Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Cardano po hard forku podporuje smart kontrakty! Co můžeme od aktualizace čekat?

Cardano po hard forku podporuje smart kontrakty! Co můžeme od aktualizace čekat?

Cardano po hard forku podporuje smart kontrakty! Co můžeme od aktualizace čekat?
Zdroj: e15.cz

Cardano v noci z neděle na pondělí provedlo implementaci Alonzo, dlouho očekávané aktualizace přinášející možnost vývoje a aplikace smart kontraktů přímo na platformě Cardano. Vývojáři díky tomu budou moci vytvářet decentralizované aplikace (dApps) na Cardano poprvé v historii. Dle vyjádření na blogu však Cardano považuje Alonzo pouze za první krok ve vývoji kupředu – jeho implementací "mise pouze začíná".

Smart kontrakty na Cardano budou napsány v jazyce Plutusúčelný programovací jazyk, stvořený speciálně pro smart kontrakty, s jádrem v Haskellu.

Mnoho uživatelů může po aktualizaci očekávat existenci rozsáhlého ekosystému plného funkčních decentralizovaných aplikací. Cardano se vůči tomu dále vyjádřilo tak, že všichni příznivci Cardana by si měli zachovat rozumná očekávání od aktualizace Alonzo. Testování a aplikace jednotlivých dApps jistě zabere nějaký čas, než budou na síti plně funkční.

Cesta k aktualizaci Alonzo

Cardano vyvíjí svůj ekosystém dlouhou dobu – už od roku 2017. V historii prošlo řadou významných aktualizací, bez kterých by dnešní implementace smart kontraktů nebyla možná.

V roce 2020 byl významný Byron reboot – upgrade codebase Cardana. Byron reboot aktualizoval hned několik komponent sítě Cardano – stakovací uzly, prohlížeč projektů na síti Cardano a backend softwarové penženky Daedalus. Hlavně ale položil základ pro další upgrade – Shelley.

Shelley hardfork znamenal pro Cardano přechod z centralizovaného federativního modelu na plně decentralizovaný s využitím konsenzu DPoS (Delegated Proof-of-Stake). Shelley upgrade silně pomohl boomu stakování Cardana. Plné decentralizace dosáhlo v březnu roku 2021.

V době psaní článku se procentuální množství nastakovaných mincí ADA pohybuje kolem 70 % z celkové zásoby v cirkulaci. V přepočtu na stabilní měnu to činí zhruba 60 miliard USD uzamčených v stakepoolech.

Míra stakovaných mincí ADA z celkové zásoby
Míra stakovaných mincí ADA z celkové zásoby
Zdroj: stakingrewards.com

Cardano ve své historii prošlo a projde ještě několika významnými aktualizacemi, vždy kreativně pojmenovanými. Příkladem může být např. Mary – upgrade přinášející NFT do ekosystému Cardano, dále Goguen, Basho nebo Voltaire.

Cardano každý svůj velký update řeší hardforkem. Ačkoliv mohou být hardforky do určité míry nebezpečné kvůli riziku ztráty informací o minulých blocích v chainu, Cardano provádí aktualizace vždy podle HFC protokoluHard Fork Combinator.

Pomocí HFC jsou oba chainy průběžně spojovány bez nutnosti přerušení všech funkcí nebo požadavku pro restart sítě.

Podstatné je zejména zálohování všech minulých bloků – a proto je použití HFC bezpečné.

Všechny výše zmíněné aktualizace pro svou funkci nepotřebovaly smart kontrakty. Po nynějším hard forku bude moci Cardano rozšířit svůj ekosystém o širokou škálu decentralizovaných aplikací, ať už komplexnějších, nebo jednodušších. Vše bude záležet na schopnostech vývojářů a možnostech poskytovaných programovacími jazyky Plutus a Haskell.

Nový vývojářský ekosystém je na světě

Cardano poskytuje vývojářům nové možnosti při tvorbě decentralizovaných aplikací – hlavně kvůli novému programovacímu jazyku. Paralelně se spouštěním Alonzo hard forku probíhal Plutus Pioneers course, kurz pro vývojáře ohledně nativního frameworku pro prostředí Cardano.

Ještě před hard forkem se na testnetu vyvíjely první projekty, řada z nich je již nyní v pokročilém stádiu. Je důležité zmínit i incentivní program Project Catalyst – dotací se dočkalo už 150 projektů. Dle vyjádření týmu Cardana se o startovní budget v hodnotě 4 000 000 USD přihlásilo až 800 projektů.

Seznam všech projektů momentálně vyvíjených pro ekosystém Cardano je k dispozici na Essential Cardano repozitáři. Zajímavá je i následující vizualizace všech projektů (v době psaní článku jich může existovat více) vytvořená @Cardians_.

Mapa všech projektů na síti Cardano
Mapa všech projektů na síti Cardano
Zdroj: iohk.io

Projekty jsou v různých fázích vývoje. Cardano po aktualizaci Alonzo a po zpřístupnění mainnetu očekává "explozi aktivity".

Kritika vůči Cardanu

Ačkoliv Cardano svůj nový úspěch slaví bujaře, můžeme z různých stran slýchat i kritiku.

Dle Dominica Williamse, zakladatele kryptoměny Internet Computer (ICP) je "nepochopitelné, proč kryptoměna přítomna na tržišti už dva roky přidává podporu pro smart kontrakty až nyní".

Krátce po Alonzo hard forku se také začaly objevovat první problémy s funkčností. První aplikace využívající DeFi měly problémy se souběžným prováděním transakcí. Pravděpodobně to pramení z principu UTXO modelu, který Cardano využívá (konkrétně eUTXO). Na problém poukázal např. následující tweet:

Výsledným efektem je např. nemožnost použít aplikace podobné Uniswapu, protože UTXO model umožňuje efektivně zapisovat pouze jednu transakci do bloku.

Cardano se následně ohradilo s vyjádřením, že jejich eUTXO model umožňuje zapisovat více transakcí do bloku – zhruba několik stovek. Je ale nutné aplikace vůči eUTXO upravit, protože eUTXO limituje četnost použití výstupu z transakce.

Shrnutí

Další hard fork pro Cardano běžně znamená velký update. Ani nyní to není výjimkou. Možnost podpory smart kontraktů je v DeFi světě potřeba. Cardano může díky novému vývojářskému prostředí získat ještě větší pozornost.

Jazyky Plutus a Haskell odlišují Cardano od Etherea, podobně jako např. programovací jazyk Pact a jeho vývojářské prostředí v ekosystému Kadena. Uvidíme, do jaké míry bude Plutus efektivní a zda dokáže Cardano vytvořit skvělé podmínky pro vývojáře i přes několik nedostatků pramenících z eUTXO modelu.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,3%
Cena
$20 485
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-3,6%
Cena
$1 161
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,32%
Cena
$233,9

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo