Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaké jsou vůbec nejlevnější akciové trhy? Kde nakupovat akcie mimo USA?

V době, kdy americké akcie dosahují historických maxim, by se investoři neměli bát prozkoumat nové příležitosti. Objevte slevy na globálních trzích, které signalizují, že se pravé investiční příležitosti možná skrývají jinde.

Publikováno
Jaké jsou vůbec nejlevnější akciové trhy? Kde nakupovat akcie mimo USA?
Zdroj: depositphotos.com

Zatímco pro americké akciové trhy většinou platí, že dlouhodobě rostou, pro globální akcie, které byly ponechány v prachu rychle rostoucími americkými jmény, to v posledních letech úplně neplatilo.

V době, kdy americké akcie dosahují rekordních hodnot, však analytici zvažují, zda bude rally pokračovat – někteří se poohlížejí po příležitostech na jiných než amerických trzích a mají k tomu své důvody.

Rekordy padají nejenom v USA

V posledních týdnech zaznamenaly historická maxima evropské, japonské a indické trhy a návrat zaznamenaly i dříve opomíjené čínské a ruské akcie.

Donedávna investory od jiných než amerických jmen odrazovala vnímaná rizika spojená s inflací, válkami a volbami – ale vzhledem k tomu, že mnohé trhy nabízejí nižší ocenění než americké akcie, investoři přirozeně hledají častěji výhodnější investiční příležitosti v jiných geografických oblastech.

  • Podle World PE Ratio jsou pouze dva akciové trhy – Nový Zéland a Indie – dražší než americké akcie, které se v současnosti mohou pochlubit poměrem ceny k zisku (P/E) 23,8 bodu.
  • Na druhé straně spektra naleznete (vynecháme-li “obskurní” trhy) rakouský (P/E = 7,31), brazilský (P/E = 7,94) a čínský (P/E = 9,39) trh.
Zdroj: worldperatio.com
Nejvíce nadhodnocené a naopak podhodnocené globální akciové trhy
Nejvíce nadhodnocené a naopak podhodnocené globální akciové trhy

Zaměřte se raději na podhodnocené akciové trhy na úkor amerických akcií

Březnový průzkum Bank of America mezi americkými manažery fondů odhalil, že institucionální investoři jsou v současné době v porovnání s historickými úrovněmi podvážení vůči akciím eurozóny a rozvíjejících se trhů – a jejich nově objevená ochota riskovat by mohla začít tuto mezeru zacelovat.

Využití tohoto boomu by přitom mohlo být překvapivě snadné:

Dejte si však pozor

Navzdory potenciálu na neamerických trzích může být růst omezený. Americké akcie překonaly své mezinárodní protějšky v osmi z deseti let mezi lety 2013 a 2022.

Za posledních pět let žádný z výše uvedených ETF také nepřekonal index S&P 500.

Situaci komplikuje také fakt, že se v posledních desetiletích zvýšila korelace mezi americkými a neamerickými akciemi, zejména v EU a Velké Británii, které jsou do značné míry závislé na tržbách z USA.

Těm, kteří chtějí diverzifikovat globálně, se to nemusí úplně zamlouvat a budou se muset poohlédnout po jiných než evropských trzích.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎