Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investice do bankovního sektoru: Švýcarské banky UBS Group a Credit Suisse

Investice do bankovního sektoru: Švýcarské banky UBS Group a Credit Suisse
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme do samotného srdce bankovního systému – do Švýcarska. Po USA, Velké Británii, Francii a Německu jsou na řadě švýcarské banky. Ty mají tu nejlepší reputaci. Ta je spojena především s privátním bankovnictvím a menšími rodinnými bankami, které nabízí své služby především movitým klientům.

V našem článku si představíme dvě největší švýcarské banky podle burzovní kapitalizace. Ty nejsou vzhledem k své velikosti zástupci rodinného bankovnictví, ale mají jednu věc společnou, a tou je možnost uložit si peníze ve švýcarském franku. A to je nyní nesmírná výhoda. Avšak dříve, než se pustíme do analýzy těchto dvou bank a výhod švýcarského franku, připomene si, jak se změnila situace v bankovním sektoru od posledního dílu.

Obecný přehled v bankovním sektoru

Trhy vždy anticipují vývoj dopředu. Pro investory není až tak důležité, jakých výsledků firma dosáhla v minulém období, rozhodující roli hraje budoucí vývoj. Samozřejmě dobré minulé výsledky dávají šanci na dobré výsledky i do budoucnosti, avšak není to jisté pravidlo. Bankovní sektor zažil dobré časy. Investoři anticipovali zvedání úrokových sazeb. To se teď děje. Všude tam, kde se úrokové sazby zvedly, tak cena akcií bank rostla. Důvod je prostý. Díky vyšším úrokovým sazbám, budou mít banky větší marži při půjčování peněz. Ale zvyšování sazeb, zvlášť pokud je skokové, přináší negativní efekty.

Díky vyšším úrokům se úvěry stávají nedostupnější, lidé a firmy si budou více dávat pozor, když se budou zadlužovat. Speciální kapitolou jsou lidé anebo firmy, které používají půjčované peníze pro refinancování starých dluhů. V těchto případech hrozí platební neschopnost.

Zde se dostáváme ke kameni úrazu investování do bank.

Recese klepe na dveře

Zvedání úrokových sazeb přinese recesi. Recese pak propouštění a nezaměstnanost. Špatná ekonomická situace se ještě zhorší a vyústí v platební neschopnosti. Banky tak budou muset provádět velké odpisy, které sníží jejich ziskovost a ohrozí výplatu dividend. Tento scénář je velmi ponurý. Poučení z nedávného vývoje na trzích nám ukazuje, že tyto cykly dnes sice fungují, ale jejich načasování je naprosto nepředvídatelné.

Takže pro nás platí závěr, že pokud nezačne silně růst nezaměstnanost v exponovaných státech, kde dané banky podnikají, platební neschopnost je ještě daleko. I tady bude po určitou dobu platit, že nově propuštění budou mít právo na podporu v nezaměstnanosti, která jim aspoň na chvíli umožní nespadnout na úplné dno. Rostoucí nezaměstnanost je tak silný prodejní signál pro banky.

Čísla z USA nám však dokazují, že americký pracovní trh je v dobré kondici. Situace na pracovním trhu se nezmění ze dne na den. Ale degradace bude známa v řádu měsíců. Dokud však nepřijde, investice do bankovního sektoru bude relativně bezpečná.

Investovat do bank tak znamená, že v horizontu jednoho nebo dvou let nemůžeme očekávat strmý růst akcií bank. V lepším případě půjde o stagnaci ceny akcie, která však bude kompenzována slušnou dividendou, protože dokud nenastane recese a bankám se nezvýší odepsatelné položky, tak nás čeká relativně ziskové období, kde banky budou profitovat ze zvýšených sazeb. Banky by měly být taktéž odolné proti zvyšování cen energií, jelikož obecný trend v bankovnictví je opouštění od fyzických poboček k virtuálním.

Švýcarský frank

Ve světě probíhá měnová válka. To není žádné tajemství. Získat vedlejší příjem v dobré měně bude klíčové pro nadcházející roky. Dividendový výnos se tak zvyšuje díky posilující devizi. Švýcarský frank má pořád záporné sazby – 0,25 %, ale 17. června Švýcarská centrální banka zvedla sazby o 50 bazických bodů z – 075 %. To překvapilo celý finanční svět, protože i přes záporné úrokové sazby švýcarský frank patří k velmi silné měně, která posilovala. Zvednutím sazeb se tak frank dostal na paritu s eurem a dolarem.

V případě dalších turbulencí na trhu nebo dalšího zvednutí sazeb švýcarský frank ještě více posílí. Pravděpodobnost, že Švýcarsko zvedne své úrokové sazby, je veliká, poněvadž Švýcarská centrální banka chce bojovat proti inflaci. Ta ve srovnání s americkou nebo evropskou inflací je relativně malá. Červnová inflace dosáhla přijatelných 3,4 %. Ale i tak Švýcarsko nechce nic ponechat náhodě a chce svoje sazby zvedat i nadále. Díky silnému švýcarskému franku se zlevní cena ropy pro Švýcary, a tím se oslabí hlavní inflační tlak.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj švýcarské inflace
Vývoj švýcarské inflace

Pro zajímavost dodejme, že Švýcarská centrální banka je obchodovatelná na švýcarské burze. Banka vyplatí hrubou dividendu za rok 2021 ve výšce 15 franků. Dividenda podle vnitřních směrnic Švýcarské centrální banky nesmí být nikdy větší než 6 %.

Švýcarská centrální banka má však ještě jednu zajímavost, jejím největším vlastníkem je Němec Theo Siegert, který vlastní přes 6,6 % akcií. Tedy víc než curyšský a bernský kanton. Ty vlastní podíl okolo 5 %. Německý vlastník zůstává záhadou. Jedná se o německého miliardáře, který prakticky celou svou část jmění investoval do této banky. Neví se přesně proč. Samozřejmě tak velký podíl mu zajišťuje slušnou roční rentu. Ale důvod této investice zůstává nejasný, protože existují velké společnosti nabízející větší dividendové zhodnocení.

Možný důvod investice je stejný jako pro nás. Tou je touha po zajištění investice s minimálním rizikem. Pokud spadne Švýcarská centrální banka, bude to znamenat prakticky celosvětový finanční kolaps. A tam bude jedno, jak velké máme investice. Nyní, když rozumíme, proč si vybrat investici, která je vázaná na švýcarský frank, podívejme se na dvě největší švýcarské banky.

UBS Group

UBS Group patří k nejstarším finančním institucím. Historicky byla založena již v roce 1862, ale nynější podoba skupiny vznikla v roce 1998 fúzí dvou velkých švýcarských skupin Unie švýcarských bank a Společností švýcarské banky. Historický vývoj banky je spjat se známou rodinou Warburg, která si udržovala značný vliv na chod banky.

UBS Group není typická banka, ale svým založením a hlavní aktivitou se blíží americkým investičním bankám. Jejich doporučení na jednotlivé akcie hýbou světovými trhy. Její hlavní aktivitou je tak správa majetku. Ten představuje přes 51,8 % příjmů z činnosti. Skupina spravuje obrovský majetek ve výši 524, 6 miliard švýcarských franků (údaj z konce roku 2020).

Další činnost představuje vlastní investice, která se podílí na obratu z 28 %. UBS Group si zachovala ráz klasické banky pouze pro švýcarské občany. Ti mohou využít jejích bankovních služeb. Aktivity klasické banky tak představují 11,1 % obratu. Posledním druhem činnosti skupiny je správa aktiv, ta představuje 9,1 % obratu. Banka zaměstnává přes 71 000 zaměstnanců.

Velmi zajímavé je i rozložení obratu podle geografických zón: 21,2 % v samotném Švýcarsku, 20 % v Evropě, Africe a středním Východě, 40,1 % v Americe a 18,7 v Asii.

Načítání
Načítání
Koupit akcie UBS Group! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Při pohledu na vývoj ceny akcií USB Group vidíme, že roční rozptyl ceny se nachází mezi 14,23 až 19,75 švýcarskými franky. Současná cena okolo 15,5 franku je vzhledem k vytyčenému kanálu relativně nízká. Skupina za rok 2021 vyplatila dividendu ve výšce 0,47 švýcarského franku. Dividenda se vyplácí tradičně v polovině dubna. Kdo chce koupit tuto akcii kvůli dividendě, tak má ještě čas a může ještě vyhlížet pokles ceny způsobený především globálními faktory.

Crédit Suisse

Tuto banku není potřeba blíže představovat. Crédit Suisse se pravidelně dostává do hodnocení nejlepších investičních bank. Banka má svoje sídlo v Curychu a byla založena již v roce 1856 Alfrédem Echnerem, vlivným švýcarským politikem a průmyslníkem. Za dobu své existence se tato banka proslavila jako banka, která stojí na straně svých klientů, i když riskuje různé pokuty.

Skandály Crédit Suisse

Za posledních 20 let jich Crédit Suisse nasbírala hned několik. V roce 2009 zaplatila pokutu 536 milionů dolarů za to, že kryla před americkými úřady bankovní účty amerických občanů. V roce 2014 to již byla mnohem větší částka. Crédit Suisse musela zaplatit 2,6 miliardy dolarů americkým autoritám, protože pomáhala krýt daňové uniky. V roce 2022 čelí podezření, že pomáhá ruským občanům obcházet ruské sankce.

Jak je vidno již z tohoto krátkého seznamu, švýcarská banka se často pohybuje na hraně etiky. Ale zároveň si vedení švýcarské banky uvědomuje, že tak velké sumy zaplacené za pokuty, jsou jistý druh investice do reklamy. Zároveň banka nechce z pochopitelných příčin mít uložené špinavé peníze pocházející z nekalé a trestní činnosti. Vzhledem k množství skandálů si banka dává pozor na původ peněz. Otevření učtu u Crédit Suisse se nyní pohybuje v řádu osmi měsíců. Noví klienti, i ti velmi movití, tak musí vystát dlouhou frontu, než získají vytoužený účet ve Švýcarsku.

V roce 2021 Crédit Suisse zaměstnávala 16 370 zaměstnanců v samotném Švýcarsku, 50 110 zaměstnanců připadalo na zbytek světa. Co se týče otevřených poboček, tak ve Švýcarsku Crédit Suisse disponuje 125 pobočkami, dalších 316 poboček je pak ve zbytku světa. Crédit Suisse spravuje aktiva za 731 miliard švýcarských franků v Švýcarsku. Na zbytek světa pak připadají aktiva za 1614 miliard švýcarských franků.

Roční dividenda Crédit Suisse je velmi skromná, představuje pouze 0,05 švýcarského franku. To představuje velmi malé roční zhodnocení 0,75 %. Akcie Crédit Suisse jsou pod silným tlakem. Od začátku roku ztratily přes 42 %. Důvodem jsou právě obavy z placení dalších pokut. Akcie Crédit Suisse se obchodují na několikaletých minimech. Cena 5,3 švýcarských franků za jednu akcii.

Pro dlouhodobé investory to může být velmi zajímavá příležitost, avšak z pohledu technické analýzy zatím nic nenasvědčuje k obratu a změně klesajícího trendu. Obratem můžou být kladné úrokové sazby na švýcarském franku.

Závěr: Pokles cen švýcarských bank

I když investice do švýcarského franku je velmi dobrou myšlenkou, investice do švýcarských bank z hlediska krátkodobého a střednědobého horizontu se jeví jako málo výdělečná. Byl by zázrak, kdyby recese nezasáhla srdce finančního systému, kterým jsou švýcarské banky. To je důvod, proč ceny akcií mají klesající tendenci. Avšak pokud recese nebude tak závažná, dá se předpokládat, že na těchto akciích může dojít ke změně trendu. Dlouhodobý investor se jí jistě jednou dočká.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.