Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hledáte pořádnou dividendovou akcii? Tyto důvody vám vysvětlí, proč milovat dividendu Coca Coly!

Publikováno
Hledáte pořádnou dividendovou akcii? Tyto důvody vám vysvětlí, proč milovat dividendu Coca Coly!
Zdroj: depositphotos.com

Nápojářská společnost Coca-Cola v polovině února připomněla Wall Street, proč je tak oblíbenou dividendovou akcií. Společnost, která po celém světě provozuje přibližně 200 značek (včetně stejnojmenných produktů Coca-Cola), charakterizuje dlouhá historie solidních výplat dividend akcionářům. Působivé je, že tato historie zahrnuje více než šest desetiletí po sobě jdoucích každoročních nárůstů dividend.

Coca-Cola v nedávné době oznámila 61. po sobě jdoucí zvýšení roční dividendy, s přehledem ji tak můžeme zařadit do kategorie dividendovým králů. Zde jsou tři důvody, proč by měli mít investoři dividendu Coca-Cola v oblibě.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KO Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

1. Dlouhodobý růst dividendy

Společnost Coca-Cola v polovině února oznámila, že zvyšuje svou čtvrtletní dividendu o téměř 5 % na 0,46 dolaru. Společnost, která má za sebou více než šest desetiletí po sobě jdoucích každoročních zvýšení dividend, prokázala, že je neuvěřitelně odolná.

Její spolehlivé a konzistentní každoroční zvyšování dividend probíhalo navzdory nejrůznějším velkým makroekonomickým problémům v USA během této doby, včetně recesí, teroristických útoků, pandemií, několika období vysoké inflace, různých cyklů zpřísňování a expanze ze strany Federálního rezervního systému a dalších. Zdá se, že nic nedokáže zabránit Coca-Cole v tom, aby svým akcionářům poskytovala růst dividend.

Dividenda se stala součástí DNA společnosti. Vedení pravidelně investorům sděluje, že prioritou alokace kapitálu je upřednostňovat jak reinvestice do podnikání s cílem dosáhnout dlouhodobého růstu, tak růst dividend pro akcionáře.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj dividendy a dividendového výnosu společnosti Coca Cola za posledních 20 let
Vývoj dividendy a dividendového výnosu společnosti Coca-Cola za posledních 20 let

2. Solidní dividendový výnos

Investoři společnosti Coca-Cola těží z významného dividendového výnosu. Čtvrtletní dividenda společnosti ve výši 0,46 dolaru znamená 1,84 dolaru ročně, což dává akciím přibližně 3% dividendový výnos. Jak významný je tento dividendový výnos, ukazuje skutečnost, že je podstatně vyšší než průměrný dividendový výnos akcií v indexu S&P 500, který činí přibližně 1,7 %.

Tento vysoký dividendový výnos poskytuje akcionářům příjemný tok peněžních prostředků – což je obzvláště cenné v období vysoké inflace, kdy investoři hledají způsoby, jak kompenzovat vyšší ceny.

Chcete-li plně ocenit, kolik společnost rozdává akcionářům na dividendách, zvažte roční výplatu v absolutním vyjádření. V roce 2022 vyplatila Coca-Cola svým akcionářům na dividendách celkem 7,6 miliardy dolarů. Od začátku roku 2010 pak vyplatila na dividendách téměř 77 miliard dolarů.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj EPS společnosti Coca Cola od roku 2010
Vývoj EPS společnosti Coca-Cola od roku 2010

3. Konzistentní růst zisků

A konečně, ačkoli v růstu zisků společnosti existuje určitá nevyhnutelná meziroční volatilita, Coca-Cola je schopna dlouhodobě konzistentně zvyšovat své zisky díky tomu, že vedení vždy dodržuje svou prioritu reinvestovat do svého podnikání za účelem dlouhodobého růstu. I když například zisk na akcii společnosti v roce 2022 ve výši 2,20 dolaru mírně klesl oproti 2,26 dolaru v roce 2021, oproti 1,51 dolaru v roce 2018 výrazně vzrostl.

Analytici přitom od společnosti očekávají v příštích pěti letech další růst zisku na akcii. Vzhledem k tomu, že Coca-Cola dlouhodobě zvyšuje své tržby a zisky, je další růst pravděpodobný. Tento růst by se samozřejmě měl v následujících letech promítnout do dividendy společnosti, protože Coca-Cola bude nadále stavět na tom, aby si udržela svou pozici stabilního plátce dividend.

První dividenda společnosti Coca-Cola v nové výši je akcionářům splatná 3. dubna s rozhodným dnem 17. března.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
13
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎