Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Komodity stále v zelených číslech - Analýza kávy, kakaa, bavlny a cukru

Komodity stále v zelených číslech - Analýza kávy, kakaa, bavlny a cukru

Komodity stále v zelených číslech - Analýza kávy, kakaa, bavlny a cukru
Zdroj: Depositphotos.com

Směna komodit je asi tou nejstarší obchodní transakcí, kterou člověk kdy prováděl. Ovšem v dnešní moderní době se nejedná o fyzickou směnu kožešiny za ostrý kamínek, ale seriózní byznys, který se odehrává na poli finančních trhů.

V dnešní době komodity slouží jednak jako spotřební zboží, ale také jako investiční a obchodní instrument, na jehož cenových pohybech mohou investoři vydělávat peníze. V tomto článku se podíváme na zoubek nejznámějším zemědělským komoditám a využijeme možnosti COT reportu, abychom stanovili vnitřní složení a potenciál jednotlivých komodit.

Přehled výkonnosti jednotlivých zemědělských komodit
Přehled výkonnosti jednotlivých zemědělských komodit
Zdroj: tradingeconomics.com

Při pohledu na výkonnost jednotlivých zemědělských komodit lze konstatovat, že tento segment v současném akciovém medvědím trhu nabízí velmi zajímavá zhodnocení. Obchodování komodit na finančních trzích spadá spíše do dlouhodobých obchodních strategií, jejichž zapojení do investičního portfolia v současné době může přinášet mnoho benefitů. Například roční zhodnocení ovsa o 62,8 % nebo růst másla o 78,8 % určitě stojí za povšimnutí.

Investiční nákup komodit je velmi dobrou alternativou zachování kupní síly v případě potravinové inflace.

Komoditní obchodování je specifický obor, protože pracuje s vnitřním složením trhu, což jsou informace popsané v COT reportu. Znalost investičního rozložení na jednotlivých komoditách mezi spekulanty a velké společnosti, informuje investora o síle komodity a do určité míry může predikovat i budoucí cenové pohyby. Komodity kromě obchodního instrumentu také slouží jako zajišťovací/hedgeový trh, na kterém se farmáři a zemědělské společnosti zajišťují proti negativním cenovým výkyvům jimi pěstované komodity.

Klasickým příkladem, proč se sledování vnitřního složení komodity může vyplatit, jsou období vysokého sucha, kdy se zemědělci začnou na finančních trzích zajišťovat, protože předpokládají nízkou úrodu a tedy pokles tržeb.

Takový COT report v tomto případě bude signalizovat rostoucí obchodní pozice hedgerů na daném instrumentu, což může predikovat růst ceny komodity po sklizni. Nyní opusťme teorii a podívejme se na konkrétní případy zemědělských komodit.

1) Káva

Cenový graf níže patří kávě Arabica, která tvoří 75 % světové produkce veškerých kávových zrn. Jejím hlavním distributorem je Brazílie, která uspokojuje 40 % celkové světové poptávky.

Káva stagnuje nad supportní zónou, ve formě konsolidace (postranního pohybu). Její posilování zastavil nejnovější výhled, který očekává růst produkce kávy o 4,7 % v letech 2022-2023. Růst světové produkce ovšem může být vyvážen dlouhodobým suchem na Brazilských plantážích, kdy se tamní produkce vrátila na množství z roku 2000.

V případě poklesu ceny kávy Arabica, může být záchranou brzdnou cenové úroveň 170 USD, kde se nachází nejbližší support.

Měsíční cenový graf futures KC - Káva
Měsíční cenový graf futures KC – Káva
Zdroj: tradingview.com

COT Report

Složení obchodníků na tomto instrumentu ukazuje výraznou převahu spekulantů s minimální angažovaností velkých institucí a hedgerů. Současný stav prozatím nepočítá s poklesem ceny kávy, protože hedgeři nenavyšují objemy svých obchodních pozic. I přes početní dominanci spekulantů je většina obchodních příkazů na burze v držení právě velkých společností.

COT report futures KC - Káva
Aktuální COT report futures KC – Káva
Zdroj: spreadcharts.com

2) Kakao

Kakao se obchoduje v mírně rostoucím trendu, což potvrzuje současný fundament, který informuje o snižující se produkci kakaa mezi hlavními distributory z Ghany a Pobřeží slonoviny.

Útlum produkce je skokový a jedná se o pokles vývozu o téměř 250 000 tun kakaových bobů oproti roku 2021. I přes rostoucí trend cena kakaa kulminuje okolo hodnoty 2400 USD.

Měsíční cenový graf futures CC - Kakao
Měsíční cenový graf futures CC – Kakao
Zdroj: tradingview.com

COT Report

COT report signalizuje poměrně dramatickou změnu ve složení struktury trhu, kdy se dominance ujímají hedgeové společnosti, které se zajišťují proti poklesu ceny pomocí dlouhých (nákupních pozic). Sentiment spekulantů se rovněž změnil a tito investoři nyní předpokládají pokles ceny kakaa.

COT report futures CC - Kakao
Aktuální COT report futures CC – Kakao
Zdroj: spreadcharts.com

3) Cukr

Situace na tomto trhu je poněkud složitější než u předešlých komodit. Na jednu stranu Brazílie hlásí pokles produkce o 3,8 %, na druhou stranu kvůli uzavřené Čínské ekonomice roste poptávka po cukrové třtině, která slouží jako stěžejní produkt biopaliv.

Výsledkem bitvy těchto dvou fundamentů je konsolidační pohyb na cenovém grafu, který trvá již rok a jehož rozuzlení je prozatím v nedohlednu.

Měsíční cenový graf futures SB - Cukr
Měsíční cenový graf futures SB – Cukr
Zdroj: tradingview.com

COT Report

Podle COT reportu není cukr pro velké společnosti nikterak zajímavý. Minimum hedgerů a převaha spekulantů značí snah obchodovat tento instrument především v krátkodobějším měřítku.

Rovnováha také panuje v rozložení objemu a obchodních pozic. Dokud nedojde k nějaké aktivitě hedge společností, budu zůstávat cena cukru relativně konstantní.

COT report futures SB - Cukr
Aktuální COT report futures SB – Cukr
Zdroj: spreadcharts.com

4) Bavlna

Největší cenový pohyb ze zemědělských komodit vykázala bavlna. Ovšem investoři z tohoto pohybu nadšeni nebudou, protože během něj bylo odepsáno téměř 41 % hodnoty této komodity.

Bavlna se v současné době obchoduje na supportní zóně, ale prozatím není pozorovatelná žádná nákupní aktivita. K propadu došlo kvůli výhledu negativních hospodářských výhledů, kdy se vinou inflace a možné recese snižuje poptávka po spotřebním zboží (oblečení).

K poklesu ceny bavlny přispěly i dobré zemědělské podmínky, kdy se očekává růst objemu sklizně o 121, 2 milionu balíků bavlny.

Měsíční cenový graf futures CT - Bavlna
Měsíční cenový graf futures CT – Bavlna
Zdroj: tradingview.com

COT Report

Síla výprodeje na trhu s bavlnou byla iniciována silnou prodejní aktivitou hedgerů, kteří výrazně překonaly nákupní objednávky spekulantů. Situace na bavlně je učebnicovým příkladem, že na finančních trzích rozhoduje objem financí, ne počet obchodníků.

Dlouhodobě jsou totiž na trhu s bavlnou aktivní především spekulanti, kdežto v případě potřeby, mají hlavní slovo velké společnosti.

COT report futures CT - Bavlna
Aktuální COT report futures CT – Bavlna
Zdroj: spreadcharts.com

Závěr k aktuální situaci na trhu s komoditami

Komoditní trhy jsou jedním z mála tržních segmentů, které v tomto akciovém medvědím sentimentu rostou. Největšího zhodnocení na trzích zemědělských komodit dosáhlo máslo se svými 78,79 %.

O ceně komodity rozhoduje především její množství při sklizni a reakce pěstitelů na její odhady. Změny v pohledu velkých a malých investorů na budoucí cenu lze pozorovat v rámci COT reportu.

Jeden z nejvýraznějších propadů zažil trh s bavlnou, kde kombinace nízké poptávky a vysoké úrody vyústila ve snížení ceny této komodity o 40 % a vzhledem k síle prodejní reakce není vyloučeno, že cena půjde ještě níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo