Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dividendové a zároveň technologické akcie?! Ne to není pohádka, našli jsme takové!

Publikováno
Dividendové a zároveň technologické akcie?! Ne to není pohádka, našli jsme takové!
Zdroj: depositphotos.com

Akcie v technologickém segmentu se obvykle řadí mezi růstová finanční aktiva, tedy zisk investorům plyne především z růstu jejich ceny. My se ovšem v tomto článku podíváme na ty akcie, které kromě růstového potenciálu nabízejí také štědré dividendy. Nejlepší investiční strategie totiž kombinují růstový potenciál technologického segmentu s konzervativním pojetím dividendových akcií, které vykazují stabilitu především v obdobích krizí a recesí.

Průměrný dividendový výnos u technologických akcií činní pouhých 0,8 % (u akcií s tržní kapitalizací minimálně 200 milionů USD). Naopak nejzajímavější dividendové výnosy nabízí nemovitostní (REIT) segment, kde se výnosy pohybují okolo 4 %. Průměrný výnos dividendových akcií napříč celým finančním trhem poté činní 2,5 %.

Ovšem v každém segmentu existují výjimky, které zásadně vybočují ze šedého průměru. Proto se dnes podíváme právě na 3 akcie, které můžeme zařadit mezi špičku technologického segmentu, které na rozdíl od ostatních, svým investorům nabízejí více než průměrnou dividendu. Akcie těchto společností se rovněž nacházejí v rostoucím trendu, což investoři jistě ocení.

TIP: Varování: Inflace může zničit vaše investice! Zjistěte, jak funguje a jak se před ní chránit
TIP: Varování: Inflace může zničit vaše investice! Zjistěte, jak funguje a jak se před ní chránit

1) IBM

Tržby této společnosti jsou velmi konzervativní povahy, což vyhovuje právě dividendovým investorům. Již od roku 2019 se tržby společnosti pohybují okolo 60 miliard USD a vykazují mírnou rostoucí tendenci. To potvrzuje i poslední meziroční nárůst tržeb, který činní 1,42 %. Pro rok 2024 jsou tržby predikovány k hodnotě 65 miliard dolarů. Společnost vyplácí kvartální dividendu 1,66 USD a díky 23 letům dividendového růstu se hrdě řadí k dividendovým aristokratům.

Akcie IBM již tak konzervativní nejsou. Na měsíční bázi se obchodují ve vysoké volatilitě, která za posledních 10 let vykázala dva hlavní trendy. Klesající trend akcií byl ukončen v roce 2021, kdy započal nový růstový trend. Akcie se v rostoucím trendovém kanále obchodují poctivě od spodní hrany k horní hraně, což technickou analýzu výrazně ulehčuje. Nejbližší rezistence se nachází okolo ceny 160 USD (cenové maximum), případně poté na hodnotě 175 USD, kde se nachází cenový výběžek z roku 2017.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti IBM
Měsíční akciový graf společnosti IBM

2) Intel

Tato společnost si prochází horším obdobím, při kterém akcie společnosti klesaly stejně výrazně jako její tržby. Intel vykázal meziroční pokles tržeb o 26,36 % s tím, že by tento trend měl být zachován i v letošním roce, kdy se tržby odhadují na 52,3 miliard USD ( v roce 2021 byly tržby 79 miliard USD). Pro rok 2024 se očekává růst tržeb o cca 5 miliard dolarů. Společnost vyplácí kvartální dividendu 0,13 USD za akcii.

TIP: Podceňování lídra se nevyplácí! Amazon svými výsledky překvapil všechny investory
TIP: Podceňování lídra se nevyplácí! Amazon svými výsledky překvapil všechny investory

Propad tržeb poslal akcie Intel na cenové minimum z roku 2016. Pomocí konsolidace na těchto minimech trh zastavil dvouletý propad a v současné době můžeme pozorovat oživení těchto akcií. Z technického pohledu mají akcie Intel ještě prostor pro růst, protože nejbližší rezistence se nachází na ceně 42 USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Intel
Měsíční akciový graf společnosti Intel

3) Universal Display

Název této společnosti není nejspíše až tak známý, ale jistě si všichni vybaví zkratku OLED. Není náhoda, že ticker společnosti se shoduje s označením technologie organických světelných diod. Tato společnost totiž vlastní více než 3000 patentů na tuto technologii. Společnost v loňském roce vykázala růst svých tržeb o 5,15 %. Pro letošní rok se sice očekává propad na hodnotu 582 milionů USD, ale v roce 2024 by mělo dojít k růstu tržeb na téměř 700 milionů dolarů. Společnost vyplácí kvartální dividendu 0,35 USD za akcii.

Akcie Universal Display se obchodují v rostoucím trendu, ovšem vykazují vyšší volatilitu. V současné době se obchoduje cca v polovině posledního cenového poklesu, na hodnotě největšího volume, které v trhu tvoří rezistenci. Překonání ceny 170 USD, může trhu pomoci rezistenci prorazit a nastartovat tak trh k růstu na vyšší hodnoty.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Universal Display
Měsíční akciový graf společnosti Universal Display

Závěr

V tomto článku jsme si představili 3 technologické akcie, které investorům nabízejí zajímavé dividendy, což není v tomto sektoru příliš obvyklé. Akcie výše uvedených společností se nacházejí v rostoucích trendech s potenciálem dalšího růstu. Díky tomu lze u nich využít jak růstový potenciál technologií, tak i dodatečný příjem a další výhody dividendových akcií.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎