Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Našel Bitcoin své dno, nebo se můžeme propadnout ještě níž?

Finex Coin Week – Našel Bitcoin své dno, nebo se můžeme propadnout ještě níž?
Zdroj: Depositphotos.com

Další zářijový týden je za námi a já vás vítám u nového souhrnu nejdůležitějších zpráv ze světa digitálních aktiv.

Obsah článku

Solana překonala Ethereum v počtu denních transakcí

V posledních týdnech se v médiích psalo především o sloučení druhé největší kryptoměny podle tržní kapitalizace, Etherea. To však neznamená, že se velký hype musí nutně rovnat většímu přijetí. Ethereum bylo podle analytické společnosti Nansen ve druhém čtvrtletí překonáno Solanou v počtu denních transakcí.

https://twitter.com/nazar_lianko/status/1571882194288906240

Denní transakce na blockchainu Solana se v období od dubna do června neustále zvyšovaly a s více než 40 miliony denních transakcí překonaly Ethereum, které uskutečnilo pouze jeden milion transakcí denně.

Významný nárůst transakcí na Solaně byl pozorován u takzvaných non-vote transakcí a to i navzdory tomu, že byla Solana oproti Ethereu výrazně volatilnější. Analýza dat na řetězci odhalila, že za největším nárůstem denních transakcí stojí decentralizované burzy (DEX) Mango MarketsSerum a také decentralizovaná oracle síť Switchboard.

Při zohlednění i vote transactions (hlasovacích transakcí) zaznamenala Solana zhruba 100 až 200 milionů transakcí denně. K tomuto významnému nárůstu transakcí přispěl i celkový nárůst počtu nových peněženek. Za duben jich vzniklo přibližně 400 000 a na konci května už to byl rovný jeden milion.

Za prudkým nárůstem počtu transakcí stojí také rostoucí popularita okolo ekosystémů GameFi a decentralizovaných financí (DeFi). Je to především díky levným a rychlým transakcím, které blockchain Solana umožňuje.

Analytik společnosti Nansen Mega Septiandara uvedl, že ekosystém Solana vzkvétá díky zřízení korejského grantového a investičního fondu a také díky velkým budoucím plánům, které přitahují nové uživatele a stavitele.

Zajímavostí z posledních týdnů je, že vývojáři Helia, blockchainu zaměřujícího se na Internet of Things (IoT), plánují migraci na blockchain Solana. Tato změna by měla projektu poskytnout efektivnější škálování a měla by odstranit řadu potíží, se kterými se síť v posledních měsících potýkala. Rozhodnutí o migraci předcházelo hlasování komunity. Návrh nakonec prošel a pro migraci hlasovalo 81,4 % uživatelů, proti pouze 18,6 %. Na Solanu by se tak měly přesunout tokeny HNT, IOTMOBILE a také datové kredity (DC).

Ethereum je podle SECu neregistrovaný cenný papír

Krátce po sloučení Etherea se objevila znepokojující zpráva, že by Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) mohla považovat Ethereum za neregistrovaný cenný papír. Svědčí o tom nová žaloba vůči influencerovi Ianu Balinovi za ICO kryptoměny Sparkster (SPRK) v roce 2018.

Na tom by nebylo nic zvláštního, neboť se nejedná o první podobnou žalobu vůči jednotlivcům a organizacím za to, že spustili neregistrované ICO. Nejnovější případ je však odlišný. Pozorovatelé si všimli bezprecedentního kroku, který je schován v 69. odstavci žaloby. SEC v něm tvrdí, že má právo žalovat Iana Balinu kvůli tomu, že se jeho případ týká transakcí provedených ve Spojených státech, ale také proto, že v podstatě celá Ethereum síť spadá pod kompetenci vlády USA.

Americký regulátor tím naznačuje, že vzhledem k tomu, že ve Spojených státech v současné době funguje více síťových uzlů než kdekoli jinde na světě, měly by být všechny transakce na Ethereum síti považovány za transakce amerického původu. Podle údajů z Etherscanu se na území Spojených států nachází v současné době 45,85 % uzlů. Druhá největší hustota uzlů je v Německu, kde je jich zastoupeno pouze 19 %.

Odborník na americké právo a profesor z univerzity v Kentucky, Brian Fire, okomentoval počínání SECu následovně:

“Jedná se o krok, který umožňuje regulátorovi charakterizovat podnikání na blockchainu Etherea jako podnikání na americké burze cenných papírů, což by mohlo být pro SEC z hlediska regulací výhodné a dělá to věci mnohem jednodušší.”

Pokud by se SECu podařilo klasifikovat aktivitu na Ethereu jako činnost podobnou činnostem na americké burze cenných papírů, znamenalo by to, že si SEC nárokuje jurisdikci nad veškerou činností na zdánlivě decentralizované síti. Takový vývoj by znamenal výrazné posílení role SECu v dohledu nad aktivitou na druhém největším blockchainu, kde se odehrává naprostá většina aktivit v oblastech NFT a DeFi, potažmo i nad kryptoměnami jako celkem.

Brian Fire poznamenal, že text v žalobě nemá zatím žádnou právní váhu, ale naznačuje to budoucí kroky regulátorů. Krátce po sloučení Etherea šéf SECu, Gary Gensler, prohlásil, že všechny kryptoměny používající staking by mohly být ve Spojených státech považovány za cenný papír.

Boj s inflací pokračuje, Fed oznámil další zvýšení o 75 bazických bodů

Uprostřed minulého týdne se veškerá pozornost investičního světa soustředila na plánované zasedání Federálního rezervního systému. V boji proti vysoké inflaci zvýšil Fed podle očekávání investorů úrokové sazby o 75 bazických bodů a trhy zasáhla vysoká volatilita.

Cena Bitcoinu po oznámení Fedu prudce klesla a dostala se až k hodnotě 18 150 dolarů za minci. Tento propad byl pouze krátkodobý a během hodiny se BTC vrátil na původní hodnoty, dále se obchodoval těsně pod hranicí 19 000 dolarů. Jednalo se tedy pouze o jednoprocentní propad. Bitcoin kolem této ceny konsoliduje po celý týden.

Analytici zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů předpokládali a zdá se, že trh kryptoměn i akcií již toto očekávání absorboval. Ani to však nezabránilo zbrklým obchodníkům, aby prodávali na nižších cenových hladinách. Podobně jako BTC se chovaly i přední akciové indexy. Například Dow Jones i S&P 500 se v době zveřejnění výsledků propadly o 0,70 %.

Nejenom Federální rezervní systém Spojených států, ale i centrální banky po celém světě zvyšují úrokové sazby, aby bojovaly s rostoucí inflací.

Fed je ve svém přístupu obzvláště agresivní, protože inflace v USA je na čtyřicetiletém maximu, což vede investory k tomu, aby se poohlíželi po bezpečných přístavech, jako je americký dolar, a vyhýbali se “rizikovým” investicím, jako jsou akcie a kryptoměny.

Bitcoin se podle analytické společnosti Arcane Research letos ve skutečnosti nejvíce podobal technologickým akciím, což mělo za následek prudký propad. V současné době se obchoduje o 70 % níže než jeho historické maximum z listopadu 2021, které činilo 69 044 dolarů.

Na druhou stranu americký dolar stabilně stoupá a poslední dny nebyly výjimkou. Ještě před projevem předsedy Fedu, Jeroma Powella, se dotkl nového dvacetiletého maxima, k čemuž částečně přispělo i rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina, který vyhlásil v Rusku částečnou mobilizaci.

Cardano má za sebou úspěšný hard fork Vasil

Cardano má za sebou jednu z nejvýznamnějších aktualizací svého blockchainu od přidání funkce chytrých smluv, ke které došlo v září loňského roku. Po několika odkladech byl ve čtvrtek 22. září konečně spuštěn hard fork Vasil, který přináší významné vylepšení škálování a využití blockchainu.

Úspěšné spuštění hard forku oznámila ve čtvrtek večer na Twitteru společnost Input Output Hong Kong (IOHK), která má na starosti vývoj tohoto blockchainu. Spoluzakladatel společnosti a její CEO, Charles Hoskinson, mezitím tuto událost přenášel v živém přenosu na Twitter Spaces.

Hard fork Vasil přináší podle IOHK Cardanu významné vylepšení, které se týká rychlejšího vytváření bloků, tedy lepší škálování, vyšší rychlost transakcí a také inovace platformy Plutus. To by mělo umožnit efektivnější vytváření, nasazování a spouštění decentralizovaných aplikací (dApps) s nižšími náklady. Nové funkcionality, které přináší aktualizace skriptů Plutus, budou vývojářům na mainnetu k dispozici 27. září, po jedné epoše, která v současnosti trvá přibližně pět dní.

Ohlasy komunity na sebe nenechaly dlouho čekat. Například zakladatel obchodní platformy Abra Bill Barhydt, označil upgrade za “velkou výhru pro vývojáře” a dodal:

“Jedná se o jednu z nejkomplexnějších a nejdůležitějších aktualizací sítě Cardano, která kdy byla provedena.”

Tímto upgradem však aktualizace na Cardanu nekončí. Dalším krokem má být spuštění škálovacího protokolu ve druhé vrstvě zvaného Hydra, který zpracovává transakce mimo blockchain Cardano a zároveň jej stále používá k jejich finálnímu vypořádání. Spuštění protokolu zatím nemá přesné datum, ale počítá se s ním někdy na konci roku 2022 nebo v prvním čtvrtletí roku 2023.

Oznámení o úspěšném spuštění hard forku Vasil mělo pozitivní vliv na cenu kryptoměny ADA, nativního coinu blockchainu, která po oznámení posílila téměř o 8 %. To však nemění nic na tom, že cena této osmé největší kryptoměny podle tržní kapitalizace v posledních týdnech stále klesá.

Akumulace BTC je v plném proudu, našli jsme už dno?

Analytická platforma Glassnode pravidelně zveřejňuje svá on-chain data, která nám mohou napovědět, v jaké fázi trhu se momentálně nacházíme. V současné době je možné z těchto dat vyčíst, že se dlouhodobí držitelé BTC chovají jinak, než při předchozích bear marketech a že dno by mohlo být blízko.

Zdroj: glassnode.com
Graf dlouhodobých držitelů BTC
Graf dlouhodobých držitelů BTC

První graf, který sleduje dlouhodobé držitele Bitcoinu (LTH – long term holders) ukazuje, že zhruba 30 % těchto investorů se momentálně nachází ve ztrátě. Je to způsobeno tím, že se cena BTC propadla téměř o 70 % od svého vrcholu v listopadu 2020, kdy cena dosáhla 69 000 dolarů. To je přibližně 3-5 % pod úrovní, která v předchozích cyklech stanovila dno ceny Bitcoinu.

Například v březnu 2020 klesla cena Bitcoinu pod 4 000 dolarů díky propadu trhů, který způsobila pandemie COVID-19. V té době se podíl množství nabídky BTC držené LTH ve ztrátě vyšplhal k 35 %. Podobné to bylo i při bear marketu v roce 2018, kdy se hranice LTH ve ztrátě vyšplhala k 32 %. V obou případech následoval odraz a dlouhý býčí cyklus.

Podle analytiků má typický bear market tendenci dosahovat vrcholu, když jsou LTH ve ztrátě v rozmezí 30-40 %.

Jinými slovy, cena Bitcoinu má v současné době ještě nějaký prostor k případnému poklesu. Pokud by se historie opakovala, znamenalo by to pokles k hranici 14 000 – 10 000 dolarů.

Pokud se podíváme na celkovou zásobu dlouhodobých držitelů (Total supply held by LTH), tak se zdá, že tito investoři během poklesů trhu akumulují a během vzestupných trendů postupně prodávají. Tyto zásoby nejvýrazněji klesaly v květnu 2021, kdy BTC stanovil své ATH 64 000 dolarů. Od té doby je na grafu vidět zřetelný akumulační trend, což naznačuje, že dlouhodobí držitelé jsou co se týče budoucnosti BTC býčí.

Zdroj: glassnode.com
Graf celkových zásob LTH
Graf celkové zásoby LTH

Zajímavostí také je rostoucí trend takzvaných akumulačních adres. Počet adres s nenulovým zůstatkem se nyní pohybuje kolem 42,7 milionu. Na začátku letošního roku to bylo přitom 39,6 milionu. To se liší od předchozích cyklů, kdy počet těchto adres klesal a nebo zůstával na stejné úrovni. To potvrzuje, že “hodlery” současná cenová úroveň nezaskočila.

Závěr k aktuální situaci

Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání Americké centrální banky a oznámení o zvýšení úrokových sazeb, které podle očekávání vyvolalo negativní reakci napříč finančními trhy. Z vystoupení šéfa Fedu, Jerome Powella, bylo zřejmé, že se úrokové sazby hned tak nesníží a že neexistuje bezbolestný způsob jak zkrotit rostoucí inflaci.

Bitcoin se stále pohybuje v bočním kanálu mezi 18 500 a 25 000 dolarů a zdá se, že si na výraznější pohyb budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Korelace Bitcoinu s akciovými trhy je více než zřejmá a pokud se nezmění makroekonomická situace, tak nemůžeme očekávat obrat trendu.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.