Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex portfolio: Analýza PepsiCo. Nápojový gigant kterým zbohatnete? Zjistěte proč!

Finex portfolio: Analýza PepsiCo. Nápojový gigant kterým zbohatnete? Zjistěte proč!
Zdroj: Midjourney.com

V analýze akcií společnosti PepsiCo se mimo jiné dozvíte, jak si stojí její fundamenty v porovnání s konkurenty v oboru a jak se akciím v nedávné době dařilo. Máto toho pro vás však mnohem více. Proč by akcie PepsiCo mohly být vhodným přírůstkem do vašeho investičního portfolia.

PepsiCo, zavedená značka v potravinářském a nápojovém průmyslu, trvale přitahuje pozornost investorů díky své finanční stabilitě, globální známosti značky a působivé dividendové historii.

Jako významný hráč na globálním trhu se společnost může pochlubit rozsáhlým portfoliem, které zahrnuje známé značky, jako jsou Pepsi, Frito-Lay, Gatorade a Quaker Oats.

PepsiCo charakterizuje schopnost inovovat a přizpůsobovat se neustále se měnícím preferencím spotřebitelů. Investuje do zdravějších a udržitelnějších produktů, aby si zajistila dlouhodobý růst. Jedná se o jednu z pozic v našem akciovém portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, což odráží naši důvěru v budoucnost společnosti. Co byste o akciích PepsiCo měli vědět?

Proč uvažovat o investici do akcií PepsiCo

  • Stabilita a dividendový příjem: PepsiCo je dobře zavedená a finančně stabilní společnost. Dlouhodobě a konzistentně vyplácí dividendy, což z ní činí atraktivní volbu pro investory očekávající od svých investic pasivní příjem.
  • Globální značka a přítomnost na trhu: PepsiCo je jeden z globálních lídrů v potravinářském a nápojovém průmyslu s portfoliem známých značek, jako jsou Pepsi, Frito-Lay, Gatorade a Quaker Oats. Její široká přítomnost na trhu zajišťuje diverzifikovaný tok příjmů a snižuje závislost na jediném produktu nebo trhu, což zvyšuje její odolnost v tržních turbulencích.
  • Inovace a schopnost přizpůsobení: Společnost se aktivně přizpůsobuje měnícím se preferencím spotřebitelů a investuje do zdravějších a udržitelnějších produktů. Tato schopnost inovovat a přizpůsobovat se tržním trendům zajišťuje PepsiCo dlouhodobý růst.
  • Silná finanční výkonnost: Navzdory krátkodobým výkyvům dosahovala společnost v minulosti dobrých finančních výsledků. Investoři mohou těžit z její schopnosti generovat konzistentní peněžní toky a dosahovat ziskovosti.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií PepsiCo zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia. 

Jaká jsou rizika investování do akcií PepsiCo?

  • Konkurence v odvětví nápojů a občerstvení: PepsiCo čelí konkurenci ze strany dalších významných hráčů, jako je Coca-Cola, a měnícím se preferencím spotřebitelů, což může ovlivnit její podíl na trhu a ziskovost.
  • Hospodářské podmínky: Ekonomické faktory, jako je inflace a úrokové sazby, mohou ovlivnit finanční zdraví společnosti a výkonnost jejích akcií. Hospodářské poklesy mají negativní vliv na výdaje spotřebitelů na zbytné zboží, jako jsou právě občerstvení a nápoje.

Fundamentální data PepsiCo:

K porovnání fundamentální dat bychom asi nemohli volit nikoho jiného než dalšího nápojového giganta Coca Colu. Letmým pohledem na data níže, lze usoudit, že ohodnocení obou společností je přibližně stejné.

Ačkoliv PepsiCo nevykazuje nijak špatné provozní ukazatele, v případě Coca Coly jsou přeci jenom lepší. Akciím PepsiCo jsme tak nakonec dali přednost hlavně z toho důvodu, že portfolio produktů společnosti je mnohem širší. Zatímco Coca Cola se zaměřuje primárně na produkci nápojů, značnou část příjmů společnosti PepsiCo tvoří i prodej potravin.

Zdroj: finviz.com
Porovnání fundamentálních dat akcií PepsiCo a Coca Cola
Porovnání fundamentálních dat akcií PepsiCo a Coca Cola
TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za červenčervenecsrpen a září.

Business model společnosti PepsiCo

PepsiCo v podstatě působí prostřednictvím dvou hlavních divizí: Nápoje a Potraviny. Segment nápojů se zaměřuje na sycené i nesycené nápoje, zatímco segment potravin zahrnuje občerstvení, cereálie a další potravinářské výrobky.

Tato diverzifikace umožňuje společnosti uspokojit široké spektrum spotřebitelských chutí a preferencí, což zajišťuje stabilní tok příjmů i v případě, že se některá kategorie výrobků potýká s problémy.

Významnou konkurenční výhodou společnosti je její rozsáhlá distribuční síť, která se rozprostírá ve více než 200 zemích. Rozsah podnikání zajišťuje, že její výrobky jsou dostupné v městských i venkovských oblastech, od velkých supermarketů až po malé kiosky.

Dalším základním kamenem obchodního modelu PepsiCo jsou inovace. Společnost přizpůsobuje svůj sortiment výrobků, aby vyhověla měnícím se preferencím spotřebitelů – například posun směrem ke zdravějším variantám výrobkům. Tímto způsobem si společnost nejen udržuje stávající zákaznickou základnu, ale také přitahuje nové spotřebitele.

Jak se akciím PepsiCo aktuálně daří?

V posledním roce zaznamenaly akcie společnosti PepsiCo výrazné výkyvy. K polovině října 2023 se akcie obchodují okolo ceny 160 dolarů. Zajímavé je, že jen několik měsíců předtím, 12. května 2023, dosáhla svého historického maxima 193,39 dolaru.

V průběhu roku akcie oscilovala mezi maximem 196,88 dolaru a minimem 155,83 dolaru. V průměru se za 52týdenní období akcie obchodovaly kolem hodnoty 180 dolarů za akcii.

Info

Dle portálu ValueInvesting je aktuální férová cena akcií PepsiCo 229,58 dolaru. Přibližně 43 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií PepsiCo

Podle analytiků z Wall Street by akcie PepsiCo měly v nadcházejících dvanácti měsících překonat své cenové maximum. Dokonce by jej měly překonat výrazně a dosáhnout hodnoty 210 USD. Tento scénář cenového vývoje zastává 9 ze 16 hodnotících analytiků. Pouze 7 analytiků očekává cenovou stagnaci na okolo hodnoty 189 USD, což odpovídá tvorbě postranního trendu na současných cenových maximech. Žádný z analytiků neočekává cenový pokles, který by podle negativní predikce měl atakovat hodnotu 170 USD za akcii.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie PepsiCo od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie PepsiCo od analytiků z Wall Street

Akcie PepsiCo vykázala razantní ústup ze svých maxim, přičemž atakovaly hodnotu rostoucí trendové čáry. Pokud dojde k jejímu průrazu, mohou akcie oslabit až na hodnotu 135 USD za akcii, kde se nachází dlouhodobé POC, vykreslované již od roku 2018. Podle predikcí analytiků z Wall street by k touto scénáři v nadcházejících dvanácti měsících dojít nemělo.

Pokud by se vyplnily očekávané predikce akciového růstu. Trh by se měl od rostoucí trendové čáry odrazit a zamířit směrem vzhůru. Podle konzervativní predikce by měl následně konsolidovat na svých maximech a podle pozitivní predikce by maxima měl prorazit a začít budovat novu férovou cenu na hodnotách okolo 210 USD. I negativní predikce počítá s odrazem od trendové čáry, i když by se jednalo v dlouhodobém měřítku spíše o cenovou stagnaci a tvorbu postranního trendu mezi hodnotami
150-170 USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti PepsiCo
Měsíční akciový graf společnosti PepsiCo

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎