Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Výsledky hedgeového fondu Bridgewater Associates YTD +25 %, zatímco trh padá - Sázka na akciový propad vydělává velké peníze?

Výsledky hedgeového fondu Bridgewater Associates YTD +25 %, zatímco trh padá - Sázka na akciový propad vydělává velké peníze?

Výsledky hedgeového fondu Bridgewater Associates YTD +25 %, zatímco trh padá - Sázka na akciový propad vydělává velké peníze?
Zdroj: depositphotos.com

Akciové trhy v letošním roce balancují nad propastí a již několikrát to vypadalo, že do ní i spadnou. Globální pokles mnoha finančních aktiv, jako akcie, kryptoměny, komodity a také mnoho diverzifikovaných ETF fondů, nebylo na tak dramatický výprodej připraveno.

Světlou výjimkou je ovšem hedgeový fond známého investora Raye Dalia, který globálního propadu finančních trhů dokázal využít. Jak se povedlo tomuto fondu dosáhnout zhodnocení 25 % se dočtete v tomto článku.

Propad akciového indexu S&P500, bitcoinu a zlata
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Noční můra mnoha investorů se v letošním roce zhmotnila do podoby klesajících trhů, které nabídly pouze málo možností k redukci rizika na tržních korekcích, nebo možností k diverzifikaci. Dlouhodobé investice, založené na pasivním řízení, které počítají s dlouhodobým růstem, v letošním roce doslova pohořely a v některých případech mají co dělat, aby zcela neshořely.

Nicméně kdo se nebojí jít proti proudu, na tom obvykle vydělá. Příkladem proti-masového myšlení je investor Ray Dalio, jehož hedgeový fond Bridgewater Associates zhodnotil své portfolio v letošním roce již o 25 %. Tento investor se nebojí negativních predikcí a podle něj má ekonomik USA v roce 2023 postihnout stagflace, kdy vinou vysoké inflace bude zpomalovat i ekonomika. To podle Dalia bude mít negativní dopad na veřejně obchodované společnosti, což vyústí ve zhroucení akciového trhu.

Ray Dalio varuje před hrozbou stagflace a zhroucením akciového trhu v USA.

Složení short portfolia

Tento hedgeový fond spravuje kapitál svým 107 klientům s celkovou výší aktiv 235,5 miliard USD. Jak bývá u hedgeových fondů zvykem, jejich hlavním cílem je maximalizovat zisk, což se v letošním roce Bridgewater bezesporu povedlo. Díky sázce na propad především evropských akcií, tento fond dokázal zhodnotit kapitál o 25 %. Tento fond přitom sází na pokles akciových velikánů, jako jsou například Allianz, BNP Paribas nebo SANOFI.

Složení short portfolia fondu Bridgewater
Složení short portfolia fondu Bridgewater
Zdroj: whalewisdom.com

Sektorová alokace

Tento fond s příchodem akciových výprodejů výrazným způsobem pozměnil složení svého portfolia. Hlavní změnou bylo snížení podílu finančních akcií na celkovém složení portfolia. Naopak došlo ke zvýšení diverzifikace a navýšení podílů v telekomunikacích, zdravotnictví a v segmentu spotřebního zboží. Opuštění od investic do sektoru financí se zpětně ukázalo jako velmi dobrý tah, protože tento sektor letos ztratil již 20 % své hodnoty.

Změny v sektorové alokaci akcií v portfoliu Bridgewater od roku 2006
Změny v sektorové alokaci akcií v portfoliu Bridgewater od roku 2006
Zdroj: whalewisdom.com

Závěr

Současná situace nahrává odvážným investorům, kteří mají otevřenou mysl a dokáží vyhodnotit tržní rizika a to i v negativním kontextu. Letošní propad akciových trhů rovněž využijí ti investoři, kteří disponují short obchodními strategiemi, například pro CFD deriváty. Touto cestou se vydal i známý hedgeový fond Bridgewater Associates, který díky sázce na globální propad v letošním roce zhodnotil vklady svých klientů o 25 %.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo