Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaké je tajemství milionářů? Začněte investovat před třicítkou a překonejte i Warrena Buffetta!

Začít investovat před třicítkou je pro finanční úspěch klíčové. Zjistěte, jakou sílu má včasný start investování a jakou má roli při vytváření bohatství.

Jaké je tajemství milionářů? Začněte investovat před třicítkou a překonejte i Warrena Buffetta!
Zdroj: depositphotos.com

Představa, že budování bohatství je určeno převážně pro starší osoby, by měla být vyvrácena. Naštěstí si stále více mladých lidí uvědomuje význam investic a jejich roli při vytváření bohatství.

Pokud je strategický akt investování prováděn moudře, může zajistit nejen finanční stabilitu, ale také rozmnožení bohatství. Tento článek se zabývá významem včasného startu investování a zdůrazňuje, jak je důležité začít investovat před 30. rokem věku.

Zajímá vás proč? Pak čtěte dále, protože odpověď na tuto otázku dostanete na následujících řádcích.

Včasný start investování a jeho význam pro tvorbu bohatství

Investování je v podstatě promyšlený akt alokace zdrojů, především peněžních, prováděný s očekáváním dosažení příjmu nebo realizace zisku. Včasné investování je přitom velmi důležité.

Dostatek času je ohromným spojencem mladých lidí, neocenitelnou komoditou, která výrazně zvyšuje výnosy z investic. Dlouhý investiční horizont umožňuje podstupovat vyšší investiční rizika a dosáhnout vyšší návratnosti investic, vzhledem k velkému množství času, který mají mladí investoři k dispozici.

Fáze mezi dvacátým a třicátým rokem života je ideálním obdobím pro pochopení investic a jejich klíčové role při vzniku bohatství. To je dáno především přirozenou flexibilitou a přizpůsobivostí, která je pro tuto životní etapu charakteristická a která umožňuje zkoumání, učení a korekci investičních strategií.

TIP

V těchto letech mohou mladí investoři formovat svou finanční filozofii, rozvíjet své schopnosti a strategie – disponují dostatkem času na nápravu.

Mohou experimentovat, učit se a zdokonalovat své přístupy a optimalizovat svá portfolia tak, aby odpovídala jejich finančním aspiracím a ochotě riskovat – toleranci k riziku.

Jedinečná časová výhoda umožňuje mladým investorům projít cestou pokusů a omylů. Mohou dělat chyby, učit se z nich a napravovat je, a tím podporovat rozvoj vytříbeného investičního umu a větší tolerance k riziku.

Právě v počátečních fázích své finanční cesty získávají jednotlivci základní znalosti a praktické poznatky o pravidlech alokace aktiv, řízení rizik a složité dynamice chování nejenom akciového trhu, což formuje jejich schopnost přijímat informovaná a strategická investiční rozhodnutí v následujících letech.

Mladý věk navíc představuje solidní nárazník proti nepříznivým finančním podmínkám.

Mladí investoři mají volnost pustit se do rozmanitých investičních teritorií. Mohou flexibilně zkoumat, analyzovat a přizpůsobovat své investice napříč spektrem možností, učit se sestavovat vyvážená a diverzifikovaná portfolia a zároveň v reálném čase pochopit jemnou vazbu mezi rizikem a výnosem.

Investování není určeno pouze pro zajištěné jedince

Mylná představa, že investování je určeno především pro starší a finančně zajištěnější jedince, je hlavní překážkou, která brání mladým lidem ve vstupu do světa investic.

Ve skutečnosti je investování dostupné všem bez ohledu na věk nebo příjem. Mladí jedinci mohou začít s malými – například pravidelnými investicemi – a postupně je zvyšovat s tím, jak rostou jejich finanční znalosti a příjmy.

Síla složeného úročení: Osmý div světa

Složené úročení, označované jako osmý div světa, je finanční fenomén, při kterém hodnota investice roste nejen z investované jistiny, ale také z nahromaděných úroků a kapitálových výnosů, které se časem samy úročí.

Právě tento multiplikační efekt vede k exponenciálnímu rozmnožování bohatství, zejména pokud se člověk vydá na investiční cestu v raném věku.

Příklad pravidelný investic

  • Pro objasnění uvažujme scénář jednotlivce, který začne investovat 2 000 korun měsíčně ve věku 20 let. Za předpokladu průměrného ročního výnosu 8 % by se investice do 65 let věku rozrostla na přibližně 10,6 milionu korun (celkově investovaná částka 1,08 milionu korun).
  • Naproti tomu jiný jedinec, který začne investovat ve 30 letech se stejným měsíčním příspěvkem, by do 65 let nashromáždil přibližně 4,6 milionu korun (celkově investovaná částka 840 tisíc korun).

Rozdíl v investované částce? Pouhých 240 tisíc korun. Rozdíl v konečné hodnotě investice? 6 milionů korun. Tento výrazný rozdíl ve výsledcích výmluvně ilustruje, jak velký dopad na růst investic může mít další desetiletí, a to díky složenému úročení.

Složené úročení se podobá sněhové kouli, která se valí z kopce a s každou další zatáčkou nabírá na síle. Každý cyklus růstu navazuje na předchozí a zesiluje tak svůj účinek – každá další vrstva přispívá ke kumulativní expanzi.

TIP

Čím dříve jsou semínka investic zaseta, tím déle mají na to, aby využila příznivé síly složeného růstu a přerostla ve vzrostlé stromy bohatství.

Síla složeného úročení není jen matematický koncept, je to filozofie, která se po pochopení a moudrém využití stává katalyzátorem pro vytváření nebývalého bohatství.

Síla složeného úročení podtrhuje nesmírnou hodnotu brzkého zahájení investiční cesty. Je to neúprosná síla, která tiše pracuje v zákulisí pro ty, kteří jsou dostatečně prozíraví a včas ji využijí ke svému prospěchu. Skromné začátky mění v doslova kolosální jmění.

Zdroj: autor
Zobrazení pravidelné investice 2 000 Kč měsíčně při zhodnocení 8 % ročně. Start ve 20 letech (modrá), start ve 30 letech (červená)
Zobrazení pravidelné investice 2 000 Kč měsíčně při zhodnocení 8 % ročně. Start ve 20 letech (modrá), start ve 30 letech (červená)

Včasné investice a tolerance k riziku

Mladší jedinci, pro které je typická spousta času a příležitostí, mají ze své podstaty také vyšší toleranci k riziku, což je dáno jejich delším investičním horizontem.

Tento delší časový rámec působí jako polštář a nabízí dostatek příležitostí k zotavení se z případných ztrát, které mohou na investiční cestě nastat.

Taková zvýšená tolerance k riziku otevírá brány k nesčetným investičním možnostem, jako jsou akcie, ETF, a dokonce i neustále se vyvíjející a dynamická oblast kryptoměn.

Tyto oblasti, ačkoli se vyznačují svou přirozenou volatilitou, slibují značné výnosy oproti dluhopisům, nebo spořícím nástrojům.

Vyšší tolerance k riziku však není synonymem pro lehkomyslný přístup k investicím. Neznamená to, že by se mladí investoři měli řídit nahodilými nebo impulzivními finančními rozhodnutími.

Naopak označuje odolnost a schopnost strategicky využívat výkyvy a volatilitu trhu k vytváření výhodných investičních pozic a proměňovat domnělé hrozby v lukrativní příležitosti.

Propojení včasného investování se zvýšenou tolerancí k riziku je symbiotický vztah, kde podstata jednoho obohacuje sílu druhého.

Slovo závěrem

Investování před třicítkou je kouzelným klíčem k vytváření bohatství díky výhodě času, síle složeného úročení a možnosti rozvíjet toleranci k riziku a investiční prozíravost.

Včasný začátek pomáhá pochopit význam investic a jejich klíčovou roli při vytváření bohatství.

Vyvrací mýtus, že investování je určeno převážně pro movitější jedince, a otevírá možnosti finančního růstu a stability pro každého, kdo je ochoten se učit a investovat.

Zlatá léta mezi dvacátým a třicátým rokem nejsou určena jen k vydělávání, ale také k učení se umění rozmnožovat bohatství prostřednictvím informovaných a strategických investičních rozhodnutí.

Uvažujete o pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.