Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Hledáte pořádnou dividendovou akcii? Tyto důvody vám vysvětlí, proč milovat dividendu Coca Coly!

Hledáte pořádnou dividendovou akcii? Tyto důvody vám vysvětlí, proč milovat dividendu Coca Coly!

Hledáte pořádnou dividendovou akcii? Tyto důvody vám vysvětlí, proč milovat dividendu Coca Coly!
Zdroj: depositphotos.com

Nápojářská společnost Coca-Cola v polovině února připomněla Wall Street, proč je tak oblíbenou dividendovou akcií. Společnost, která po celém světě provozuje přibližně 200 značek (včetně stejnojmenných produktů Coca-Cola), charakterizuje dlouhá historie solidních výplat dividend akcionářům. Působivé je, že tato historie zahrnuje více než šest desetiletí po sobě jdoucích každoročních nárůstů dividend.

Coca-Cola v nedávné době oznámila 61. po sobě jdoucí zvýšení roční dividendy, s přehledem ji tak můžeme zařadit do kategorie dividendovým králů. Zde jsou tři důvody, proč by měli mít investoři dividendu Coca-Cola v oblibě.

Vývoj ceny akcií Coca-Cola za poslední 2 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

1. Dlouhodobý růst dividendy

Společnost Coca-Cola v polovině února oznámila, že zvyšuje svou čtvrtletní dividendu o téměř 5 % na 0,46 dolaru. Společnost, která má za sebou více než šest desetiletí po sobě jdoucích každoročních zvýšení dividend, prokázala, že je neuvěřitelně odolná.

Její spolehlivé a konzistentní každoroční zvyšování dividend probíhalo navzdory nejrůznějším velkým makroekonomickým problémům v USA během této doby, včetně recesí, teroristických útoků, pandemií, několika období vysoké inflace, různých cyklů zpřísňování a expanze ze strany Federálního rezervního systému a dalších. Zdá se, že nic nedokáže zabránit Coca-Cole v tom, aby svým akcionářům poskytovala růst dividend.

Dividenda se stala součástí DNA společnosti. Vedení pravidelně investorům sděluje, že prioritou alokace kapitálu je upřednostňovat jak reinvestice do podnikání s cílem dosáhnout dlouhodobého růstu, tak růst dividend pro akcionáře.

Vývoj dividendy a dividendového výnosu společnosti Coca Cola za posledních 20 let
Vývoj dividendy a dividendového výnosu společnosti Coca-Cola za posledních 20 let
Zdroj: macrotrends.net

2. Solidní dividendový výnos

Investoři společnosti Coca-Cola těží z významného dividendového výnosu. Čtvrtletní dividenda společnosti ve výši 0,46 dolaru znamená 1,84 dolaru ročně, což dává akciím přibližně 3% dividendový výnos. Jak významný je tento dividendový výnos, ukazuje skutečnost, že je podstatně vyšší než průměrný dividendový výnos akcií v indexu S&P 500, který činí přibližně 1,7 %.

Tento vysoký dividendový výnos poskytuje akcionářům příjemný tok peněžních prostředků – což je obzvláště cenné v období vysoké inflace, kdy investoři hledají způsoby, jak kompenzovat vyšší ceny.

Chcete-li plně ocenit, kolik společnost rozdává akcionářům na dividendách, zvažte roční výplatu v absolutním vyjádření. V roce 2022 vyplatila Coca-Cola svým akcionářům na dividendách celkem 7,6 miliardy dolarů. Od začátku roku 2010 pak vyplatila na dividendách téměř 77 miliard dolarů.

Vývoj EPS společnosti Coca Cola od roku 2010
Vývoj EPS společnosti Coca-Cola od roku 2010
Zdroj: macrotrends.net

3. Konzistentní růst zisků

A konečně, ačkoli v růstu zisků společnosti existuje určitá nevyhnutelná meziroční volatilita, Coca-Cola je schopna dlouhodobě konzistentně zvyšovat své zisky díky tomu, že vedení vždy dodržuje svou prioritu reinvestovat do svého podnikání za účelem dlouhodobého růstu. I když například zisk na akcii společnosti v roce 2022 ve výši 2,20 dolaru mírně klesl oproti 2,26 dolaru v roce 2021, oproti 1,51 dolaru v roce 2018 výrazně vzrostl.

Analytici přitom od společnosti očekávají v příštích pěti letech další růst zisku na akcii. Vzhledem k tomu, že Coca-Cola dlouhodobě zvyšuje své tržby a zisky, je další růst pravděpodobný. Tento růst by se samozřejmě měl v následujících letech promítnout do dividendy společnosti, protože Coca-Cola bude nadále stavět na tom, aby si udržela svou pozici stabilního plátce dividend.

První dividenda společnosti Coca-Cola v nové výši je akcionářům splatná 3. dubna s rozhodným dnem 17. března.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo