Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin analýza komplexně. Bitcoin na 30 000 USD, bude skoro 100% zhodnocení pokračovat?

Publikováno
Bitcoin analýza komplexně. Bitcoin na 30 000 USD, bude skoro 100% zhodnocení pokračovat?
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin mnohé překvapil svým pokračujícím růstem, díky čemuž kurz bitcoinu dosáhl až 30 000 USD. Je proto na pořadu dne se ptát, zda bude kurzový růst i nadále pokračovat? Jaké jsou v současnosti okolnosti? Platí pořád to, co platilo před měsícem? Situace je zase o něco složitější. Až bych řekl dost zamotaná. Objasníme si proto obšírněji aktuální situaci a poté se vrhneme na cenový graf BTC.

Rozvaha Fed začíná klesat, reagoval Bitcoin na falešný signál?

V téměř měsíc staré analýze na Bitcoin jsme si vysvětlili, že trh primárně reagoval na signál vzešlý z dramatického růstu rozvahy Federálního rezervního systému. Osobně tohle považuji za hlavní důvod, proč Bitcoin posílil za relativně krátkou dobu vyloženě raketově. Jelikož si trh hned uvědomil, že Federální rezervní systém se snaží uhasit požár. A oni to neumí hasit jinak, než dodávkou likvidity do bankovního systému.

Už jsem ale párkrát zmiňoval, že to má několik háčků. Ten hlavní je, že se ta vytvořená likvidita nemá jak dostat do trhu. Banky Bitcoin ani akcie nemohou nakupovat. Druhá věc je ta, že likvidita vytvořená v březnu jsou vlastně velmi krátkodobé půjčky se splatností zhruba 30-90 dnů. A to poměrně s velkým úrokem, který je de facto ve výši základní úrokové sazby. Proto jsem minulý měsíc varoval, že nově vytvořená likvidita může ze systému stejně rychle začít mizet. A ono se to opravdu již děje.

Zdroj: federalreserve.gov
Vývoj rozvahy Fed
Vývoj rozvahy Fed

Rozvaha Fed dle posledních dat klesla o cca 100 miliard USD. Během dvou březnových týdnů rozvaha vzrostla o 400 miliard USD. Takže je to jenom čtvrtina, prozatím. V následujících dvou měsících ovšem může ten zbytek jít úplně pryč. A v takovém případě lze pak na trhu s Bitcoinem očekávat velké vystřízlivění.

Dále musím upozornit, že ty krátkodobé půjčky nefungují jako kvantitativní uvolňování. QE je swap aktiv. Čili dochází ke směně na volném trhu. Mechanismus QE způsobuje extrémně uvolněné měnové prostředí skrze snížení strmosti výnosové křivky.

Zdroj: flyingpenguins.io
Money printer meme
Money printer meme

Co z toho všeho vyplývá? Trh s Bitcoinem vsadil na meme, které zní: “Fed money printer gooo brrr, buy everything“. Vtip je ale v tom, že tohle meme je minimálně v tomto případě zcela mimo mísu. Jelikož to ignoruje transmisní mechanismus měnových nástrojů. Avšak pochopit meme je samozřejmě mnohem jednodušší, než to, jak měnové nástroje fungují. Je to sice sranda, ale nelze ji brát úplně vážně. Respektive není možné podle toho investovat.

Pokud to není ještě jasné, trh samozřejmě reagoval růstem kvůli psychologii. Všichni viděli opětovně bobtnající rozvahu a okamžitě stiskli tlačítko koupit. Bez rozmyslu. Fundamentálně ten kurzový růst nemá velké opodstatnění. To vyplývá z textu výše.

Bitcoin se snaží prolomit 30 000 USD

Bitcoin je díky otestování 30 000 USD jako ostře sledované vlaky. I zpravodajské portály, které se o kryptoměny absolutně nezajímají, o Bitcoinu mluví jako o svatém grálu. Což je dle Kostolanyho psychologické analýzy naprostý red flag. Technicky však trh vypadá opravdu dobře. Podařilo se překonat S/R level 27 000 USD. Poté hladinu zkonsolidovat, což trvalo více jak dva týdny.

Kurz bitcoinu mimo jiné vytvořil ten malý zakreslený pattern v podobě rostoucího klínu. Jde o medvědí grafický útvar. A jeho vrchol vycházel právě na těch 30 000 USD. Jak sami ale můžete vidět, kurz se z patternu dostal pryč. A v těchto chvílích se trh snaží překonat klíčovou rezistenci kolem 30 000 USD.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na denním grafu
Bitcoin na denním grafu

Bitcoin ušel od tržního minima z konce minulého roku obrovskou cestu. V těchto chvílích činí zhodnocení o skoro 100 %. A to během pár měsíců. Zas na druhou stranu, mnohé akciové tituly jsou na tom podobně. Bitcoin ovšem exceluje hlavně v těch posledních několika týdnech.

Co nyní očekávat? Na co si dát pozor?

Jestli jste býci, je třeba mít potvrzený průlom aktuální rezistence. Potvrzení získáte průlomem nad hladinu, pak návrat do pásma. A posléze musí kurz level zkonsolidovat. Takhle to má vypadat učebnicově. A často to tak opravdu funguje. Může se však i stát, že se kurz bitcoinu po průlomu doslova utrhne ze řetězu. Dokážu si představit, že je nad levelem spousta stop lossů. Jakmile ty příkazy sepnou, spustí to lavinu nákupů.

Závěrem

Osobně nevidím problém v tom být na trh s Bitcoinem býk. Musíte být ale rozumní býci, kteří chápou současné okolnosti. Když situaci vůbec nerozumíte, řídíte se vlastně jen svými pocity. A jakmile dostanete strach, rychle z trhu vycouvnete. A vycouvnete zrovna v nejméně vhodnou chvíli. Takhle investování poháněné emocemi funguje.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.