Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Pilulka ve volném pádu! Lákavá příležitost pro spekulanty, nebo past?

Publikováno
Akcie Pilulka ve volném pádu! Lákavá příležitost pro spekulanty, nebo past?
Zdroj: e15.cz

Těžké období zažívá lékárenská společnost Pilulka. Její akcie se letos propadly o 60 % a dle analytiků na své dno ještě nedosáhly. Přitom v době koronaviru akcie společnosti dosáhly historického maxima.

Cena jedné akcie v lednu 2022 činila 1800 Kč. Letos na konci října spadly na 218 Kč.

Pohádkový růst

V době koronaviru se jí dařilo, jelikož byla vysoká poptávka po lécích, antigenních testech, ochranných pomůckách a dezinfekcích. Společnost těžila z provozování e-commerce a hodnota akcií rostla.

Získané peníze Pilulka využila na svůj další rozvoj, zejména pak expanzi do zahraničí. Mimo České republiky společnost působí i na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku a expandovala také do Rumunska.

Náhlý propad, jaké jsou příčiny?

Tento trend růstu brzy zmizel. Důvody můžeme hledat v menší poptávce v maloobchodním prodeji a e-shopech, výrazné zdražení peněz, drahé energie, vysoké úrokové sazby. A už se nedalo vydělat jako za koronaviru. Trh se změnil a management zareagoval pozdě.

“Po odeznění zdravotní krize došlo k ochlazení zájmu investorů o tuto akcii,” uvádí Miloš Čebík, ředitel oddělení investičního bankovnictví Wood & Company.

Trendy se mění, investoři tedy v době vysokých sazeb a geopolitického napětí nejsou nastaveni na společnosti s menším než očekávaným růstem. Je pro ně zajímavější bezrizikově uložit své peníze do státních dluhopisů.

Pilulka se loni propadla do provozní ztráty, když ukazatel provozního zisku EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) byl minus jeden milion korun. Ztrátu očekává i v letošním roce. Čistého zisku firma od svého vstupu na burzu ještě nedosáhla. 

Poznámka

Zveřejnění výroční zprávy v dubnu za rok 2022 nepotěšilo akcionáře. Vedlo to k výraznému poklesu akcií.

Velkým propadákem pro Pilulku byla nepovedená expanze v Rumunsku s tržbami za rok 2022 ve výši pouhých 74 milionů a celkovými ztrátami téměř 20 milionů. Růst tržeb zde byl navíc proti roku 2021 téměř nulový i přes vysokou inflaci.

Jaké opatření společnost učinila?

Společnost očekávala, že jim z nelehké situace pomůže úpis akcií – IPO. Jejich plán udat půl milionu akcií ve dvou kolech však nedosáhl svého cíle. Prodalo se jich jen 150 tisíc za cenu 450 Kč. Což je částka na dolním konci cenového pásma. Získali jen 67 milionu z vytyčeného cíle 250 milionu.

Následně firma učinila sérii úsporných opatření. Redukovala počet zaměstnanců a omezila akviziční aktivity a investice. 

Není to překvapení, co bude ale dál?

Podle Analytika Purple Trading Petra Lajska propad akcií Pilulky není překvapením. “Společnost se zatím profiluje jako klasický ztrátový byznys, který potřebuje pro další růst více a více kapitálu.”

Na druhou stranu pro spekulanty to může být výzva. Nakoupit menší množství akcií Pilulky jako koření portfolia nemusí být na škodu.

Pokud management začne tvrdě makat i pro akcionáře, může se cena akcií během několika let zase dostat na přijatelné hodnoty. Spekulanti ale musejí doufat, že se společnosti podaří výrazně osekat náklady a získat další kapitál. Pilulce asi nezbyde nic jiného, než se opět obrátit na trh Start pražské burzy a vybrat kapitál při mnohem nižší úrovni.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎