Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Objemy poskytnutých hypoték pozvolna klesají – Co se bude dít dál?

Objemy poskytnutých hypoték pozvolna klesají – Co se bude dít dál?
Zdroj: depositphotos.com

Již dlouhá léta slýcháme hlasy odborníků i veřejnosti o bublině na českém realitním trhu. Už dlouho se spekuluje o tom, kam až se ceny nemovitostí mohou vyšplhat a kdy přijde jejich propad. Mnozí očekávali, že k tomu dojde během koronavirové krize, ale s odstupem času je možné říct, že snad kromě krátkodobých pronájmů nebyl realitní trh negativně nezasažen.

Možná právě naopak – objem poskytnutých hypoték byl v posledních letech nejvyšší v celé historii a stále rostl. Tento růst podporovala i Česká národní banka, která držela úrokové sazby velmi nízko. Může však nyní právě ČNB ovlivnit vývoj hypotečního trhu?

Záchranná brzda ČNB

Česká národní banka má možnost ovlivnit výši úroků u poskytovaných hypotečních úvěrů pomocí základní úrokové sazby. Tuto sazbu letos zvyšovala už dvakrát, poprvé v červnu a podruhé v srpnu, kdy se její hodnota vyšplhala na 0,75 %.

Vzhledem ke stále rostoucí inflaci a nejnovějším vyjádřením ČNB je možné očekávat, že Bankovní rada bude v přísnější měnové politice pokračovat a uchýlí se k dalšímu zvýšení základní sazby během podzimu nebo začátkem zimy.

Dopady na hypoteční trh

Nejnovější opatření ČNB se již začínají projevovat na hypotečním trhu.

Červenec je prvním měsícem letošního roku, kdy objemy poskytnutých úvěrů meziměsíčně klesly, protože kvůli rostoucí hypoteční sazbě pomalu klesá zájem o hypotéky.

Podle společnosti Fincentrum vzrostla průměrná hypoteční sazba v červenci na 2,23 % p. a. Pro srovnání, v červenci bylo sjednáno celkem 10 967 hypotečních úvěrů o celkové hodnotě 35,261 miliard korun.

To znamená meziměsíční pokles o 3 212 žádostí a 9,2 miliardy korun. Lze očekávat, že v dalších měsících růst průměrné hypoteční sazby ještě zrychlí. Banky totiž v posledních měsících nabraly zpoždění při zpracování žádostí o hypotéku, které byly schváleny ještě za nižší sazby. Druhým faktorem je skutečnost, že banky ve svých podmínkách přitvrzují postupně.

Dá se předpokládat, že průměrná hypoteční sazba bude atakovat hranici 3 % p. a. během několika měsíců.

Průměrná výše hypotéky stále roste

Díky neustále se zvyšujícím cenám nemovitostí roste také průměrná výše hypotéky. V červenci se pohybovala na úrovni 3,2 milionu korun na jednu žádost. To znamená, že během posledního roku vzrostla průměrná výše hypotéky o téměř půl milionu korun.

V tuto chvíli se nezdá, že by růstu cen nemovitostí mělo něco stát v cestě, proto je možné, že během dalších měsíců se průměrná výše poskytnuté hypotéky dostane na hranici 3,5 milionu korun.

Rekordní rok 2021

Přestože úrokové sazby rostou a objemy naopak svůj růst postupně zpomalují, bude rok 2021 na hypotečním trhu rekordní.

Vždyť za prvních sedm měsíců bylo poskytnuto o 5 miliard korun více než za celý rok 2020.

Analytici očekávají, že letošní rok poprvé v historii překoná hranici 300 miliard korun. V tuto chvíli tomu nahrává i fakt, že inflace zatím roste rychleji než sazby hypotečních úvěrů.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.