Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nekupujte akcie Nvidia! Toto je 6 důvodů, proč se jim po splitu raději vyhnout

V tomto článku si popíšeme 6 důvodů, proč nemusí být akcie Nvidia po splitu tak zářivou příležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Nekupujte akcie Nvidia! Toto je 6 důvodů, proč se jim po splitu raději vyhnout
Zdroj: depositphotos.com

Představenstvo společnosti Nvidia dne 22. května na svém zasedání rozhodlo, že dojde ke splitu (rozdělení) akcií Nvidia v poměru 10:1.

K této události formálně došlo v pátek 7. června po ukončení obchodování a v pondělí se začaly akcie Nvidia obchodovat za desetinu původní ceny – tedy přibližně 120 USD za akcii.

Toto rozdělení akcií má nalákat nové investory, protože díky snížení ceny se akcie mohou stát dostupné širšímu poli investorů. Zároveň split akcií nemá vliv na celkovou zainvestovanou hodnotu současných akcionářů, protože ti získají ekvivalentně větší počet akcií, čímž se kompenzuje jejich snížená hodnota.

Korelační graf akcií Nvidia a akciového indexu S&P 500

Aktuální cena
Změna
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Pojďme se nyní podívat na šest hlavních důvodů, proč by akcie Nvidia po splitu nemusely být takovou výhrou, jak si mnozí investoři přejí.

1) Ceny AI-GPU dosáhly vrcholu

Jak každý investor jistě dobří ví, cenu finančního aktiva určuje nabídka a poptávka. Pokud nabídka předčí poptávku, je potřeba snížit cenu, aby bylo možné produkty prodat.

Nvidia ovšem těžila z druhé strany rovnice, kdy poptávka předčí nabídku, čímž se produkt stává dražším.

Vzhledem k tomu, že v polovodičovém segmentu Nvidii pomalu, ale jistě rostou další konkurenti, lze očekávat, že současná cena čipů je na svých nejvyšších hodnotách. Při vstupu dalších společností na trh s čipy totiž stoupne nabídka, takže Nvidia bude muset snížit cenu, aby zůstala konkurenceschopná.

2) Silná konkurence

Co se týče polovodičových technologií, v letošním roce je očekáván příchod čipů od Intelu s označením Gaudi 3, někdy během třetího kvartálu. Další významnou značkou je AMD, které rovněž hraje důležitou roli jako konkurent v čipovém průmyslu.

Nevýhodou Nvidie je, že její hlavní zákazníci vyvíjí své vlastní čipové technologie.

Jedná se především o Microsoft, Meta Platforms, Amazon a Alphabet. Tyto společnosti tvoří asi 40 % tržeb Nvidie. Je však otázkou, zda vyvíjené čipy technologických gigantů mají zcela nahradit čipy této společnosti, nebo je pouze doplnit.

3) Regulační omezení

Přestože Čína není v současné době primárním trhem Nvidie, jedná se o potenciální ztrátu v řádech miliard dolarů. Americká legislativa se obává, že nové čipy by mohly být použity ve zbraňových technologiích, proto zavádí přísná omezení exportu.

V současné době se jedná o vývozní embargo i na čipy A800 a H800, který byly speciálně vyvinuty pro Čínský trh. Za jejich vývojem stála snaha obejít zákazy, které se týkaly první generace nových čipů.

4) Insiders nenakupují

Jedním ze signálů úspěšné společnosti je, že její management nakupuje akcie. Toto ovšem v případě Nvidie nepozorujeme. Poslední nákup zasvěcených osob provedla v roce 2020 finanční ředitelka Colette Kress, která nakoupila 200 akcií společnosti.

Od té doby neproběhl žádný nákup akcií společnosti ze strany managementu. Obvyklou tezí při pořizování akcií je jejich současné podhodnocení s možností cenového růstu. Když akcie nenakupují insiders, proč by měli jiní investoři?

5) Globální rizika a korekce akciového trhu

Dalším důvodem, proč by mohlo být lepší se těmto akciím vyhnout, jsou rizika globálního charakteru. Svět se stále potýká s vyšší inflací, přičemž první dopady na obyvatele v USA lze již pozorovat. Například nejslabší ekonomická vrstva obyvatel ztrácí svojí kupní sílu.

Není vyloučeno, že se postupem času tento trend nepřelije i do vyšších vrstev společnosti, kdy bude snížena kupní síla společnosti jako celku, což může mít negativní vliv i na výkonnost mnoha akcií.

6) Druhá dotcom bublina

Stále mezi investory přetrvávají obavy, že akcie společnosti Nvidia jsou výrazně nadhodnoceny a je tedy jen otázkou času, kdy dojde k dramatickému snížení jejich hodnoty.

Do určité míry bylo toto riziko omezeno splitem akcií, nicméně fundamentální podstata přecenění tím nezmizela.

Závěr

V tomto článku jsme se zamysleli nad tématem, proč by akcie Nvidia nemusely být po splitu pro investory vhodnou investicí.

Riziko nákupu akcií jsme si vysvětlili v šesti bodech, které zahrnují rizika jako jsou například současné nadhodnocení akcií, globální rizika nebo rostoucí konkurence v polovodičovém segmentu. Investoři by měli vždy zvážit kromě potenciálního zisku také investiční rizika.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
12

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.