Finex.cz logo
Menu
Finex » Banky » Na českém trhu se možná již brzy objeví dvě nové banky

Na českém trhu se možná již brzy objeví dvě nové banky

Na českém trhu se možná již brzy objeví dvě nové banky
Zdroj: depositphotos.com

Ještě letos by se v Česku mohla objevit nová banka od skupiny Partners. Jejich odhad je, že by licenci mohli získat na začátku prázdnin nebo na podzim, jak uvádí Petr Borkovec pro týdeník Ekonom.

Projekt získal podporu od známých českých investorů, jako jsou Dušan Šenkypl z Pale Fire Capital, Ondřej Fryc, zakladatel Mallu, a Tomáš Čupr z Rohlík.cz. Tito tři investoři poskytnou z celkových 3 miliard Kč požadovaného základního kapitálu 650 milionů korun. Tento kapitál bude sloužit k zajištění bankovních služeb a k rozšíření pobočkové sítě.

Strategie nové banky nebude spočívat pouze v lákání na vysoké úročení, jako to dělala například Air Bank. Místo toho se zaměří na klienty, kteří s nimi budou procházet celým svým finančním životem a budou mít s bankou dlouhodobý vztah.

Bankovnictví a finanční poradenství se podle Borkovce vzájemně doplňují, a proto plánují vytvořit mobilní aplikaci pro správu finančního života klientů, která bude zahrnovat jak běžné účty a platební služby, tak dlouhodobé investice a spoření.

Nová banka by měla mít čtvrtou největší pobočkovou síť v Česku, přičemž se Partners nebrání ani expanzi do zahraničí, například do Chorvatska, Rumunska či Lotyšska. V těchto zemích se nabízí zajímavé příležitosti pro akvizice malých bank. Pokud by tak skupina Partners nezískala licenci v Česku, zvažuje nákup nějaké zahraniční instituce a vstup na český trh s její licencí, což evropská pravidla umožňují.

Spořicí účty srovnání
Produkt Jméno produktu Běžný úrok Bonusový úrok (max. sazba) Běžný účet podmínkou Sjednání online   
Spořicí účet Junior logo Recenze Spořicí účet Junior 4 % p.a. 6,5 % p.a. Otevřít účet
Spoření bez limitů VÚB banka logo Recenze Spoření bez limitů VÚB banka 6,15 % p.a. 6,15 % p.a. Otevřít účet
Spořicí účet Max Banka logo Recenze Spořicí účet Max Banka 6,01 % p.a. 6,01 % p.a. Otevřít účet
Spořicí účet Duo Profit logo Recenze Spořicí účet Duo Profit 1 % p.a. 6 % p.a. Otevřít účet
Spořicí účet Duo Profit logo Recenze Spořicí účet Duo Profit 1 % p.a. 6 % p.a. Otevřít účet

Partners nejsou jediní, kdo plánují nově vstoupit na český bankovní trh

Další institucí, která chce založit banku je investiční skupina RSBC, jejímž cíle je zaměření se na movitější klientelu. Tento specifický segment trhu je charakteristický vyššími finančními možnostmi klientů a vyšším potenciálem pro poskytování personalizovaných služeb. To může zahrnovat nabídku exkluzivních finančních produktů a služeb, které by nebyly dostupné pro širší veřejnost.

Uspět na českém bankovním trhu však nebude jednoduché. Český bankovní trh je velmi konkurenční, což zvyšuje tlak na banky, aby se odlišily a nabídly něco nového.

Třeba na Slovensku je konkurence mnohem menší, což umožňuje bankám snáze expandovat. Úspěch na českém trhu tak vyžaduje inovativní přístup a nabídku služeb, které budou přitažlivé pro širokou škálu klientů.

V posledních měsících se také mění chování klientů – zejména co se týče přesouvání peněz z běžných na spořicí účty. Do situace na českém bankovním trhu se také pochopitelně odráží vysoká inflace, vysoké ceny energií a válka na Ukrajině. Nově vznikající finanční instituce tak budou muset sledovat vývoj a přizpůsobit své strategie, aby si zajistily úspěšné fungování a růst v těchto náročných podmínkách.

Kromě konkurence na trhu a změn v chování klientů musí nové banky také čelit regulatorním požadavkům a právním rámcům. Skupina Partners však věří, že Česká národní banka (ČNB) nebude zbytečně prodlužovat získání licence a že nebudou čelit zbytečným překážkám.

Dokáží nové banky konkurovat již zavedeným finančním institucím?

Nové banky, které vstupují na český trh, musí být schopny se vyrovnat s již etablovanými bankami, které nabízejí širokou škálu služeb a mají rozsáhlou pobočkovou síť. Budou se také muset adaptovat na technologické inovace a digitalizaci, které mají stále větší význam v bankovním sektoru. To zahrnuje rozvoj moderních platebních řešení, snadno použitelných mobilních aplikací, ale také širokou škálu dalších služeb, jako je online účetnictví nebo virtuální asistence.

Při překonávání výzev na českém bankovním trhu bude klíčová schopnost nových hráčů nabídnout unikátní hodnoty a produkty, které zákazníky osloví a přesvědčí je o výhodách přechodu ke konkurenční instituci.

Nelze opomenout, že se tržní prostředí a přístup regulátorů neustále mění. Nové banky musí být schopny rychle reagovat na změny a přizpůsobit se. To zahrnuje monitorování legislativních změn a přístupu České národní banky, která má významný vliv na fungování bankovního sektoru.

Vstup nových hráčů, jako jsou skupina Partners a RSBC, do českého bankovního trhu však naznačuje, že i přes výzvy a konkurenci existuje prostor pro růst a inovaci, úspěch však ani jedna společnost nemá zdaleka předplacený.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo