Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč by akcie Coca-Coly mohly být investičním hitem roku 2024?

Coca-Cola ohlásila zajímavé finanční výsledky za rok 2023 a s novou strategií se zdá být připravena na ještě lepší rok 2024. Zjistěte, proč by investoři měli tento nápojový gigant pečlivě sledovat.

Publikováno
Proč by akcie Coca-Coly mohly být investičním hitem roku 2024?
Zdroj: depositphotos.com

Coca-Cola představila zcela nový výhled a investory by to mělo potěšit. Nápojový gigant nedávno uzavřel fiskální rok 2023 a sdělil svým akcionářům, co mohou očekávat v roce 2024.

Aktualizace byla plná dobrých zpráv o růstu a ziskovosti. Pojďme se na ně podívat blíže.

Vývoj ceny akcií Coca-Cola za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Více než povzbudivé trendy v prodeji

Společnost oznámila 12% organický nárůst tržeb za 4. čtvrtletí a za celý rok 2023. To je mnohem lepší výsledek, než jakého se investoři dočkali u konkurenční společnosti PepsiCo. Hlavní konkurent Coca-Coly v oblasti nápojů a pochutin vykázal za celý rok 2023 10% růst tržeb v celém svém portfoliu a jenom 7% nárůst v divizi nápojů.

Podíváme-li se pak na růst tržeb Coca-Coly blíže, zjistíme další potěšující zprávu. Objem prodejů se zvýšil o 2 %, přestože ceny rostly téměř 10% tempem. Pepsi se nepodařilo dosáhnout stejné úrovně cenové síly – co do objemu její prodeje v uplynulém roce klesly o 5 %.

Pro budoucí růst je skvělou zprávou, že Coca-Cola dokázala dosáhnout rovnováhy mezi růstem cen a objemu prodeje.

Nový výhled může investory naplnit optimismem

Tato dynamika přímo nahrává lepšímu výhledu Coca-Coly na příští rok. Pepsi na začátku února varovala investory, aby v následujících čtvrtletích očekávali pomalejší růst kvůli slabší poptávce a zpomalující inflaci.

Naproti tomu Coca-Cola je optimistická. “Jsme přesvědčeni, že naše strategie bude i nadále vytvářet hodnotu pro naše akcionáře v roce 2024 i v dlouhodobém horizontu,” uvedl generální ředitel James Quincey v tiskové zprávě.

Vedení společnosti za těmito pozitivními komentáři uvedlo několik tvrdých čísel. Coca-Cola předpokládá pro rok 2024 organický růst tržeb v rozmezí 6 až 7 % (ve srovnání se 4 % u Pepsi).

A víme moc dobře, že akciové společnosti jen velmi nerady své výhledy nedodržují a spíše je podhodnocují, než aby tomu bylo naopak.

Společnost rovněž očekává, že růst zisku bude předstihovat růst tržeb, což pravděpodobně zvýší ziskovou marži Coca-Coly ze současné působivé úrovně 23 % až na nějakých 30 %.

Za akcie Coca-Cola platíte prémii, která se může vyplatit

Jak se dalo očekávat, od investorů se požaduje, aby za tuto finanční a provozní sílu zaplatili prémii.

Coca-Cola patřila v loňském roce k nejhůře hodnoceným akciím v rámci indexu Dow Jones, ale její akcie mají stále vysoké ocenění.

Za lídra v oboru zaplatíte 5,7násobek tržeb ve srovnání s poměrem ceny k tržbám (P/S) společnosti PepsiCo ve výši 2,5. Rozdíl v ocenění není tak výrazný, pokud jde o zisky, ale Coca-Cola je stále dražší z obou akcií.

I přesto by investoři mohli zvážit zaplacení prémie. Zisková marže Coca-Coly je již nyní více než dvakrát vyšší než u společnosti PepsiCo (23,42 % oproti 9,92 %), společnost také rychleji roste a má před sebou lepší vyhlídky na vývoj organických prodejů.

Připočtěte 3% dividendový výnos, který zajišťuje okamžitý pasivní příjem, a získáte mnoho klíčových ingrediencí potřebných k dosažení zajímavých tržních výnosů pro akcionáře.

Jistě Wall Street se obává zpomalující se poptávky po tradičních sladkých limonádách. I proto se Coca-Cola od těchto produktů diverzifikuje a zaměřuje se na rychle rostoucí niky, jako jsou energetické nápoje a perlivá voda.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎