dolarů. Jeho fond Bridgewater má majetek přes 150 miliard dolarů, tak se nejedená pro něj zas tak o velkou částku anebo tak důležitou sázku, že by ohrozila existenci fondu. I zde si můžeme vzít ponaučení od Dalia. Dalio velmi riskuje a jeho sázka je odvážná, avšak vložená částka se jeví z hlediska peněz celého fondu jako přiměřená. Riskovat na burze se musí, takže jsme připraveni i na možnost, že o danou částku přijde.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo