Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pilulka na pokraji krachu: dluží desítky milionů! Co se stalo s internetovou lékárnou?

Internetové lékárně hrozí krach. Její akcie spadly za rok o dvě třetiny a dluží desítky milionů korun dodavatelům, bance i bývalým zaměstnancům.

Pilulka na pokraji krachu: dluží desítky milionů! Co se stalo s internetovou lékárnou?
Zdroj: wikipedia.org

Internetová lékárna Pilulka čelí vážným finančním problémům. Firma, jejíž akcie se obchodují na pražské burze na trhu Start, otevřeně přiznává porušení podmínek bankovního úvěru a potýká se s vážnými problémy s cash flow.

Problémy s financemi a porušení úvěrových podmínek

V červnu musela Pilulka vyjednat odklad splatnosti úvěru od České spořitelny, ve výši několika desítek milionů korun. Kromě toho narůstají stížnosti od dodavatelů, kteří postrádají platby za dodané léky.

Firma dluží velkoobchodu s léčivy Alliance Healthcare zhruba 70 milionů korun. Finanční potíže se promítají i do problémů s výplatami odstupného pro více než 100 zaměstnanců, kteří byli propuštěni.

Podíl Pilulky na českém internetovém trhu s léky, vitamíny a doplňky stravy se dramaticky snížil.

Zatímco v roce 2021 měla Pilulka podíl přes 20 % a na Dr. Maxe ztrácela jen několik procentních bodů, letos drží méně než 10% podíl, zatímco Dr. Max ten svůj skoro zdvojnásobil na necelých 40 %.

Špatné zprávy výrazně ovlivnily i cenu akcií Pilulky, která během posledních 12 měsíců klesla z 400 korun na aktuálních 128 korun, čili o více než 66 %.

Vývoj cen akcií Pilulky za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Pilulka Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Klesající zájem investorů přináší další výzvy pro firmu, která nyní hledá strategického partnera, aby se vyhnula krachu. Ve zprávě pro investory z 30. června vedení firmy uvedlo, že jednání s případnými investory jsou ve finální fázi.

Společnost doufá, že v průběhu července uzavře dohodu, která by pomohla navýšit pracovní kapitál a stabilizovat situaci. Pokud však v jednání neuspěje, zvažuje Pilulka využití preventivní restrukturalizace jako formy zákonné ochrany před věřiteli.

Alza ani Rohlík, možná Kijonková

Pilulka oslovila řadu místních investorů a podnikatelů včetně Tomáše Čupra z internetového supermarketu Rohlík a e-commerce lídra Alzy. Jednání však nikam nevedla – Rohlík spolupracuje s lékárnami Benu a Alza buduje vlastní lékárenský byznys.

Dokonce i jednání s finanční skupinou Penta, která vlastní síť lékáren Dr. Max, ztroskotala. Pilulka měla v plánu prodat 17 ze svých 23 kamenných prodejen Pentě za zhruba 110 milionů korun, ale dohoda se nakonec neuskutečnila.

Nyní se naděje zakladatelů Pilulky upírají na investorku Simonu Kijonkovou a jejího manžela Jaromíra.

Kijonková, která po prodeji Zásilkovny prohlásila, že se chce zaměřit na pomoc firmám v problémech, má do Pilulky investovat zhruba 300 milionů korun výměnou za významný podíl ve firmě.

Peníze by měly být použity na posílení pracovního kapitálu a úhradu provozních dluhů.

Výzvy v obchodním modelu a zahraniční expanzi

Pilulka byla po svém IPO v roce 2020 velkým hitem mezi investory a během pandemie se cena jejích akcií vyšplhala až na 1 800 korun.

Po ochlazení trhu a nástupu silné konkurence, zejména ze strany Dr. Maxe, však došlo k prudkému poklesu ceny akcií. Vedení firmy se nepodařilo uskutečnit druhotný úpis akcií v plánovaném rozsahu, což vedlo k dalším finančním problémům.

Firma musela přistoupit k výrazným úsporným opatřením, včetně stažení z rumunského trhu, omezení dalších expanzních plánů a propouštění zaměstnanců. Podle slov Petra Kasy se ve druhém letošním čtvrtletí měly projevit první výsledky úspor a efektivnějšího nastavení firmy.

Analytici se shodují, že Pilulka má dva klíčové problémy. Prvním je celkově slabá ziskovost obchodního modelu, která se projevila i během pandemie, kdy firma nedosáhla plánovaného kladného zisku EBITDA.

Druhým problémem byla nezvládnutá zahraniční expanze. Pilulka se tak ocitla v situaci, kdy místo expanze musí řešit opačný problém.

Uvažujete o investování do českých akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Výhody
  • Saxo Bank umožňuje obchodování s více než 70 tisíci aktivy zahrnující akcie, forex, CFD, komodity, opce aj.
  • Zákaznická podpora je dostupná v českém jazyce
Nevýhody
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou. 15% sazba pouze pro klienty Platinum a VIP na vyžádání
  • Broker neumožňuje obchodování s frakčními akciemi
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.