Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kterou akcii vybrat? Google vs. Apple: Jedné se zastavil růstový motor, druhá je naopak připravena k dalšímu růstu!

Publikováno
Kterou akcii vybrat? Google vs. Apple: Jedné se zastavil růstový motor, druhá je naopak připravena k dalšímu růstu!
Zdroj: Entrepreneur.com

Mezi společnostmi Meta, Amazon, Apple, Netflix a Alphabet se nachází historicky levná akcie, která je zralá k nákupu, a také časem prověřený podnik, jehož motor růstu se zastavil. Krátkodobá nepředvídatelnost je jednou z mála záruk, které akciové trhy přináší. Od začátku tohoto desetiletí se tři hlavní americké akciové indexy neustále pohybují mezi medvědími a býčími trhy.

Když se volatilita zvýší, mají noví i stávající investoři tendenci vyhledávat bezpečí předních podniků v oboru, které za sebou mají výsledky. V uplynulém desetiletí tento popis rozhodně splňovali technologičtí giganti souhrnně označovaní jako akcie FAANG.

Akcie FAANG dělají dvě věci opravdu dobře: Dominují svým odvětvím a překovávají svou výkonností širší trh.

  • Meta vlastní nejlepší sociální média na světě. Rodina aplikací této společnosti zaznamenala ve čtvrtletí končícím v červnu téměř 3,9 miliardy aktivních uživatelů měsíčně.
  • Na Amazon připadá neuvěřitelných 40 % amerických online maloobchodních tržeb a jeho segment cloudových infrastrukturních služeb Amazon Web Services (AWS) je celosvětově jedničkou s odhadovaným 30% podílem na výdajích za cloudové infrastrukturní služby.
  • Apple iPhone si od uvedení verze podporující 5G na konci roku 2020 nárokuje přibližně 50% podíl na americkém trhu s chytrými telefony. Jeho program kapitálové návratnosti pak nemá mezi akciovými společnostmi obdoby – od začátku roku 2013 kumulativně odkoupil akcie v hodnotě přibližně 600 miliard dolarů.
  • Netflix je mezinárodní jedničkou v oblasti streamování a stojí za větším množstvím původního streamovaného obsahu než kterákoli jiná mediální společnost.
  • Společnost Google ze skupiny Alphabet má téměř 90% podíl na trhu před svým dalším nejbližším konkurentem v oblasti internetového vyhledávání a vlastní trojku mezi poskytovateli služeb cloudové infrastruktury (Google Cloud).
Poznámka

Výhled akcií FAANG se však výrazně liší. I kvůli tomu, že volatilita v posledních týdnech vzrostla, jedna akcie FAANG vyniká jako atraktivní koupě, zatímco jiné se nejspíše vyplatí raději vyhnout.

Atraktivní volba: Alphabet

Alphabet, mimo jiné mateřská společnost Googlu, streamovací platformy YouTube a společnosti Waymo, která se zabývá výrobou autonomních vozidel, se aktuálně jeví jako atraktivní investice.

Každá akciová společnost se však potýká s potenciálními protivětry. Pro společnost Alphabet je největším problémem zdraví americké ekonomiky v nadcházejících čtvrtletích. Vzhledem k množství ekonomických údajů, které ukazují na zpomalení růstu nebo potenciální recesi, by provozní segmenty společnosti zaměřené na reklamu, mohly zaznamenat zpomalení tržeb. Inzerenti často rychle omezují své výdaje při prvních známkách problémů.

Rychleji rostoucí podniky se navíc mohou rozhodnout snížit své výdaje na cloudové služby, dokud nebude ekonomické klima jistější. To by pravděpodobně zpomalilo tempo růstu služby Google Cloud.

Navzdory těmto velmi krátkodobým problémům nic nenasvědčuje tomu, že by se změnila dlouhodobá trajektorie růstu společnosti Alphabet.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jak bylo uvedeno, mluvíme téměř o monopolu v oblasti internetového vyhledávání. Není pochyb o tom, že Google je pro inzerenty, kteří chtějí oslovit široké publikum nebo zacílit svou marketingovou kampaň, hlavním vyhledávačem.

Ačkoli však Google slouží Alphabetu jako stabilní zdroj peněžních toků, jsou to vedlejší provozní segmenty společnosti, které jsou pro dlouhodobé investory mnohem zajímavější. Například služba Google Cloud po letech ztrát v posledních dvou čtvrtletích vytvořila provozní zisk.

Cloudové služby tradičně generují podstatně vyšší marže než reklama. Pokud bude Google Cloud i nadále růst dvouciferným tempem, mohl by se tento segment během několika let stát hlavním tahounem peněžních toků společnosti Alphabet. A to se zdá být reálné vzhledem k tomu, že výdaje na cloudové služby pro podniky jsou teprve v počátcích.

Navíc stojí za zmínku, že ocenění společnosti Alphabet je nebývale nízké. Akcie Alphabet lze koupit za necelý dvacetinásobek zisku za budoucí rok a zhruba čtrnáctinásobek cash flow za budoucí rok. Za posledních pět let přitom byla společnost Alphabet v průměru oceněna na 25násobek zisků za budoucí rok a 18násobek peněžních toků.

Akciím Apple se nyní raději vyhněte?

Aby bylo jasno, Apple není špatná společnost. Na domácím trhu je dominantní silou v oblasti chytrých telefonů a generální ředitel Tim Cook dohlíží na velmi úspěšnou transformaci Applu na společnost zaměřenou na platformy.

Zaměření na různé předplatitelské služby by mělo minimalizovat výkyvy v prodejích, které jsou často spojeny s velkými cykly výměny fyzických produktů, a také dlouhodobě zvýšit provozní marži společnosti.

Je třeba také poznamenat, že Apple má mimořádně loajální zákaznickou základnu a dobře známou značku. Důvěryhodnost značky Apple a jejího manažerského týmu je jedním z hlavních důvodů, proč má miliardář Warren Buffett téměř 47 % investičního portfolia společnosti Berkshire Hathaway v hodnotě 337 miliard dolarů vázáno v akciích Apple.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jakým problémům Apple čelí? Například iPhone 14 nedokázal nadchnout spotřebitele, ani investory. Skromné počáteční prodeje přiměly Apple přehodnotit svůj loňský plán na zvýšení výroby.

Za prvních devět měsíců fiskálního roku 2023 se prodeje iPhonů snížily ve srovnání s rokem 2022 o téměř 6,1 miliardy dolarů. Podobně je tomu i u zbývajících fyzických produktů společnosti. Nejvíce byly zasaženy prodeje počítačů Mac – pokles o 24 %.

Nejhorší ze všeho je však možná ocenění společnosti Apple. Více než pět let před koncem roku 2018 bylo možné akcie Apple koupit za zhruba 10 až 15násobek budoucích zisků. To, co činilo společnost tak atraktivní, bylo, že trvale zvyšovala tržby o dvouciferná procenta.

Apple však už není růstovou společností. Přestože segment služeb expanduje, očekává se, že pokles tržeb ze všech fyzických produktů povede v roce 2023 k nízkému jednocifernému poklesu tržeb i zisku společnosti.

Navzdory tomuto poklesu investoři platí za akcie 26násobek forwardových zisků. To je velmi blízko horní hranici oceňovacího rozpětí společnosti Apple za posledních deset let a o důvod víc, proč se těmto akciím nyní možná raději vyhnout.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎