Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Formuje Bitcoin dno a čeká nás pokračování uptrendu?

Publikováno
Finex Coin Week – Formuje Bitcoin dno a čeká nás pokračování uptrendu?
Zdroj: Depositphotos.com

Vítejte u dalšího přehledu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn za poslední týden. Tentokrát pro vás vybíráme tyto zprávy:

Obsah článku

Rusko chce využívat kryptoměny pro mezinárodní platby

Moskva díky válce na Ukrajině a sankcím, které na Rusko uvalily západní země, mění svůj postoj k digitálním aktivům. Objevily se první informace o tom, že Rusko plánuje využití kryptoměn na mezinárodní úrovni.

Moskevská tisková agentura Interfax a agentura Reuters informovaly, že Ivan Chebeskov, který vede odbor finanční politiky v rámci ruského ministerstva financí, aktivně zvažuje možnost začlenění kryptografických plateb.

“O myšlence využití digitálních měn v transakcích pro mezinárodní platby se aktivně diskutuje,” uvedl Chebeskov.

Podle místních novin Vedomosti zvažuje ministerstvo financí, že přidá do aktualizované verze zákona o kryptografických platbách návrh týkající se mezinárodních plateb. Ten je v současné době stále ve fázi příprav.

Zdá se, že podpora používání kryptoměn přichází ze všech oblastí ruské vlády. Podle ministra obchodu Denise Manturova Moskva plánuje legalizovat kryptografické platby “spíše dříve než později”. V dubnu už podpořilo legalizaci kryptoměn i ruské ministerstvo financí v návrhu zákona “O digitální měně”.

Ve stejném období guvernér Ruské centrální banky připustil, že centrální banka přehodnocuje svůj nepříznivý postoj k digitálním aktivům. Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullina uvedla, že zvažuje využití digitálních aktiv jako jednu z možností, jak zmírnit dopady sankcí západních zemí proti ruské ekonomice.

Jake Chervinsky, právní expert na kryptoměny z Blockchain Association, k tomu uvedl, že není zcela jasné jakým způsobem by mohlo Rusko obcházet sankce díky kryptoměnám. Kryptoměnový trh není dostatečně velký ani likvidní na to, aby zvládl pojmout transakční potřeby suverénního státu. Navíc americké úřady zakázaly obchodovat všem americkým osobám s osobami nebo subjekty, které jsou uvedeny na seznamu speciálně označených a blokovaných osob (SDN).

Lightning Network překonává další rekordy

Cena BTC se už několik týdnů pohybuje okolo 30 000 dolarů, což je více než 50% propad od jeho historického maxima z listopadu 2021. To nemění nic na tom, že jeho základní architektura nadále posiluje. Jedná se například o růst hashrate nebo kapacitu Lightning Network.

Hashrate, tedy celková výpočetní síla vynaložená na těžbu bitcoinů, dosahuje v posledních týdnech historických maxim. Stejně tak nových rekordů dosahuje kapacita Lightning Network (LN), ta minulý týden dosáhla úrovně 3917 BTC.

Lightning Network byla poprvé implementována do mainnetu Bitcoinu v roce 2018 s cílem řešit problém se škálováním a s vysokými poplatky za transakce. Od té doby se této druhé vrstvě BTC velmi daří a neustále dochází rozšiřování její kapacity.

Tento vzestupný trend byl krátce narušen 18. dubna, kdy došlo ke snížení kapacity o 7,7 % z 3687 na 3402 BTC během jednoho týdne. Jak se ukázalo, šlo pouze a krátkodobou záležitost a už 2. května došlo k návratu na historická maxima na hodnotě 3718 BTC, od té doby růst stále pokračuje.

Pozitivní trend dokládají i další statistiky z portálu 1ml.com vypovídající o rostoucí adopci Lightning Network. Síť měla době psaní tohoto článku 17 577 uzlů a 85 290 otevřených kanálů, z nichž 76 664 bylo aktualizováno za posledních 24 hodin. Průměrná kapacita jednoho uzlu je 0,223 BTC a jednoho kanálu 0,046 BTC.

Rostoucí adopce Lightning Network jako řešení druhé vrstvy BTC potvrzuje rostoucí zájem o jeho aktivní používání. Kapacita Lightning Network je však stále ještě na míle vzdálená celkové tržní kapitalizaci BTC. Nejen Bitcoin, ale i další kryptoměny, jako například Ethereum, řeší své problémy se škálováním částečně ve druhé vrstvě nad základním blockchainem.

Solana byla opět čtyři hodiny mimo provoz

Populární blockchain Solana s nativním tokenem SOL byl ve středu znovu několik hodin mimo provoz. Ihned po výpadku o tom platforma informovala veřejnost. Jednalo se o chybu v kódu znemožňující dosažení konsenzu mezi validátory, což zastavilo činnost sítě a produkci nových bloků.

Validátoři museli síť restartovat a zhruba do čtyř hodin ji uvedli zpět do provozu. Podle spoluzakladatele Solany Anatolije Jakovenka a dalších vývojářů byl problém způsoben chybou v durable nonce, přídavné funkci typické pro Solanu.

Poznámka

Poznámka: Kvůli chybě v kódu durable nonce se u různých validátorů ukládala pozměněná data o konkrétních blocích, což ve výsledku znemožnilo dosažení konsenzu. Durable nonce jako příčinu selhání sítě označil i Jakovenko.

Validátoři nalezli nouzové řešení, restartovali síť a durable nonce zablokovali s tím, že chyba bude opravena v budoucí aktualizaci. Účet Solana Status uvedl, že síť byla mimo provoz celkem 4 hodiny a 10 minut. Během několika dalších hodin se uzly validátorů začaly postupně vracet do provozu.

Solana dostává svému přízvisku “zabiják Etherea” stále méně

Solana je považována za možného nástupce Etherea, oproti svému konkurentovi se snaží vyznačovat zejména vysokou propustností a levnými poplatky. Jedná se o platformu pro decentralizované aplikace (dApps), blockchainové hry, decentralizované finanční služby (DeFi) a NFT.

Nemá malé cíle a chce se stát VISOU ve světě kryptoměn. Platební síť VISA provádí zhruba 1 700 transakcí za vteřinu. Podle vyjádření společnosti může teoreticky zvládnout až 24 000. Solana se však chlubí tím, že je schopna pracovat až z trojnásobným množstvím transakcí. Ve své dokumentaci uvádí, že může zvládnout až 65 000 transakcí za vteřinu.

Dosavadní zkušenosti se sítí Solany ovšem tvrdí opak. Solana má na kontě už velké množství událostí zpomalujících či kompletně zastavujících celou síť. V minulosti se jednalo např. o rázové zvýšení počtu transakcí kvůli botům či podlehnutí DDoS útoku.

Solana zaznamenala loni na podzim raketový vzestup a v listopadu 2021 stanovila své historické maximum 260 dolarů.

V posledních měsících však spolu s většinou altcoinů ochladla. V současné době se kryptoměna SOL prodává okolo 40 dolarů za minci, což je téměř 84% pokles oproti loňskému listopadovému maximu.

Bitcoin se pravděpodobně nachází blízko svého dna

Přední analytická platforma Glassnode nabízí mnoho indikátorů, jež pomáhají investorům zjistit v jaké fázi se trh momentálně nachází. Například jeden z předních analytiků platformy, známý pod pseudonymem Checkmate, zveřejnil minulý týden graf, který naznačuje, že by mohl být Bitcoin blízko svého dna.

Jedná se o graf s jednoduchým názvem Bitcoin – Investor tool. Používá dvouletý klouzavý průměr SMA (označený jako 720 DMA) a jeho pětinásobek (5x 720 DMA). Tyto dvě hodnoty vytváří linie okolo spotové ceny BTC. Historicky se tak daří identifikovat vrcholy a nebo dna bitcoinových cyklů.

Analytik Checkmate 2. června upozornil, že metrika Investor Tool zasáhla území s názvem “buy the dip”. Sem se BTC dostává poprvé od března 2020. Do této oblasti pod dvouletým SMA zamířil BTC v době, kdy nastal kolaps kryptoměny Terra LUNA, nyní známé jako Luna Classic (LUNC).

“Okraje jednoduchých klouzavých průměrů u Bitcoinu mohou v bearmarketu jednoduše ukázat na blížící se dno,” komentoval Checkmate.

Podobného názoru je i bývalý generální ředitel kryptoměnové burzy BitMEX Arthur Hayes. Ten minulý týden naznačil, že květnový propad BTC na 23 800 dolarů zaviněný kolapsem kryptoměny LUNA a na něj navázaného stablecoinu UST, může ve skutečnosti přece jen znamenat dlouhodobé cenové dno.

Hayes si dokonce myslí, že samotný krach LUNA a likvidace 80 000 BTC na její záchranu ze strany Luna Foundation Guard (LFG) mohl vytvořit pro Bitcoin ještě mnohem silnější support. Hayes je přesvědčen, že zóna 25 000 – 27 000 dolarů je skutečným dnem aktuálního cyklu, protože dole prodává pouze ten, kdo je opravdu v úzkých a právě takovým prodejcem byla LFG.

Stát New York chce zakázat těžbu BTC a varuje před investicemi do kryptoměn

V americkém státě New York, který je oblíbenou lokalitou těžařů BTC kvůli levným energiím díky místním vodním zdrojům, plánují tuto činnost ukončit. Místní senát totiž schválil návrh zákona zakazující těžbu kryptoměn na bázi Proof of Work na území státu. Pokud návrh schválí i guvernérka Kathy Hochulová, budou nové těžební operace zakázány. Společnosti, kterým licence vyprší, už nebudou moci svá povolení obnovit.

Poznámka

Poznámka: I kdyby byl návrh schválen, jednalo by se pouze o dvouletý zákaz. Zároveň je důležité podotknout, že ze zákazu jsou vyjmuté společnosti využívající ze 100 % energii z obnovitelných zdrojů. Návrh je cílen zejména na snížení spotřeby energie ze zdrojů neobnovitelných.

Těžaři BTC nezažívají momentálně dobré období. Díky aktuálnímu medvědímu trhu jim navíc klesají i příjmy. Například 24. května zaznamenaly denní příjmy z těžby nové jedenáctiměsíční minimum 22,43 milionu dolarů. To je téměř polovina toho, co bylo zaznamenáno na začátku měsíce, kdy tržby činily 40,57 milionu dolarů.

Poznámka

Poznámka: Těžaře do své země pro změnu láká Keňa. Energetická společnost KenGen nabízí těžařům bitcoinů jejich přebytečnou obnovitelnou energii. Podle jednoho z vedoucích pracovníků společnosti je v zemi spousta místa a těžaře zde rádi přivítají.

Generální prokurátorka New Yorku Letitia Jamesová vydala ve čtvrtek navíc varování pro investory do digitálních aktiv. Jamesová uvedla, že investoři v kryptoměnách “ztrácejí miliardy”. Zdůraznila, že i digitální aktiva, která jsou dobře známá a obchodovaná na renomovaných burzách, mohou ztroskotat. Generální prokurátorka je přesvědčena o tom, že investice do kryptoměn přináší investorům “více bolesti než zisku”.

Jamesová vyzvala Newyorčany, aby při investování svých peněz do kryptoměn dbali zvýšené opatrnosti. Díky vysoké volatilitě tohoto trhu mohou být tyto investice spíše zdrojem úzkosti namísto bohatství.

Ve svém prohlášení Jamesová upozornila na několik faktorů, které mají investory od kryptoměn odradit. Vyzdvihuje například nepředvídatelnosti trhu, obtíže při výběru peněz, vysoké transakční poplatky a v neposlední řadě poukazuje na nestabilitu některých stablecoinů. Oznámení také investorům připomíná, že mnoho digitálních měn není regulováno.

Závěr k aktuální situaci

V minulém týdnu jsme uzavřeli měsíc květen a opět to bylo červenou svíčkou. Jedná se o druhou červenou měsíční svíčku po sobě. Začali jsme zároveň nový měsíc a zatím to nevypadá, že by se situace měla nějak dramaticky změnit.

Dobrou zprávou je, že BTC drží důležitou úroveň okolo 30 000 dolarů. Na trhu panuje už několik týdnů nadále extrémní strach a nejistota. Potvrzuje to i index Fear and Greed, který ukazuje na hodnotu okolo 10 bodů ze 100.

Navzdory celkovému medvědímu sentimentu na krypto trzích se například stratégové největší investiční banky J.P.Morgan domnívají, že na těchto trzích existuje obrovský růstový potenciál. Zda se jejich předpověď vyplní uvidíme v následujících měsících.  

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.