Ceny komodit i v květnu pokračovaly v růstu kvůli obavám z inflace zejména v oblasti potravin a energií. Nejvyšší inflace za poslední desítky let, vývozní embarga a zákazy dovozu některých komodit pomohly indexu S&P GSCI, širokému komoditnímu benchmarku, v květnu zaznamenat další měsíční růst o 5,1 % a zvýšily jeho výkonnost od začátku roku na 47,0 %.
Makroekonomický vývoj hraje cenám komodit do karet
Válka mezi Ukrajinou a Ruskem, která narušila tok energetických a zemědělských komodit z těchto zemí, vedla k růstu trhů s energiemi a obilím. Kromě toho vyhlídky na vyšší úrokové sazby a obavy z recese nadále tlačily na trhy s kovy. Souhlas EU s částečným zákazem ruské ropy a zrušení některých omezení souvisejících s covid-19 v Číně rovněž podpořily ceny energií a pomohly prodloužit jejich býčí sérii.

Rostoucí obavy centrálních bankéřů a dalších osob ohledně potravinové bezpečnosti slouží ke zdůraznění významu zemědělských komodit pro světovou ekonomiku jak ze společenského, tak z environmentálního hlediska. Přísná omezení vývozu pšenice z Ukrajiny a Ruska v kombinaci se zhoršujícími se vyhlídkami na sklizeň v Číně, některých částech Evropy a USA a zákazem vývozu ze strany hlavního producenta Indie vedly k omezení zásob a prohloubení obav o globální zásobování potravinami.
V důsledku toho světové ceny pšenice prudce vzrostly. Největší váhu v komoditním indexu mají energie, přičemž největší podíl má ropa WTI – jejíž cena výrazně roste už od přelomu roku 2021 a 2022.