Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – LUNA se propadla ze 100 dolarů na nulu a stáhla s sebou celý trh, je to začátek kryptozimy?

Publikováno
Finex Coin Week – LUNA se propadla ze 100 dolarů na nulu a stáhla s sebou celý trh, je to začátek kryptozimy?
Zdroj: Depositphotos.com

Vítáme vás opět po týdnu u přehledu nejzajímavějších zpráv ze světa digitálních aktiv. Za posledních sedm dnů se toho odehrálo opět mnoho a my jsme pro vás tentokrát vybrali tato témata:

Obsah článku

Stablecoin UST se propadl na 0,04 dolarů a Terra (Luna) zkolabovala

Začátek minulého týdne byl pro kryptoměnový trh naprosto hororový. Bitcoin se propadl pod 27 000 dolarů a altcoiny na tom byly ještě mnohem hůře. Největší pozornost však upoutala Terra (LUNA), která se propadla o 99,99 % a algoritmický stablecoin UST, jenž je na ni navázaný, se obchodoval dokonce za 0,04 dolarů.

UST byl donedávna třetí největší stablecoin podle tržní kapitalizace. Stál za ním algoritmus, díky němuž by měl svoji hodnotu udržovat 1:1 s americkým dolarem. Stablecoiny mohou držet návaznost na dolar několika způsoby. Jsou kryté jinými aktivy, jako jsou třeba jiné kryptoměny či fiat měny, a nebo se může jednat o algoritmický stablecoin jako v případě UST.

Poznámka

Jak vlastně stablecoin UST funguje? Místo držení rezerv se spoléhá na algoritmus naprogramovaný ve smart kontraktu a fungující na procesu využívajícím motivaci k arbitrážním obchodům.

Pokud cena UST začne stoupat, mohou držitelé LUNA prodat své mince oproti UST se ziskem, přitom se mince LUNA zničí a naopak mince UST se vytvoří. Když opačném případě cena UST klesne, důvodem je příliš vysoké množství v cirkulaci. Obchodníkům se nabízí směnit své UST na LUNA, aby se snížila nabídka a cena UST klesla zpět do oblasti 1 dolaru.

Koncem minulého víkendu došlo k masivní poptávce po stablecoinu UST, což způsobilo, že se cena tokenu propadla pod 99 centů. Nadace Luna Foundation Guard stojící za LUNA a UST přispěchala s půjčkou 1,5 miliardy dolarů, aby měla dostatek kapitálu v případě, že by algoritmus přestal fungovat. Ani to však nepomohlo a cena UST se 13. května ve 3 hodiny ráno dostala dokonce na 0,04 dolarů za minci.

Co za propadem stálo?

Podle některých on-chain analytiků šlo o předem připravenou akci. Několik milionů UST bylo totiž prodáno během několika minut spolu s více jak dvěma miliardami dolarů vybranými z protokolu Anchor, který slouží v podstatě jako banka pro UST. V tu chvíli začala panika a většina investorů se začala UST zbavovat. Stejný osud postihl kvůli algoritmické vazbě i kryptoměnu LUNA, jejíž pokles vyvolal ještě větší strach a návaznost na UST ještě více klesala.

Situace se koncem týdne zhoršila natolik, že bylo dokonce oznámeno pozastavení celého blockchainu. Tým přislíbil, že bude pracovat na odstranění problému a bude komunitu informovat o dalších aktualizacích.

Reakce Do Kwona a Luna Foundation Guard

Hroucení celého Terra ekosystému nešokovalo jen investory, ale i samotný tým stojící za kryptoměnou včetně zakladatele Do Kwona.

Do Kwon si dal s vyjádřením na čas. Později však veřejnost informoval s omluvou a ujištěním, že se bude společně s týmem a komunitou snažit celý problém co nejrychleji a nejefektivněji napravit.

Zároveň ale přišel i s návrhy, jak daný problém řešit. Poznamenal, že extrémní množství mincí kryptoměny LUNA v oběhu je tím zásadním problémem a je nutné jej zredukovat.

Zdroj: messari.io
Extrémní nárůst množství mincí LUNA
Extrémní nárůst množství mincí LUNA

Ještě před sedmi dny se zásoba mincí LUNA pohybovala stabilně kolem 350 milionů, během jednoho dne však rázově vyskočila na neuvěřitelných 6,5 bilionů.

V době psaní článku existuje 6 531 672 476 100 mincí LUNA, to je o téměř o 2 000 000 % více, než před jejím zhroucením.

Do Kwon představil návrhy pro změnu protokolu kryptoměny, jež by měly urychlit snížení zásoby mincí LUNA na adekvátní úroveň.

Bude zajímavé sledovat, jak se celá situace vyvine a zda se celý ekosystém Terra z této situace dostane. Jedno je jasné – důvěra v kryptoměnu LUNA dostala velkou ránu, stejně tak i důvěra v algoritmické stablecoiny.

Bude muset MicroStrategy prodávat své BTC, aby se nedostalo do problémů?

Generální ředitel MicroStrategy, Michael Saylor, v minulém týdnu ubezpečoval investory, že v žádném případě nehodlá prodávat své BTC. Jeho společnost si před nedávnem vzala velkou půjčku zajištěnou bitcoiny, v případě poklesu by mohlo dojít k jejich likvidaci.

Šéf společnosti uvedl, že MicroStrategy má termínovaný úvěr ve výši 205 milionů dolarů a potřebuje udržet 410 milionů dolarů jako kolaterál. Jeho společnost vlastní celkem 129 218 BTC a z toho je 115 109 BTC nezatížených žádným závazkem. V případě potřeby by je bylo možné použít jako další injekci.

Saylor dodal, že k likvidaci půjčky by mohlo dojít až v okamžiku, kdy by se cena bitcoinu propadla pod 3 562 USD. Ani v tomto případě by jeho společnost žádný bitcoin neprodala. Saylor ve svém tweetu napsal, že v takovém případě je jeho společnost připravena na krytí půjčky použít nějakou jinou zástavu.

Obavy ohledně zajištění půjčky se objevily začátkem minulého týdne, kdy se Bitcoin propadl pod 30 000 dolarů.

Společnost MicroStrategy se během propadu dostala do červených čísel, když cena prorazila průměrnou nákupní cenu společnosti, která činí 30 700 USD za BTC.

Zmiňovanou půjčku ve výši 205 milionů dolarů si MicroStrategy vzala pro potřeby své dceřiné společnosti MacroStrategy od investiční banky SilverGate, která se specializuje na tento druh finančních služeb.

Jednalo se o dosud nejvýznamnější využití BTC jako kolaterálu v případě půjčky. Podobný krok oznámila také americká společnost Coinbase, která si půjčila peníze od bankovního giganta Goldman Sachs a také použila BTC jako zástavu.

Coinbase má za sebou katastrofální výsledky

V minulém týdnu proběhlo zveřejnění hospodářských výsledků za první kvartál společnosti Coinbase, která je kótovaná na americké burze NASDAQ. Jedná se o vůbec první veřejně obchodovanou kryptoměnovou burzu na světě a proto byla tato událost sledována napříč celou krypto komunitou.

Výsledky za první čtvrtletí roku 2022 nedopadly pro Coinbase vůbec dobře. Společnost oznámila svou první čistou ztrátu jako veřejně obchodovaná společnost ve výši 430 milionů dolarů. Ačkoliv se nejedná o vůbec lichotivý výsledek, šéf společnosti Brian Armstrong v rozhovoru s investory příliš zklamaně nezněl.

“Nikdy jsem nebyl více optimistický vzhledem k tomu, kde se jako společnost nacházíme,” sdělil Armstrong investorům.

Coinbase ve své zprávě za první čtvrtletí roku 2022 zveřejnila, že tržby klesly o 27 % na 1,17 miliardy dolarů. Je to méně než 1,6 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí roku 2021 a více než o polovinu méně oproti tržbám za 4. čtvrtletí roku 2021, které činily 2,5 miliardy dolarů. Klesly také počty nových uživatelů o více než 19 % na 9,2 milionu z 11,4 milionu v minulém čtvrtletí.

Akcie Coinbase během dne, kdy měly být zveřejněny výsledky, klesly o více než 16 % a uzavřely na 73 dolarech. Po zveřejnění výsledků cena dokonce klesla na 50 dolarů. Neustále klesá už od listopadu 2021, kdy téměř dosáhla maxima 380 dolarů z první veřejné nabídky (IPO), která proběhla v dubnu loňského roku.

Navzdory těmto číslům Armstrong v hovoru s akcionáři k výsledkům vysvětlil, proč je stále optimistický.

“K našim dveřím si razí cestu tolik zákazníků, že se musíme plně koncentrovat, abychom udrželi vše v chodu. Období poklesu jsou tedy často spíše vítanou změnou v tom smyslu, že se můžeme soustředit na budování dalších inovací, které nám přinesou prospěch v dalším cyklu,” řekl.

Armstrong uvedl, že 54 % aktivních uživatelů platformy se zabývá něčím jiným než obchodováním s kryptoměnami, ale neobjasnil, jakými činnostmi. O novém NFT tržišti se ve svém prohlášení vůbec nezmínil.

Na závěr svého projevu Armstrong uvedl, že toto odvětví je teprve v začátcích a Coinbase vidí příležitosti do budoucna.

“Bez ohledu na to, zda trh roste, nebo klesá, budeme pokračovat v budování,” dodal.

Madonna a Beeple představili novou provokativní NFT kolekci

Madonna patří mezi kulturní ikony posledních několika desetiletí. Patřila mezi nejvlivnější umělce v oblasti pop music a její vliv je cítit dodnes. Velkým způsobem zasahuje nejen do popové hudby, ale také do módy, umění a celé společnosti. Nyní se spojila s digitálním umělcem Beeple, s nímž vytvořila novou NFT kolekci nazvanou “Matka stvoření”.

Kolekce je naprosto exkluzivní, obsahuje pouze 3 NFT v edici a představuje různé aspekty života inspirované mateřstvím. Výtěžek z prodeje půjde ve prospěch tří neziskových organizací zaměřených na podporu žen a dětí po celém světě.

Co jednotlivá NFT skýtají?

První série je nazvaná Matka přírody. NFT zachycuje Madonnu, jak leží v laboratoři na lůžku, kde jí z přirození vyrůstá větev, která se mění v živý strom. Jakmile vzejde z jejího těla, začne kvést. Toto dílo obsahuje nový text od Madonny.

Druhé dílo s názvem Matka evoluce se dotýká metamorfózy motýlů, kteří jsou jedním z nejkrásnějších výtvorů přírody a jsou poslem naděje. Madonna je opět zobrazená nahá, tentokrát sedící v jakémsi upraveném vozidle uprostřed rozpadajícího města s roztaženýma nohama a mnoha motýly vycházejícími z jejího nitra. Dílo obsahuje text z Madonniny kultovní písně Justify My Love a původní hudbu Igora Bardykina.

Závěrečné dílo se jmenuje Mother of Technology a odehrává se v krásném lese. Madonna je zobrazena opět nahá a z jejího nitra vychází řada biomechanických stonožek, které se prochází po jejím těle. Stonožka zde zastává svět technologií. Představuje jak životodárnou sílu, tak i její nebezpečí, střet temnoty a světla. Technologie se stále vyvíjí ve fyzickém, přírodním a reálném světě. Můžeme si dělat, co chceme, ale má to své důsledky. Příroda nakonec zvítězí. V díle je použita poezie od Rúmího.

Kolekce NFT od Madonny a Beepleho jsou přinejmenším provokativní, ale téma a provedení animací jsou velmi konzistentní se stylem, který oba umělce charakterizuje. Obsahují bizarní a typický nádech pro Beeplovu tvorbu a kousek erotiky, která provázela Madonnu během celé její hudební kariéry.

Výtěžek z prodejů této sbírky bude věnován třem různým charitativním organizacím: The Voices of Children Foundation (která poskytuje pomoc ukrajinským dětem), City of Joy Foundation (která pomáhá obětem násilí v Kongu) a Black Mama’s Bail Out (která pomáhá během procesu i uvězněným černošským matkám).

Aerolinky Emirates plánují akceptovat BTC jako platební metodu

Emirates, jedna z předních leteckých společností ze Spojených arabských emirátů, oznámila, že plánuje akceptovat platby bitcoinem za své služby. Navíc chystá spuštění vlastního metaverza a obchodu s NFT. Svůj záměr společnost oznámila na svých webových stránkách.

https://twitter.com/bitcoinmagazine/status/1525063962622144512

Letecká společnost se sídlem v Dubaji rovněž doufá, že bude využívat blockchainovou technologii při sledování záznamů o letadlech. Uvedl to provozní ředitel společnosti Emirates Adel Ahmed Al-Redha na setkání s médii, které se konalo na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu Arabian Travel Market.

Bližší informace o tom, kdy budou nové funkce k dispozici, Adel Ahmed nesdělil, ale prozradil, že plánuje nábor nových zaměstnanců, kteří se zaměří na implementaci plateb pomocí kryptoměn, využití blockchainu na sledování letadel, metaverza a nezaměnitelných tokenů (NFT).

Tyto kroky společnosti jsou podle jejího ředitele součástí strategie dopravce lépe sledovat potřeby zákazníků a učiti provoz, školení a prodej na webových stránkách interaktivnější.

Poznámka

Poznámka: Společnost Emirates zveřejnila svůj záměr investovat desítky milionů dolarů na rozšíření svých služeb do metaverza a na vývoj sběratelských a využitelných NFT už v dubnu. Spuštění těchto projektů se očekává v nadcházejících měsících.

Tyto kroky společnosti navazují na zřízení dubajského úřadu pro regulaci digitálních aktiv (VRA), schváleného šejkem Muhammedem Bin Rášidem Al Maktúmem loni v březnu. Jedná se o balík regulací, jejímž hlavním účelem je učinit ze Spojených Arabských Emirátů a Dubaje klíčového hráče při utváření budoucnosti virtuálních aktiv.

Poznámka

Zajímavost: Dubajský kryptoměnový regulátor nedávno získal pozemek v metaverzu The Sandbox a plánuje zde zřídit virtuální sídlo neboli “MetaHQ”.

Závěr k aktuální situaci

To, co se stalo v minulém týdnu, překvapilo celý kryptoměnový svět a o ničem jiném se téměř nemluvilo. Dvě kryptoměny, které byly donedávna v top 10 nejhodnotnějších kryptoměnách podle tržní kapitalizace, během několika dnů zkolabovaly. Potvrzuje se to, že kryptoměny jsou stále velmi rizikové. Měli bychom myslet na diverzifikaci a investovat jen takovou částku, o níž jsme ochotni přijít.

Kromě toho jsme viděli propad Bitcoinu pod 27 000 dolarů, což je nejníže od ledna 2021. Bitcoin tak uzavřel sedmou červenou týdenní svíčku v řadě a překonal tak rekord z roku 2014, kdy jich po sobě bylo šest. Momentálně se nacházíme na silném supportu a patrně se teď nějakou dobu budeme pohybovat do strany. Abychom mohli pomýšlet nad pokračováním růstového trendu, je potřeba oživení napříč všemi trhy.

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.